ru
ua
ru
ua

Як обрати фільтр для питної води

Дедалі більша кількість людей починає розуміти, що добра вода — це запорука довгого та здорового життя. Але оскільки досить м’яка й чиста вода трапляється далеко не в усіх місцевостях, ми змушені вдаватися до її фільтрації.

Сучасні побутові фільтри, які дають змогу отримувати питну воду в кількості, достатній для потреб сім’ї, поділяються на два різновиди: традиційні проточні та більш сучасні, що працюють за принципом зворотного осмосу.

Крім досить габаритних фільтрів, які монтуються під мийкою, на ринку є і їхні компактніші підвиди: фільтри-насадки й настільні фільтри. Також часто трапляється ще один підвид побутових проточних фільтрів — магістральний, що має найбільшу пропускну здатність і встановлюється на водній магістралі (трубі), яка забезпечує водою будинок або квартиру.

Принцип роботи й конструкція проточних фільтрів

Схема, за якою працюють проточні фільтри, проста: вода в них очищається в кілька стадій. Перша з них — найгрубша, остання — найтонша. Це дає змогу істотно продовжити термін експлуатації дорогих картриджів тонкого очищення, що входять до складу фільтра (вони є найбільш «ніжними»). Завдяки такій «ступінчастій» конструкції основного навантаження зазнає перший, грубий і найдешевший картридж фільтра. Саме він затримує частинки мулу, піщинки, шматочки іржі та інші подібні домішки.

фільтр для води

Кількість ступенів очищення варіюється залежно від конкретної моделі проточного фільтра, але найчастіше їх буває від трьох до п’яти. Чим більше стадій очищення проходить вода, тим вона чистіша, і тим складніший цей фільтр.

Для зручності користувача конструктори фільтрів намагаються максимально спростити процедуру заміни картриджів: поміняти їх до снаги навіть людині, яка не особливо розуміється на сучасній побутовій техніці. Картриджі компонуються в єдиний блок, з якого, власне, і складається фільтр.

Проточні фільтри добре очищають воду (хоча й не є рекордсменами в цій галузі) і вирізняються досить великим розкидом цін. Ціна проточного фільтра залежить, передусім, від кількості ступенів очищення у пропонованій моделі. Тому в цій категорії можна легко добрати потрібний фільтр як під конкретну воду, так і під певну суму, яку ви готові витратити.

Принцип роботи й конструкція фільтрів зворотного осмосу

Друга назва фільтрів зворотного осмосу — мембранні фільтри. Їхня конструкція ґрунтується на спеціальній мембрані, отвори в якій такі малі, що через неї можуть проходити тільки молекули чистої води. Мембрана затримує не тільки солі й хімікати, розчинені у воді, але навіть хвороботворні віруси.

Для того, щоб мембрана запрацювала, воду через неї треба «протискати», тобто фільтру потрібен певний тиск (зазвичай — не менш ніж 3,5 атмосфери). Зазвичай, цілком досить того тиску, який вже є у водопроводі. Але якщо він виявляється малим (наприклад, на верхніх поверхах старих будинків, де тиск часто «скаче»), мембранний фільтр можна обладнати додатковим насосом — і все запрацює. Негативний момент у цьому лише один — за додатковий вузол (насос) доведеться викласти додаткові гроші.

На сьогодні мембранний фільтр виконує найповніше очищення води, яке тільки досяжне на побутовому рівні. Основна його вада — висока ціна. Але вона великою мірою нівелюється неабияким ресурсом (довговічністю) мембранного фільтра.

Фільтри-насадки й настільні фільтри

Не потребують спеціального встановлення (врізання у водопровід). Приєднуються, коли це потрібно, до крана або кріпляться безпосередньо на ньому на час фільтрації.

Найменші розміри мають фільтри-насадки, які накручуються на кран (для цього з нього знімається стандартний фільтр-ситечко для грубих домішок). Попри малі розміри, сучасні моделі фільтрів-насадок порівняно непогано фільтрують воду. Інша річ, що через малі розміри фільтрувального елемента (неважливо, що це — картридж чи осмотична мембрана) ресурс їхньої роботи є меншим — маленький фільтр забивається швидше. У якісних моделях він досягає 1000 літрів, але треба розуміти, що цей показник є досить умовним. Насправді ресурс будь-якого фільтра сильно залежить від того, наскільки погану воду йому доводиться обробляти.

