ru
ua
ru
ua

Як вибрати котушку

Багато риболовів ще пам’ятають, що таке інерційна «невська» котушка. Наскільки це незнищуваний і надійний механізм, і водночас жахливо незручний, а часом і просто небезпечний. І посперечатися з цим може тільки той, хто не пропускав гарне клювання через те, що був змушений розплутувати величезну «бороду», яка утворилася просто через те, що під час пригальмовування шпулі зісковзнув палець. Про нещасні випадки, коли «борода» утворювалася злетілою «сталькою», і розповідати не хочеться. Основною незручністю таких котушок була неможливість закидати на прийнятну дистанцію приманки малої та середньої ваги.

Але прогрес не стоїть на місці, і сучасні рибальські снасті разюче відрізняються від своїх попередників. Інженерна думка продовжує нас дивувати щодня, народжуючи часом зовсім неймовірні конструкції. Але сьогодні йтиметься про найпопулярніші різновиди рибальських котушок, доступних практично кожному прихильнику риболовлі. Подивімося, що вони собою являють, і для яких ситуацій найкраще підходить кожна з них.

Безінерційні котушки або, як їх часто називають, «м’ясорубки». Принцип їхньої роботи полягає в тому, що під час закидання летючий вантаж захоплює за собою волосінь, стягуючи її з нерухомої шпулі, розташованої поперечно щодо осі вудлища. Укладається волосінь за допомогою укладача волосіні, який обертається навколо шпулі. Вибираючи котушку, варто звернути увагу на те, що ролик укладача волосіні має легко обертатися, інакше волосінь буде об нього перетиратися.

Не менш важливим є стопор зворотного ходу. Розрізняють миттєвий і багатоточковий стопори, і якщо в першого варіанта зупинка обертання дійсно відбувається миттєво без ривків, то в другого відчувається ґрунтовний удар, що не сприяє тривалій службі механізму.

Шпулі відрізняються типорозміром, формою та матеріалом виготовлення. Крім реального розміру, типорозмір описує місткість шпулі, і може трохи відрізнятися як у різних виробників, так і в різних моделей одного бренду. Тому краще придивлятися до конкретної котушки якомога уважніше. Так, наприклад, у Daiwa Laguna E 2000A поміститься 125 метрів волосіні діаметром 0,25 мм, а у Daiwa Regal 2000-5IA всього 90 метрів діаметром 0,1. Форма може бути витягнутою або поглибленою, а в деяких випадках і конусною — з різними типами застосовуються різні механізми намотування. Краще віддати перевагу металевим шпулям, в ідеалі — з напиленням нітриду титану на буртику, по якому зісковзує волосінь. Адже найменша подряпина або нерівність можуть потріпати будь-яку волосінь буквально за одну риболовлю.

Обертання шпулі відбувається тільки для стравлювання волосіні під час ловлі риби, щоб не дати їй зірватися, і регулюється за допомогою фрикційного гальма. Воно може розташовуватися як на самій шпулі (передній), так і на задній частині корпусу (задній). Застосування в конструкції переднього фрикціону відчутно полегшує котушку, а задній можна підстроювати прямо в процесі ловлі. Вибір між цими варіантами ґрунтується на звичках і особистих уподобаннях.

Ще однією важливою характеристикою котушки є передавальне число, що позначає кількість обертів укладача волосіні щодо одного оберту ручки. За цим параметром котушки поділяють на силові (менш як 5:1), універсальні (зазвичай 5,5:1) та швидкісні (більш ніж 6:1). Вибір залежить від типу снасті та розміру або опірності передбачуваного вилову.

Свого часу у деяких виробників спостерігався «підшипниковий бум». Завзято поширювався міф про те, що чим більше в котушці підшипників, тим вона краща, міцніша та надійніша. Доходило до 4 штук в одній лише ручці — про якість виготовлення таких тонких деталей краще промовчати. На практиці ж краще мати в котушці сумарно від 4 до 7 кулькопідшипників високої якості, розташованих у потрібних вузлах. І, звичайно, обгінну муфту, що забезпечує те саме миттєве гальмування в стопорі зворотного ходу. Позначається ця конфігурація як «+1» — наприклад, «4+1» або «7+1». Звичайно, не розклавши котушку, не вийде перевірити ні кількість, ні якість підшипників, ні наявність особливих деталей — як-от нескінченний гвинт або гіпоїдна передача, які відчутно впливають на якість намотування волосіні. Тому, насамперед, варто звертати увагу на відомі бренди, які добре зарекомендували себе, як-от Daiwa або Shimano. Але навіть у цьому разі обов’язково перевіряйте своє придбання, щоб не було люфтів, перебоїв ходу укладача волосіні, клацань та інших сторонніх шумів під час роботи.

