ru
ua
ru
ua

Windows 10: яка краще і як вибрати

Операційна система Windows від компанії Microsoft упродовж багатьох років займає провідне становище на ринку операційних систем. Найімовірніше, саме ця ОС встановлена й на вашому комп’ютері. І якщо це не десята версія, то вам варто задуматися про апгрейд, щоб іти в ногу з технічним прогресом. І в зв’язку з цим виникає питання: яку Windows 10 краще вибрати?

Windows 10 – це збірна назва для цілої лінійки операційних систем, яка включає версії, що відрізняються функціональністю й орієнтовані на різні сегменти користувачів. Яку версію Віндовс 10 краще вибрати та встановити? У цій статті ми розповімо про основні відмінності між ними. Відразу зазначимо, що ми не будемо зупинятися на версіях, орієнтованих на інтернет речей (IoT), а також на вбудованих рішеннях. Ці версії, безумовно, потрібні та важливі, але становлять інтерес для розробників пристроїв і сервісів, а не для індивідуальних користувачів.

На останніх орієнтовані такі версії: Windows 10 Home, Windows 10 Pro, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Education, Windows 10 Mobile і Windows 10 Mobile Enterprise. Як можна здогадатися з назв, версії, що містять слово «Mobile» орієнтовані на мобільні пристрої (смартфони та планшети з дисплеями до 8 дюймів), а інші призначені для персональних комп’ютерів.

Тепер поговоримо про кожну з версій Windows 10 докладніше.

Windows 10 для ПК

Windows 10 Home – базова версія «вікон», яка призначена для домашнього використання. Здебільшого саме її встановлюють на ПК із комплектною ОС. Від версії Pro вона відрізняється істотно обмеженою функціональністю. Наприклад, у Windows 10 Home немає підтримки віддаленого доступу, шифрування даних, групових політик, підтримки обмеженого доступу й низки інших функцій. Однак у домашній версії присутній веб-браузер Microsoft Edge, біометрична система аутентифікації Windows Hello, яка дозволяє ідентифікувати користувача за обличчям або відбитком пальця, а також можливість запускати ігри для Xbox One. Природно, компанія Microsoft забезпечила підтримку сумісності з програмами, розробленими для попередніх версій. Більшість програм, написаних для Windows 7 і 8, будуть коректно працювати і в Windows 10.

Windows 10 Pro – це оптимальний вибір для домашніх користувачів, що використовують бізнес-програми, і невеликих компаній. У цій версії вже є функція шифрування диска BitLocker, підтримка віртуалізації Hyper-V, кілька робочих столів, віддалений доступ Remote Desktop, механізм Azure Active Directory, який дозволяє легко і просто взаємодіяти із системою хмарних послуг, а також Windows Store і контейнери Enterprise Data Protection . Для оновлення операційної системи використовується окрема утиліта Windows Update for Business.

Windows 10 на комп'ютері

Windows 10 Enterprise – корпоративна збірка, орієнтована на використання у великих компаніях. На відміну від перерахованих вище версій вона призначена переважно для роботи з бізнес-програмами. У ній є низка просунутих функцій, як-от Direct Access, яка забезпечує можливість отримання віддаленого доступу корпоративної мережі без використання VPN, хмарний хостинг, віддалений доступ Remote Desktop, а також механізми Credential Guard і Device Guard, що підвищують безпеку комп’ютера. Крім цього, до Windows 10 Enterprise входять функція AppLocker, що дозволяє налаштувати системні політики для надання або обмеження доступу користувачам до певних програм, і технологія BranchCache, поліпшує процес завантаження й оновлення, а також забезпечує прискорену роботу з інтранет-сайтами за допомогою кешування трафіку HTTP.

Windows 10 Education – це версія для студентів і навчальних закладів. За великим рахунком можливості, пропоновані ОС Windows 10 Education, аналогічні корпоративної версії, за винятком відсутньої Кортани.

Описані вище версії операційної системи Windows призначалися для використання на персональних комп’ютерах. На відміну від них версії Windows 10 Mobile і Windows 10 Mobile Enterprise орієнтовані на мобільні пристрої, як-от: нетбуки і планшетні комп’ютери з діагоналлю дисплея менш ніж 8 дюймів, фаблети та смартфони.

