ru
ua
ru
ua

Як вести сімейний бюджет: 13 порад щодо економії та оптимізації

Як правильно вести сімейний бюджет? Як розподілити гроші, щоб не тільки не виникало конфліктів, але ще і вдавалося заощадити? Про основні методиках планування бюджету і корисні фінансові лайфхаки для сім’ї – далі в статті.

Як вести сімейний бюджет: змішаний і спільний

Як розподілити сімейний бюджет

Перш ніж приступати до планування та управління грошовими коштами, потрібно визначитися з видом сімейного бюджету. Він може бути:

 • змішаним – певну частину доходу кожен з подружжя віддає на загальні витрати, а залишок партнери витрачають на свій розсуд;
 • загальним – усі гроші в сім’ї загальні.

Як розподілити сімейний бюджет і які фінансові інструменти використовувати, якщо для вас актуальний перший варіант? При змішаному бюджеті в розділ загальних витрат потрапляють продукти, оренда і комунальні платежі, спільне дозвілля. Внески в «загальну касу» розподіляються пропорційно до заробітку кожного з партнерів. Найзручніше в цьому випадку відкрити один банківський рахунок з двома картами, і розраховуватися за загальні покупки коштами з рахунку. Стежити за витратами кожен зможе в смартфоні через спеціальні мобільні додатки або онлайн-банкінг.

Вам може бути цікаво

ТОП-5 моделей телефонів 2021

Змішаний бюджет – хороша ідея для тих, хто вважає за краще зберігати фінансову незалежність у шлюбі, але при цьому готовий виділяти гроші на загальні витрати. Таким парам рекомендується відразу визначитися з головним «бухгалтером», який буде вести облік, занурюватися в усі деталі витрат, а також раз на півроку оновлювати дані про доходи і заново розподіляти бюджет.

Як планувати сімейний бюджет, якщо всі гроші в сім’ї загальні? Тут все набагато простіше: головне – розподілити обов’язки в парі і забезпечити подружжю доступ до грошей.

Наприклад, чоловік може взяти на себе покупку техніки, оплату ремонту, медичних послуг і освіти, а жінка – оплату лічильників, дрібні регулярні покупки і організацію відпустки. Щоб уникнути конфліктів на фінансовому ґрунті, сім’ям із загальним бюджетом рекомендується домовлятися про великі покупки і уникати імпульсивних витрат. Крім спільного рахунку парам із загальним бюджетом варто задуматися про фінансовий план і страхування коштів.

Прості та дієві методики ведення бюджету

Як економити сімейний бюджет

Як економити сімейний бюджет і при цьому не відчувати дискомфорт? У цьому можуть допомогти такі методики:

 • резерв 20% – ніколи не витрачайте вказаний відсоток від зарплати, відкладаючи його відразу ж після отримання грошей на ощадний рахунок, решту коштів витрачайте так, як хочеться;
 • баланс витрат – усі сфери життя і витрати на них повинні знаходитися в балансі (50% – товари першої необхідності, 30% – витрати з розряду «Я хочу», 20% – погашення кредитів і заощадження);
 • метод конвертів – всі доходи діляться на 5 частин (60% – поточні витрати, пенсійні накопичення – 10%, кредити і виплати – 10%, нерегулярні витрати -10%, дозвілля – 10%);
 • точний облік витрат та їхня оптимізація.

Останній пункт найбільш актуальний для тих, хто не знає, як скласти сімейний бюджет при невеликих доходах. Завантажте мобільний додаток для обліку витрат, складіть таблицю в Excel або скачайте готові шаблони для ведення бюджету зі спеціалізованих сайтів – наприклад, шаблони Гугл.

Щоб зрозуміти, як правильно розподілити сімейний бюджет, доведеться продумати свою систему категорій витрат, старанно записувати всі витрати в таблицю кожен день, а в кінці місяця аналізувати результат і відмовлятися від зайвого, ставлячи фінансові цілі. Найпростіший приклад категорій – оренда та ЖКГ, їжа, одяг, транспорт, розваги, освіта, медицина.