Безінерційні котушки з бейтранером являють собою ті самі «м’ясорубки» з додаванням одного ключового вузла. Він являє собою механізм відведення волосіні, увімкнення і вимкнення якого відбувається за допомогою спеціального важеля. Котушки з бейтранером зараз найбільш популярні для ловлі коропа. Річ у тім, що клювання коропа завжди дуже потужне, і якщо шпулю котушки залишити затягнутою повністю, то або вудлище опиниться у воді, або через сильний ривок обірветься волосінь. А під час увімкнення бейтранера шпуля переходить у вільне обертання — волосінь сходить із натягом, який виставляється ручкою заднього фрикціону, доти, поки не відбудеться перемикання бейтранера у зворотну сторону й ви не почнете виловлювати рибу. Крім цього, використання електронного сигналізатора клювання (про який ви можете прочитати тут) теж передбачає проходження по його роликах волосіні, і бейтранер впорається з цим куди краще, ніж свінгер.

Мультиплікаторні котушки за принципом роботи багато в чому схожі на інерційні. І часто їх такими і вважають. Основною відмінністю є застосування редуктора, що дає змогу легше та швидше виловлювати рибу. Також ці котушки обладнані системою гальмування, яка запобігає заплутуванню волосіні й (теоретично) утворенню «борід». Гальма бувають декількох типів. Абсолютно у всіх котушок є ручне, механічне гальмо, яке потрібно використовувати на вильоті приманки, коли вона торкається води. По суті, це більш зручний, ніж у «невки», спосіб пригальмовування шпулі, без ризику для пальців.

Відцентрове гальмо являє собою механізм із декількома рухомими вантажами. У разі занадто швидкого обертання котушки воно висувається під впливом відцентрової сили та притискається до нерухомої частини котушки, сповільнюючи її обертання.

Дія магнітного гальма побудована на принципі гальмування шпулі за допомогою невеликих магнітів. Цей механізм, як і відцентровий, потрібно регулювати вручну, залежно від того, оснастку якої ваги ви збираєтеся закидати.

Відрізняються мультиплікатори й за формою. Найпоширеніша — бочечка.

Такі котушки дуже надійні та прості в експлуатації. Вони більш потужні та великі, дають змогу використовувати товсті шнури та важкі оснастки. Їх зазвичай використовують під час ловлі важким джигом і на великі джерки. Порівняно невелика бочечка, завдяки прямій передачі (вісь вхідного вала паралельна осі вихідного) допоможе вам «викачати» рибу, яка просто злизала б шестерні звичайної «м’ясорубки».

Для ловлі із середнім навантаженням краще використовувати так звані мильниці.

Вони куди менші та легші, а маленький кут загину волосіні дає їм змогу легше стравлюватися під час закидання. Вони дуже знадобляться на спінінгу під час нічного джигу — просто покладіть палець на волосінь між котушкою й першим кільцем, і за її натягом ви легко зможете відчути дно навіть у найнесприятливіших умовах.

Вибираючи мультиплікаторні котушки, варто звернути увагу ще на кілька моментів. Наприклад, праве або ліве розташування ручки. Це, звичайно, справа практики, але мені, як риболову, що використовує мультиплікатор нарівні з безінерційками, набагато зручніше тримати вудлище в правій руці.

Також є багато суперечок про доцільність укладача волосіні в цій конструкції. Я вважаю, що він має бути — рівномірне намотування волосіні відчутно продовжить їй життя. Але він має бути вимикним, щоб не заважати волосіні сходити під час закидання, і в ідеалі — мати керамічне осердя, інакше шнур протре в ньому борозну за один сезон.

Нахлистові — це дуже тонко збалансовані інерційні котушки, і порівнювати їх із «невськими», на які вони зовні схожі — однаково, що порівнювати калькулятор із комп’ютером.

Основне призначення нахлистової котушки — підмотувати шнур і бекінг під час виловлювання риби. Водночас бажано, щоб її конструкція давала змогу це робити без надмірних зусиль. Шнур і бекінг мають укладатися на шпулю рівномірно й не чіплятися за різні виступні частини котушки, як-от балансувальний вантаж і ручки регулювання. Також не буде зайвим мати в комплекті додаткові швидкознімні шпулі.

Гальмо такої котушки має виконувати дві функції — злегка пригальмовувати шпулю під час роботи зі шнуром і створювати досить велике гальмування в процесі виловлювання риби. У більшості сучасних нахлистових котушок ці вимоги створюють суперечності, і боротися з ними виходить, тільки перенастроюючи гальмо в потрібний момент.

Вся система має бути збалансована так, щоб її центр ваги перебував у тій точці, за яку ви тримаєтеся під час закидання, тобто в ручці вудлища. Це дасть змогу знизити навантаження на кисть руки й добитися точнішого закидання. Тому, вибираючи нахлистову котушку, постарайтеся підібрати модель з оптимальною вагою, щоб лише в крайніх випадках вдаватися до балансувального вантажу.

Ми розглянули основні, найпопулярніші різновиди рибальських котушок. Крім перерахованих нюансів, радимо вам звертати увагу ще й на особисті відчуття й комфорт. Адже не дарма в кожного бувалого риболова є своя улюблена (зазвичай старенька й аж ніяк не дорога) блешенька, котушка, вудка, яка ловить більше риби. Адже якщо справа вам приносить задоволення, то й ви, самі того не помічаючи, ставитеся до неї педантичніше — звідси й кращий результат.

Побачимося на відкритій воді, ні хвоста, ні луски!

Вам сподобалася стаття?

0