Windows 10 для мобільних пристроїв

Windows 10 Mobile – призначена для індивідуальних користувачів мобільних пристроїв. Серед характерних рис цієї версії варто виділити підтримку сенсорних дисплеїв, режим Continuum, завдяки якому мобільний пристрій можна під’єднати до зовнішнього дисплея, а також оптимізовану версію пакету Office. Користувачі Windows 10 Mobile зможуть встановити на неї понад 20 самостійно підписаних програм.

До речі, якщо ви використовуєте пристрій, що працює під керуванням операційної системи Windows Phone, то вам варто оновити його до Windows 10 Mobile.

Windows 10 на планшете

Windows 10 Mobile Enterprise – це мобільна версія «вікон» призначена для корпоративного використання. За своєю суттю вона аналогічна до версії Windows 10 Enterprise, з тією лише різницею, що оптимізована для використання на мобільних пристроях. На відміну від звичайної мобільної десятки користувачі корпоративної мобільної версії можуть встановлювати необмежену кількість самостійно підписаних програм, а також отримують можливість керування оновленнями, телеметрією й підтримку Current Branch for Business.

Варіанти постачання Windows 10

Тепер, коли ми розібралися з відмінностями у версіях ОС Windows 10, необхідно кілька слів сказати про типи цього програмного забезпечення. Всього їх чотири: коробкова версія, OEM-версія, корпоративна ліцензія й електронний ключ. Windows 10 ліцензується за принципом «на копію і на пристрій». Це означає, що вам необхідно придбати ліцензію на кожен пристрій, на якому встановлена ОС Windows 10. У разі, якщо ви хочете встановити кілька копій Windows на один комп’ютер, то вам доведеться придбати ліцензію для кожної копії.

Коробкова версія (BOX, FPP – Full Packaged Product) – цей тип операційної системи Windows 10 поширюється як окремий продукт, призначений для роздрібного продажу. У комплект постачання входять: дистрибутив на диску, сертифікат справжності та ліцензійна угода. Ця ліцензія не іменна. Її можна передати іншому користувачеві або організації, але не більше одного разу. До речі, перенесення ОС на інший комп’ютер дозволяє тільки ліцензія коробкової версії. Основні недоліки такого способу поширення: вам доведеться зберігати коробки для підтвердження легальності вашого програмного забезпечення, ви не отримуєте права на використання попередніх версій, а також висока вартість. У коробковій версії постачаються Windows 10 Home і Windows 10 Pro.

OEM-версія – найкращий варіант у разі придбання комп’ютера. Продавець зобов’язується встановити Windows 10 на ваш комп’ютер і забезпечувати технічну підтримку програмного забезпечення. Після активації операційна система «прив’язується» до апаратного складника комп’ютера. Однак OEM-ліцензія не іменна. Ви можете передати її іншій людині або компанії, щоправда, тільки разом із комп’ютером. OEM-версія коштує дешевше, ніж коробкова версія. У такому форматі постачаються Windows 10 Home і Windows 10 Pro.

Корпоративна ліцензія (OLP – Open License Program) – орієнтована на юридичних осіб. Згідно з умовами, компанія зобов’язана придбати деяку кількість (не менш ніж п’ять примірників) однакових або кількох програмних продуктів. Після закінчення двох років із моменту оформлення першого замовлення з’являється можливість замовлення однієї одиниці товару за програмою OLP. Цей тип ліцензії іменний, їх не можна передати іншій фізичній або юридичній особі. Корпоративне ліцензування поширюються Windows 10 Pro і Windows 10 Enterprise.

Електронний ключ (E-key, ESD – Electronic Software Delivery) – це спосіб поширення Windows шляхом продажу електронного ключа. Потім користувач самостійно завантажує дистрибутив із сайту компанії Microsoft і активує його, вводячи придбаний серійний номер. Така ліцензія практично ідентична коробковій версії, з тією лише різницею, що не дає права перенесення операційної системи на інший пристрій. Зате через відсутність фізичних компонентів постачання вартість електронного ключа відчутно нижча, ніж у коробкової версії. За таким принципом поширюються Windows 10 Home і Windows 10 Pro.

Вам сподобалася стаття?

0