Як оптимізувати сімейний бюджет? Найчастіше серед необов’язкових витрат, на яких рекомендується економити, – алкоголь і тютюн, комуналка без лічильників, необдумані покупки в день зарплати, витрати на транспорт і розваги.

Однак в кожному окремому випадку статті витрат, які можна виключити, індивідуальні. Детальніше про те, як заощадити сімейний бюджет, – далі у статті.

Поради щодо економії та оптимізації

Як заощадити сімейний бюджет

 1. Ставте конкретні фінансові цілі. Коли є вагома причина відкладати гроші, то і збирати їх легше. Така людська природа: якщо немає приводу обмежувати себе у витратах, то навіщо ж це робити? Тому якщо ви ставите питання, як розрахувати сімейний бюджет, щоб у кінці місяця залишалися гроші, визначитеся, для чого призначені ці вільні кошти. Наприклад, ви відкладаєте на сімейну відпустку, машину, квартиру або формуєте фінансову подушку безпеки. Мета повинна бути обов’язково, інакше є великий ризик витратити «зайві» гроші на спонтанні покупки.
 2. Створіть спільний рахунок. Цей фінансовий інструмент уже згадувався раніше в статті, він ідеальний для змішаного сімейного бюджету. Не потрібно ламати голову над тим, як розподілити сімейний бюджет на місяць: кожен із подружжя скидається в загальну «скарбничку» відразу після отримання зарплати, а решту грошей витрачає на свій розсуд. Стане в нагоді рахунок і забудькуватим парам, які час від часу думають, що рахунки за комуналку оплатить його друга половинка. Усі витрати з банківського рахунку фіксуються, а значить, у разі чого відразу буде зрозуміло, що за воду, світло і газ ще не заплачено.
 3. Стежити за дрібними витратами. Найчастіше люди не розуміють, як управляти сімейним бюджетом, тому що не знають, куди витікають гроші. Диявол у деталях: нам часто здається, що перекус у кафе, витрати на таксі та піца на вихідних не обходяться дорого. Але насправді, такі «дрібниці» влітають у копієчку і не дають оптимізувати бюджет.
 4. Складайте списки і розраховуйте бюджет на кожен день. Списки допомагають уникнути необдуманих витрат у магазині і заздалегідь зібрати грошей на майбутню поїздку, подарунки близьким і т.д. Списки витрат також допоможуть з’ясувати, як правильно розподілити сімейний бюджет на місяць. Розділіть свій дохід на 30 днів і з’ясуйте, скільки ви можете витрачати на добу, попередньо вирахувавши із суми 10% на резервний фонд, виплату кредиту та інші обов’язкові витрати. Намагайтеся не витрачати більше конкретної суми, отриманої шляхом простих математичних обчислень.
 5. Своєчасна сплата рахунків. Щоб уникнути штрафів і пені (а значить, зайвих витрат) вчасно вносьте оплату за електрику, газ, воду та інші послуги.
 6. Уважно і дбайливо ставтеся до власного здоров’я. Це питання важливе і в контексті економії: лікування хвороб обходиться набагато дорожче витрат на профілактичні заходи.
 7. Користуйтеся знижками і бонусами. Сьогодні практично будь-який магазин пропонує покупцеві бонусну карту, а банки видають карти з кешбеком. Не відмовляйтеся від цих можливостей. Це одна з дрібниць, яка допомагає знайти правильну відповідь на питання «як побудувати сімейний бюджет» і вивільнити кошти для загальних фінансових цілей. Підпишіться на розсилки інтернет-магазинів і будьте в курсі актуальних акцій.

Економні європейці отримують максимум вигоди з розпродажів, знижок і бонусних програм. Нам варто наслідувати їхній приклад і перестати насторожено ставитися до різних програм лояльності.

Зображення взяті з джерел: pixabay.com

Вам сподобалася стаття?

0