ru
ua
ru
ua

Рептилії: кого можна завести вдома

Різноманітність видів тварин, яких люди заводять як хатніх вихованців, збільшується щороку і виникає питання: чи варто заводити домашніх рептилій? Хтось заводить котиків, собачок, хтось у захваті від хом’ячків, морських свинок або папужок. Але є оригінали, які зважуються на те, щоб тримати вдома рептилій. Яка з цих екзотичних тварин підійде для домашнього утримання?

Рептилії як вихованці викликають неоднозначну реакцію в тих, хто не стикався з цими тваринами в домашніх умовах. Багато хто вважає таких улюбленців небезпечними, неприємними на дотик і не придатними для людського житла. Водночас деякі з таких плазунів цілком безпечні та вирізняються довголіттям, а інші надмірно вимогливі до догляду або становлять небезпеку для людини.

Мій ласкавий холоднокровний звір

Насправді є не так багато рептилій, здатних уживатися з людиною. Хатніми можуть бути такі види тварин:

 • Змії;
 • Ящірки;
 • Черепахи.

Багато хто помилково відносить до рептилій ще й жаб. Їм, звичайно, теж знайдеться місце в домашньому тераріумі, але ці створіння належать до земноводних або амфібій. Що ж до крокодилів, то такі рептилії досить рідко бувають у ролі домашніх вихованців і вимагають до себе підвищеної уваги через свою хижу вдачу (потрібні місткий вольєр і особливий раціон).

маїсовий полоз

Загальні рекомендації щодо вибору домашньої рептилії

На перший погляд вибрати рептилію досить просто, але не поспішайте. Спочатку обміркуйте кілька важливих моментів.

Умови утримання. Рептилії холоднокровні, і тому потребують створення відповідного середовища проживання (тераріум, наповнювач, необхідний мікроклімат з освітленням, оптимальними вологістю й температурою).

Характер. Рептилії в принципі не люблять контакт із людиною, але деякі види спокійніше переносять те, що їх беруть на руки. Тому не кожний плазун підійде для маленьких дітей — краще заведіть кошеня чи цуценя.

Сплячка. Рептилії завдяки своїм природним особливостям впадають у сплячку, що триває від одного до декількох місяців.

Розміри вихованця. Доглядати простіше за плазунами малих і середніх розмірів, та й габарити тераріуму для такої тварини не такі великі.

Необхідний раціон. Рептилії здебільшого харчуються спеціалізованими кормами, комахами та овочами, але більшості змій знадобляться щойно вбиті гризуни. Чи зможете ви особисто годувати так само свого вихованця?

Бюджет. Сюди входить вартість самої рептилії і гроші, які ви викладете за корм, послуги профільного ветеринара (далеко не кожен із них спеціалізується на рептиліях), необхідне обладнання.

Небезпека виду. Новачкам навіть не варто думати купувати отруйних змій, бо ці рептилії потребують добре продуманого і виготовленого тераріуму та професійного догляду. Деякі черепашки мають сильні щелепи, а тому не варто їм тикати в рот пальці або намагатися поцілувати. Ящірки у разі нешанобливого ставлення можуть вкусити.

Визначтеся, чого ви хочете від рептилії?

Більшість рептилій доведеться постійно утримувати в тераріумі, а якщо і випускати гуляти по хаті, то постійно стежити за вихованцем, щоб той, наприклад, не сховався чи не злякав дитину. Але за належного догляду й турботи рептилія може легко стати улюбленцем усіх членів сім’ї й гостей.

Ручна змія

З цими рептиліями, що скидають із себе шкуру, як і з павуками, пов’язано багато народних забобонів. Далеко не кожен із ваших домочадців, друзів або гостей гідно оцінить сусідство зі змією, хоч і поміщеною в тераріум.

Переваг утримання плазунів досить багато:

 • Безшумність;
 • Відсутність алергічних реакцій;
 • Граціозність;
 • Тільки рідкісні особини вимагають особливого догляду.

Пам’ятайте про головну особливість утримання змії — майже всі види цих рептилій потребують живого корму. Сцена поїдання улюбленцем-плазуном жабеняти, маленької мишки або равлика сподобається далеко не кожному господарю. Однак і робити подібне доведеться від одного до декількох разів на місяць (після такого приймання їжі не варто брати тварину в руки кілька днів).

Також враховуйте, що змії переважно досить швидко ростуть, і мініатюрна рептилія може збільшитися в розмірах у 5-20 разів. Це особливо важливо під час придбання тераріуму, бо великій тварині буде дуже тісно.

Всупереч наявним стереотипам змії мають різний характер: є повільні і грайливі особини, товариські й одинаки, упертюхи й зі складним характером. Користуються популярністю такі плазуни-вихованці:

 1. Маїсовий полоз. Найпоширеніша в домашніх тераріумах рептилія з рудим тілом, розведеним білими або чорними мітками. Полоз доброзичливий, завдовжки буває не більш ніж 1,5 м, уживається з родичами і прекрасно розмножується в неволі.
 2. Каліфорнійська королівська змія. Особливості цієї рептилії практично ідентичні з маїсовим полозом, хіба що крім різноманітного забарвлення.
 3. Червона щуряча змія. Невибаглива, активна й допитлива, легко звикає до людей.
 4. Королівський пітон. Повільний, любить полежати на руках, оповитися навколо шиї, не витримує температуру нижче ніж 24 градуси.
 5. Вуж звичайний. Вирізняється невеликими розмірами й кумедним забарвленням — білі або жовті бічні смужки на голові, що скидаються на вуха. Утримують його в акватераріумі.

