ru
ua
ru
ua

Силумінові й латунні змішувачі: який матеріал вибрати

На ринку сантехніки є силумінові й латунні змішувачі. Їхня ціна помітно відрізняється. З’ясуймо, у чому різниця і якому виробу віддати перевагу.

Силумін і латунь — основні матеріали, з яких виробляються змішувачі. Є велика кількість захоплених відгуків про силумінові змішувачі, не менше шанувальників і в латунних приладів.

Як вибрати змішувач

Що таке силумін

Силумін — це сплав алюмінію з кремнієм. У складі допускаються домішки міді, титану, магнію та марганцю, які додаються спеціально. Наявність заліза, кальцію, цинку свідчать про недостатнє очищення речовини. Не рідкістю є наявність натрію або літію.

Алюміній — основа сплаву: його вміст — приблизно 90%. Цим пояснюється зовнішня і якісна подібність алюмінію й силуміну. Обидва метали сірі, на зрізі сріблясті, мають низьку щільність. Як і алюміній, силумін не боїться корозії завдяки захисній плівці з оксидних сполук.

Фізичні властивості силуміну залежать від другого компонента. Кремній робить його міцним і зносостійким. Матеріал витримує великі навантаження, але до певного моменту. Після проходження порогу міцності силумін стає крихким і ламким.

Алюміній-кремнієві сполуки мають низьку температуру плавлення — приблизно 670 °С. Зважаючи на це, собівартість сплаву нижча, ніж у інших металевих речовин.

Силумінові змішувачі

Вироби зі сплаву алюмінію з кремнієм — це сантехніка економ-класу.

Силумінові змішувачі мають такі переваги:

 • Міцність;
 • Стійкість до корозії;
 • Зносостійкість;
 • Невелика вага;
 • Низька вартість.

Але ці плюси відступають перед серйозними вадами, головна із яких — недовговічність. Температурні перепади, зміни тиску, неакуратний монтаж та інші чинники можуть зробити кран непридатним за кілька місяців.

Силумінові змішувачі не ремонтують. Навіть якщо вдалося підібрати прокладку й щільно упакувати тріснутий виріб, він невдовзі почне текти вже в іншому місці.

Що таке латунь

Латунні змішувачі

Це сплав на основі міді з цинком. Кількість додаткового компонента не перевищує 30%. Цинк дешевший за мідь, а тому чим більший вміст першого, тим нижча собівартість матеріалу. Але таке рішення погіршує якість готового сплаву.

Розглянемо, як впливають на властивості добавки. Склад латуні розбавляють:

 1. Нікелем (збільшує міцність і корозійну стійкість);
 2. Оловом (розв’язує проблему появи іржі в солоній воді);
 3. Кремнієм (підвищує антифрикційні якості, але зменшує твердість і міцність);
 4. Свинцем (спрощує оброблення, знижує міцність);
 5. Марганцем (антикорозійний компонент, який поліпшує механічні характеристики, ефект додатково підсилюють олово, алюміній, залізо).

Латунний сплав — найпопулярніший у світі. За високі показники міцності та зносостійкості його називають «вічним металом». Матеріал не іржавіє, не боїться агресивного впливу зовнішніх чинників.

Температура плавлення досягає 950 °С. З цієї причини, а також через високу вартість міді виробництво сплаву обходиться дорожче, ніж виготовлення силуміну. Знижують ціну підвищенням вмісту цинку. Зміна пропорції спрощує технологію приготування сплаву, але у разі вмісту цинку 20% і більше латунь розтріскується у вологому середовищі.

Латунні змішувачі

Сантехніка з мідно-цинкового сплаву належить до класу люкс. Змішувачі з латуні цінуються за такі переваги:

 • Міцність і твердість;
 • Зносостійкість;
 • Надійність і довговічність.

Мідно-цинкові вироби прослужать не менш ніж п’ять років. Латунна сантехніка має солідний вигляд, вирізняється чималою вагою. Товсті литі стінки, правильні нарізні з’єднання мінімізують ймовірність протікання. Така сантехніка піддається ремонту. Підбір деталей спрощується й тим, що європейські виробники сантехніки використовують однакові типорозміри. Водночас китайські фірми допускають різницю на кілька міліметрів.

Істотна вада латунних змішувачів — їхня висока вартість. Але якщо врахувати термін служби, придбання буде вигідним.

Як відрізнити силуміновий змішувач від латунного

Як відрізнити силуміновий змішувач від латунного

Насамперед орієнтуйтеся на вартість. У латунного крана вона набагато вища, ніж у силумінового. Продукцію на основі алюмінію частіше пропонують китайські виробники. Визначити її на око непрофесіоналові складно. Орієнтуйтеся на вагу — силумінові вироби легкі, як ніби пластикові. Але деякі виробники практикують додавання обважнювачів, щоб бюджетна продукція зійшла за елітну. Тому завжди перевіряйте документи товару.

Це дасть змогу уникнути купівлі неякісного латунного змішувача. Вироби з великим вмістом цинку в експлуатації схожі на силумінові. Проточина може утворитися вже за місяць. Але тільки в цьому разі вона швидше з’явиться навіть не на різі, а на суцільних елементах. Крім того, малий вміст міді створює небезпеку вимивання цинку, що негативно позначається на якості водопровідної води.

Який змішувач вибрати

Який змішувач вибрати

Завжди краще віддати перевагу якісній і довговічній сантехніці з латуні. Встановивши такі змішувачі у ванній і на кухні, можна не турбуватися про ламання й затоплення.

В офісі, у кафе, ресторані, у будь-якому громадському санвузлі, де крани експлуатуються інтенсивно, треба встановлювати надійну латунну сантехніку.

Іноді все ж раціональніше вибрати більш бюджетний виріб із силуміну. Якщо тиск у системі не перевищує 3 барів, з великою ймовірністю бюджетний змішувач прослужить довго. На дачі така сантехніка покаже себе з найкращого боку. Але в новобудові або в приватному будинку, де тиск вищий, доступний змішувач буде «одноразовим» — перший же гідроудар зруйнує конструкцію.

Також варто вибрати силумін у разі браку гарячого водопостачання.

Вибираючи змішувач, пам’ятайте, що це придбання покликане прослужити вам якомога довше, але враховуйте всі критерії, щоб не переплатити, якщо у високій якості нема потреби.

Зображення взято з джерел: unsplash.com, pixabay.com, pexels.com.

Вам сподобалася стаття?

0