Підвидом фільтрів-насадок є фільтри, які можуть накручуватися на звичайну пластикову пляшку, очищаючи воду, що виливається з неї. Зазвичай, такі фільтри комплектуються гумовою «грушею», натискаючи на яку, користувач змушує воду витікати з пляшки. Цей підвид має популярність серед спортсменів і дачників.

Фільтри-насадки є порівняно малопотужними, тому їх використання потребує певного терпіння. Пропускна здатність сучасного мембранного або проточного фільтра-насадки зазвичай коливається на рівні 200-350 мл води на хвилину, лише в найпотужніших моделях досягаючи показника 500 мл на хвилину. Велика пропускна здатність у цього різновиду фільтрів може досягатися лише на шкоду якості фільтрації. Нерідко фільтри-насадки застосовують як допоміжні, призначені для використання однією людиною, а не родиною.

Настільний фільтр не накручується на кран, а приєднується до нього через гнучкий шланг (сам фільтр ставиться на мийку або стіл, що стоїть поруч). Його габарити, потужність і ресурс дещо більші, ніж у насадки, але в іншому вони практично ідентичні.

Пропускна здатність проточного настільного фільтра може досягати одного-двох літрів на хвилину, у найпотужніших моделях — чотирьох (у мембранних цей показник зазвичай помітно менший). Ресурс якісних настільних фільтрів зазвичай становить від 3000 до 4000 літрів, але трапляються й більш «живучі» моделі.

Фільтри-насадки й настільні фільтри зазвичай вирізняються найнижчими цінами. Їх нерідко використовують для фільтрації води на знімних квартирах, де вкладатися в установлення дорогого фільтра нерозумно, а воду все-таки треба очищати. Серед їхніх основних вад можна виокремити потребу частого приєднання-зняття, що призводить до досить швидкого зношення кріплень.

настільний фільтр

Проточні фільтри, встановлювані під мийкою

Набули найширшого поширення через гарну якість очищення й доступні (зазвичай) ціни. Відмітна особливість конструкції полягає в тому, що вони є стаціонарними — їх урізають у водопровід під кухонною мийкою.

Зазвичай, являють собою три (рідше чотири й більше) колби, які послідовно з’єднані в один блок і містять у собі очисні картриджі.

Для того, щоб отримати питну воду гарної якості, треба встановлювати фільтр як мінімум із трьома стадіями очищення. Для грубого механічного очищення води використовуються картриджі з пінопропілену, проникна здатність яких не перевищує 5 мкм. У них застрягають сторонні частинки, наявні у воді. Середнє очищення здійснює картридж зі спеченим активованим вугіллям, часто — кокосовим. Він видаляє органіку, запахи та хлор, які містяться у водопровідній воді. Матеріалом для третього картриджа тонкого очищення слугує той самий пропілен, але з набагато меншими порами: його проникна здатність є на рівні менш ніж 1 мкм. Він очищає воду від залишків хлору й розчиненого в ній заліза.

До складу складніших проточних фільтрів можуть входити картриджі з іонообмінними смолами, які зм’якшують воду, спеціальні картриджі для знезалізнення або оброблення води інфрачервоним випромінюванням.

За відгуками фахівців, проточні фільтри, встановлювані під мийкою, є на сьогодні найпоширенішим варіантом сімейних «очисних систем», що трапляється на вітчизняних кухнях.

Пропускна здатність таких фільтрів зазвичай становить від 2 літрів на хвилину й більше, що є чудовим показником. Середній ресурс фільтра без «перезаряджання» — приблизно 6000 літрів, ресурс поодиноких картриджів — від 6000 до 11000 літрів.

Мембранні фільтри, встановлювані під мийкою

Мембранні фільтри, як і проточні, складаються з декількох картриджів, кожен з яких виконує свою функцію. Мембрана міститься тільки в одному з них — останньому, який виконує остаточне очищення-знезараження.

Як ми пам’ятаємо, внаслідок фільтрації за принципом зворотного осмосу з одного боку мембрани опиняється кришталево чиста, відфільтрована вода, а з іншого — вода з підвищеним вмістом непотрібних речовин (переважно солей) і бактерій. Очищена вода надходить у кран, брудна — зливається з фільтра в каналізацію. Тому невіддільною особливістю мембранних фільтрів є велика витрата води: на один літр очищеної рідини доводиться три-чотири літри «відбракованої», яка зазвичай викидається (у приватному будинку відпрацьована вода може зливатися в ємність для поливу газону або саду).