Маленький дракон

Саме таким словосполученням шанувальники ящірок з любов’ю називають своїх вихованців. Краса цієї рептилії в тому, що вона абсолютно невибаглива в догляді, безпечна (це стосується домашніх видів) і буває найрізноманітнішого забарвлення. Не видає гучних звуків, від неї не буде шерсті по всьому будинку, а місця ящірці потрібно небагато. Що ж до годування, то тут усе трохи складніше, ніж зі зміями. Ящірок слід годувати, зазвичай, тричі на день. Зате раціон різноманітніший: комахи (наприклад, хатні цвіркуни, коники, борошняний черв’як), м’ясо, овочі та зелень, спеціалізовані корми.

Гекони

гекон домашній

Рухливі ящірки (до 30 см завдовжки) з мигдалеподібними очима, які вони часто облизують своїм довгим язиком. Забарвлення яскраві, люблять лазити по гілках та інших поверхнях. Наприклад, мадагаскарський гекон здатний пересуватися по вертикальних стінках, стає агресивним у разі спроби посадити до себе на руки, а гекон токі кричить ночами, що сподобається не кожному домочадцю. Але найпопулярнішим геконом вважають плямистого еублефара — особину з жовто-сірим тільцем і усміхненою мордочкою: він швидко знаходить спільну мову з господарем, сидить на руках і розмножується в неволі.

Ігуани

Яскраві плазуни, у яких луска набуває форми шипів, зубчиків, горбків і борідок. Особина запам’ятовує господаря, охоче дається в руки й навіть здатна ходити на повідку. У цьому сімействі найпопулярніша бородата агама — невибаглива рептилія, рухлива, з лагідним характером, живиться рослинною і тваринною їжею.

Сцинки

Із сімейства цих ящірок далеко не всі представники підходять на роль хатнього вихованця. Найчастіше радять синьоязикого сцинка — ці рептилії всеїдні, прекрасно почуваються у невеликому тераріумі, терпимі до людини і швидко приручаються.

Хамелеони

Досить флегматичні й малорухливі ящірки, які змінюють своє забарвлення відповідно до свого настрою. Наприклад, єменський хамелеон проводить більшу частину дня зовсім без рухів, а європейський вид на кілька місяців впадає в зимову сплячку.

домашній хамелеон

Вихованець зі своїм будиночком

Черепаху природа хоч і наділила власним житлом (панциром), квартирне питання для неї однаково актуальне. Такому вихованцеві потрібен просторий тераріум або загін для комфортного проживання. Домашня черепаха може бути водною або сухопутною, але навіть у першому випадку улюбленець потребує невеликого клаптика суші для відпочинку. Ще одна особливість таких рептилій — потреба в ультрафіолеті, який допомагає засвоюватися кальцію (забезпечується навісними світильниками).

У домашніх умовах заводять рептилій невеликих розмірів, у яких спинний щит досягає довжини 30 см. Найпопулярніші черепахи:

 • Середньоазіатська степова. Невибаглива й охайна, але любить копатися в ґрунті, видаючи досить гучні звуки.
 • Середземноморська. Невимоглива в догляді, активна в ранкові та вечірні години, а вдень пасивна.
 • Єгипетська. Товариська, чудово ладнає з родичами, вирізняється невеликими розмірами навіть у зрілому віці, впадає в сплячку в літній період.
 • Червоновуха. Гарна й дуже рухлива водна рептилія. Має гострі кігті на лапках і здатна завдати рану у разі спроби насильно вийняти її з акваріума.
 • Болотна. Ще один представник водних рептилій, прекрасно плаває й кумедно пірнає — за вихованцем можна спостерігати дуже довго.

Хоч і побутує думка, що догляд за черепахами мінімальний, це не зовсім так. Ці плазуни можуть звикнути не до будь-яких умов, тому забудьте про утримання тварин у тазах, коробках або банках.

Також не варто відпускати рептилій вільно розгулювати по підлозі, бо вони легко застуджуються, можуть бути розчавлені домочадцями або дістати травми, знайшовши затишне місце, наприклад, десь під диваном, і безуспішно намагаючись вилізти звідти.

водяна черепаха

Де купити рептилію?

За бажання кожен може підібрати собі рептилію до душі. У будь-якому разі рішення про придбання такого вихованця слід приймати виважено, попередньо вивчивши потреби рептилії — утримання, харчування, вітаміни, щеплення і специфічні особливості конкретного виду.

Купувати рептилію можна в місцях, які заслуговують довіри:

 • У зоомагазині;
 • На виставці;
 • У розпліднику.

Купуючи, перевіряйте всі необхідні документи й ліцензії, уточнюйте правила догляду за твариною.

Як ви можете переконатися, рептилію для дому підібрати не так уже і складно. Головне — створити для неї належні умови. Для початківців оптимальним є такий такого вихованця: рептилія середнього розміру і вартості, не вибаглива у їжі і з добрим апетитом, рухлива й неагресивна. Залишається тільки вибрати відповідний вид до своїх можливостей і бажання.

Зображення взято з джерел: unsplash.com, pixabay.com

Вам сподобалася стаття?

0