ru
ua
ru
ua

Як вибрати дитячий велосипед

Велосипед — це, мабуть, єдине спортивне знаряддя, яке із задоволенням опановують усі без винятку діти. Чим раніше ви привчите дитину до велосипеда, тим краще. Адже це не просто захопливе заняття, а ще й чудовий спосіб зміцнити здоров’я й підвищити імунітет.

На думку медиків, велосипед — один із найкращих різновидів фізичних вправ, ідеально розвиває м’язову, дихальну та серцево-судинну системи людини. Не кажучи вже про те, що заохочувати активний спосіб життя дитини вигідно самим батькам. Вам не доведеться тягнути малюка на руках, везти в колясці або просити його плентатися за вами пішки. Діти сприймають велосипед як гру та з радістю йдуть за дорослими будь-куди.

Вибираємо дитячий велосипед

Із чого почати навчання

Є три варіанти дитячих велосипедів : триколісні, «біговели» і чотириколісні. Вибирати конкретний тип треба залежно від віку та темпераменту дитини. Триколісні моделі створені для найменших «їздців». Однак вони є проміжною ланкою, після якої дитині потрібно купувати чотириколісний велосипед або «біговел». Останні два типи є повноцінними тренувальними пристроями, опанувавши які дитина зазвичай пересідає на класичний двоколісний велосипед. Характер дитини теж має велике значення. Хтось, оглядаючи околиці, неспішно котиться на триколісному велосипеді, а інший, стрімголов, мчить на «біговелі».

Триколісний велосипед із ручкою для керування

По суті, моделі з ручкою є «спортивною» альтернативою літній сидячій колясці. Вони підходять для найменших мандрівників віком від 6 місяців (головне, щоб малюк вмів самостійно сидіти) і в середньому до 2,5-3 років. Це дуже практичні та популярні велосипеди. Вони з дитинства привчають дитину до самої конструкції й основних принципів їзди, даючи змогу нарощувати навички керування велосипедом у міру дорослішання малюка.

Головна їхня перевага — багатофункціональність і трансформованість. У повній комплектації їх можна використовувати як коляску для найменших. Зручне сидіння зі спинкою й чохлом, сонцезахисний тент, підніжка, обмежувальний бар’єр і ремені безпеки гарантують дитині безпеку та комфорт під час їзди.

Для старших діток (у середньому близько півтора року) є проміжний варіант. Частину деталей (тент, чохли, обмежувачі тощо) можна відстібнути та надати дитині можливість самостійно керувати велосипедом. Водночас в дорослого є можливість періодично коригувати його дії за допомогою ручки. Якщо дитина втомилася крутити педалі, вона просто ставить ноги на підніжку, і подорож триває. У такий спосіб їзда на велосипеді з ручкою чудово поєднується з тривалими прогулянками. Коли потреба в «підстрахуванні» зникає, батьківську ручку та підніжку можна прибрати, перетворивши цю модель на звичайний триколісний велосипед.

Вади в них такі ж, як у звичайного триколісного велосипеда (про них — трохи пізніше), водночас через наявність ручки такі моделі більш громіздкі. Вони порівняно універсальні, але помістяться в багажник не кожного автомобіля.

Під час вибору такого велосипеда особливу увагу варто звернути на довжину ручки. Вона має бути достатньою для того, щоб дорослий міг йти, не згинаючись, і не бився об велосипед ногами — найкраще вибирати моделі з регулюванням довжини. Зручно, коли ручка знімається без допомоги інструментів (ключа, викрутки). Підніжки можуть бути двох різновидів — у формі простої підставки (зазвичай підіймальної) або у формі коритця з бортиками. Останній варіант найкраще підходить для найменших їздців, щоб їхні ніжки не стрибали та не зачіпали переднє колесо.

Багато хто вважає, що малюкові, нездатному крутити педалі, велосипед купувати не має сенсу. А даремно! Активна позиція «водія» стимулює дитину рухатися, крутити кермо, оцінювати ситуацію та загалом сприяє більш ранньому розвитку. Дитина почне краще орієнтуватися в просторі, швидше навчиться координувати свої рухи та розвине вестибулярний апарат. А вбудовані в деякі моделі брязкальця й музичний супровід здатні подарувати дитині безліч яскравих вражень. Володар такого велосипеда завжди буде в центрі уваги зацікавленої дітвори різного віку.