Ще одна особливість стаціонарних мембранних фільтрів — наявність ємності (бака) для відфільтрованої води. Це дає змогу споживачеві не чекати, коли буде відфільтровано потрібну йому кількість рідини, а відразу забирати її в готовому вигляді з бака. Місткість такого бака може бути різною — у більшості побутових моделей, представлених на вітчизняному ринку, вона є в діапазоні від двох до дванадцяти літрів.

Пропускна здатність побутових мембранних фільтрів у середньому коливається від 0,1 до 0,3 літра на хвилину, у найпотужніших професійних досягає 3,5 літра на хвилину. Але оскільки очищена вода в кран подається не прямо з фільтра, а з накопичувального бака, то величина пропускної здатності не має особливого значення. Поготів, що невисока швидкість фільтрації забезпечує максимально досяжну на сьогодні якість: таку воду часто порівнюють із тією, яка виходить під час танення високогірних льодовиків.

Середній ресурс мембранного фільтра без перезаряджання картриджів становить від 3000 до 6000 літрів (залежно від моделі та жорсткості оброблюваної води).

Проточні магістральні фільтри

проточний фільтр

Магістральні фільтри, зазвичай, використовуються для очищення всієї води, що надходить у будинок чи квартиру. Для цього вони ставляться на водну магістраль водопроводу. Поділяються на фільтри гарячого й холодного очищення, відповідно до цього встановлюються на магістралі з холодною або гарячою водою. Фільтри для холодної води для встановлення на «гарячі» труби не годяться. Фільтри для гарячої води допустимо встановлювати й на труби з холодною водою.

Магістральні фільтри характеризуються великою пропускною здатністю — у середньому від 15 до 25 літрів на хвилину. Повністю очищають воду від піску, частинок мулу, глини, іржі та подібних домішок. Незамінні для очищення води, що подається до пральних машинок і машин для миття посуду, сприятливо впливають на довговічність зливних бачків, водопровідних кранів і самих труб.

Являють собою колбу з пластику (дешеві моделі) або неіржавкої сталі (якісніший варіант), у яку встановлюється змінний картридж. Різновид картриджа обирається залежно від того, якого роду очищення води потрібно виконувати. Ресурс магістрального фільтра обчислюється десятками тисяч літрів.

Критерії вибору

  1. Важлива особливість, притаманна якісним проточним фільтрам, установлюваним під мийкою — простота заміни картриджів. Якщо взяти до уваги те, що простір під мийкою досить обмежений, легкість обслуговування фільтра переходить у розряд нагальної потреби.
  2. Оптимально, якщо очищена питна вода виводиться в мийці на окремий кран. Це дасть змогу вам користуватися не тільки фільтрованою, а й звичайною водопровідною водою (наприклад, для миття посуду). Подібний підхід помітно продовжує фільтру життя.
  3. Обираючи потрібну вам модель мембранного фільтра, встановлюваного під мийкою, обов’язково зверніть увагу на місткість його бака для очищеної води: вона не має перевищувати добове споживання питної води у вашій родині. В іншому разі ви ризикуєте тим, що вода в баку почне застоюватися.
  4. Прихильникам здорового способу життя рекомендуємо купувати мембранні фільтри з додатковим картриджем-мінералізатором. Його призначення — збагачувати відфільтровану воду мікродозами корисних мінералів, які позитивно позначаються на травленні й самопочутті людини.
  5. Ще один корисний додаток до стандартного стаціонарного фільтра — картридж, що обробляє воду за допомогою інфрачервоного випромінювання. Він остаточно й гарантовано знезаражує відфільтровану рідину.
  6. Перш ніж придбати вподобаний фільтр, переконайтеся в тому, що у вашій місцевості можна досить легко придбати змінні картриджі або мембрани. Так само, купуючи «розхідники», обов’язково переконайтеся в тому, що вони підходять до вашої моделі фільтра.
  7. Зазвичай, картриджі вигідніше купувати набором. Але оскільки картриджі грубого очищення доводиться міняти удвічі частіше, до звичайного набору краще відразу докуповувати один-два «грубі» картриджі (поготів, що вони є найдешевшими).
  8. Розраховуйте купівлю картриджів для проточного фільтра, встановлюваного під мийкою, з того, що картридж грубого очищення вам доведеться міняти приблизно раз на 4-6 місяців, середнього — раз на 6, а тонкого — раз на 8-10 місяців. Увага: задані часові відрізки не є абсолютно точними. Якщо якість фільтрованої води раптом почала гіршати (з’явився запах хлору тощо), не треба тягнути із заміною до закінчення вищезгаданого терміну. Міняйте картриджі негайно.

Зображення взято з джерел: unsplash.com, pixabay.com

Вам сподобалася стаття?

0