Велосипед с батьківською ручкою

Триколісний велосипед для самостійної їзди

Це навчальні велосипеди, які підходять для дітей віком від 1-1,5 до 3 років (головне, щоб дитина була в стані дістати до педалей і крутити їх). Основна відмінність такої конструкції від класичних двоколісних моделей — це стійкість, яка принципово важлива для найменших. Дитина отримає загальне уявлення про велосипедну їзду, навчиться крутити педалі, керувати та гальмувати. Водночас він не боятиметься, оскільки ймовірність впасти або перекинутись на триколісному велосипеді невелика.

Головна перевага триколісного велосипеда полягає в тому, що дитина може самостійно кататися, перебуваючи водночас в безпеці. Без сторонньої допомоги малюк відчує себе повноцінним водієм власного транспортного засобу. А отже, буде кермувати з гордістю й подвійним ентузіазмом.

До вад можна зарахувати не дуже зручне для дитини розташування педалей на передньому колесі. По-перше, ноги дитини спрямовані не вниз, а вперед, що істотно ускладнює обертання педалей. По-друге, у педалей короткий хід, тому дитина швидко втомлюється. Їхати в гору вибоїстою або пересіченою місцевістю в нього просто забракне сил. А поїздка на довгі дистанції зазвичай чревата тим, що повертатися малюк буде, сидячи на руках батьків. Деякі виробники випускають моделі з ланцюгом і таким же розташуванням педалей, як у двоколісного велосипеда. Однак такі конструкції призначені на більш дорослих дітей (зазвичай від 3 років).

Висота триколісного велосипеда має бути такою, щоб у сидячому положенні дитина діставала до землі стопою. Найкраще вибирати велосипед із широким плоским сидінням у формі стільчика — «доросле» сідло малюкам не підходить. Якщо сидіння пластмасове, найкраще, щоб воно було з точковими прогумованими вставками, тоді дитина не буде зісковзувати. Педалі не мають бути занадто маленькими, щоб ніжка дитини не зіскакувала під час їзди.

Для повноцінних занять спортом такий велосипед малопридатний — його треба розглядати як тренувальний. Він також не навчить дитину тримати рівновагу. Однак малюкам у ранньому віці це зазвичай і не до снаги. Зате навички водіння й почуття впевненості у своїх силах дитина неодмінно отримає.

«Біговел»

Біговел

«Біговел» (іноді можна натрапити на назву «балансувальний велосипед») — це двоколісний велосипед без педалей, призначений для дітей від 1,5-2 до 5 років. Хоча чітких вікових рамок немає: якщо, сидячи на сидінні, дитина торкається землі всієї ногою — тренування можна починати. Принцип використання простий — сів, відштовхнувся від землі ногами та поїхав. Здається, що в такої конструкції немає стійкості. Однак дитина може запобігати падінню, спираючись на ноги. Добре розігнавшись і піднявши ноги, вона може їхати як на звичайному двоколісному велосипеді. У процесі їзди він вчиться керувати, гальмувати та найголовніше — балансуючи тілом, звикає утримувати рівновагу. У цьому і полягає основна перевага «біговела». Після нього дитина зазвичай легко переходить до опанування двоколісного велосипеда, минаючи триколісні та чотириколісні моделі.

Серед інших переваг безпедального велосипеда варто виділити невелику вагу (майже 3 кг, а іноді й менше). Дитина з легкістю впорається з «біговелом» самостійно — керує, піднімає, спускає сходами. Його легко перевозити в машині або громадському транспорті. Він має гарну прохідність (доступна їзда нерівними дорогами, бордюрами). Також завдяки фізіологічно правильному розташуванню ніг дитини під час катання, такі велосипеди сприяють гарному фізичному розвитку. Саме тому ця модель здобула велику популярність на заході і зараз стає все більш поширеною в нашій країні.

Головна вада — не дуже високий рівень безпеки. За ретельного навчання та активної їзди можливі падіння, тому в комплекті з «біговелом» треба придбати дитячий шолом. На «біговелі» дитину складніше контролювати, оскільки вона здатний розвивати пристойну швидкість, і батьки далеко не завжди можуть встигнути за чадом. Для спокійних малюків, які вважають за краще, щоб їх катали, він взагалі може виявитися нецікавим. Певною незручністю можна вважати та той факт, що після розгону дитині нікуди помістити ноги. Деякі виробники встановлюють на рамі підніжки, проте їх використовують тільки «просунуті» (тобто ті, які навчилися добре балансувати на двох колесах) користувачі (зазвичай починаючи з 3 років).

Найбільш важливий параметр під час покупки «біговела» — висота сидіння. Підбирайте її у такий спосіб, щоб у сидячому положенні стопи дитини повністю стояли на підлозі, а коліна були трохи зігнуті. Є «біговели», до яких можна прикручувати педалі, за допомогою чого вони трансформуються в повноцінний двоколісний велосипед. Однак ці моделі призначені на більш дорослих дітей (від 4-5 років), оскільки мають більшу вагу та високу посадку.

Чотириколісний велосипед

Чотириколісний велосипед

Це класичний двоколісний велосипед із двома додатковими балансувальними колесами на задній осі — справжнісінький «дорослий» велосипед із невеликою страховкою.

На такий велосипед можна пересідати після триколісного або ж сідати відразу. Він чудово підходить для дітей від 3 до 6-7 років.

Гарна стійкість у поєднанні зі зручним розташуванням педалей (на відміну від триколісної моделі) становлять головну перевагу цієї конструкції. Дитина спочатку вчиться правильній їзді (їй не доведеться перевчатися) і відчуває себе впевнено, оскільки бічні колеса запобігають зайвому нахилу. Балансувальні колеса, до речі, не мають торкатися землі за вертикального положення велосипеда, інакше будь-яка дорожня нерівність стане перешкодою для їзди. Занадто високо їх піднімати теж не варто — захист від падінь у такому разі буде набагато гіршим.

До мінусів чотириколісних моделей можна віднести громіздкість і велика вага. Такий велосипед складно перевозити як у громадському транспорті, так і в машині. Для дитини він досить важкий. Зазвичай малюкам до 4 років (а іноді і старше) буває важко рушити з місця. У новачків це може відбити бажання вчитися їзді. Зона вільного катання в моделей із бічними колесами обмежується рівними, переважно асфальтованими дорогами. Бордюри становитимуть серйозну перешкоду, оскільки з’їжджати та заїжджати на них без батьківської допомоги малюкам проблематично.

Принципова відмінність чотириколісних велосипедів — це одна швидкість (багатошвидкісними такі моделі не бувають) й обов’язкова наявність ножного (педального) гальма. Переважна більшість таких моделей має схожі характеристики: висота керма та сидіння регулюються, бічні страхувальні колеса знімаються й зазвичай мають регулювання за висотою, ланцюг закрито кришкою для безпеки, застосування ручних гальм не рекомендоване (особливо у віці до 3-4 років). Відрізняються моделі цієї категорії переважно дизайном, формою й жорсткістю сидіння, а також наявністю або відсутністю багажника та його формою. Є чоловічі (з поперечиною на рамі) і жіночі моделі, однак вибирати найкраще не за статевою ознакою, а за зручністю для дитини.

Критерії вибору

Розмір велосипеда та регулювання

Вибираємо дитячий велосипед

Велосипед має відповідати віковим параметрам дитини на момент покупки. Щоб підігнати велосипед під розміри дитини, використовуйте регулювання висоти сідла та керма. Ніколи не купуйте модель «на виріст». Щоб велосипед довго вам слугував, шукайте модель із широким діапазоном регулювань у своїй категорії. Встановіть сідло на мінімальній позначці. Якщо в такій позиції модель підходить дитині — чудово. Отже, у велосипеда ще є гарний запас на час, коли дитина підросте. Врахуйте, що з погляду безпеки та правильного фізичного розвитку дитини обов’язково треба дотримуватися таких правил:

  1. Велосипедна рама має бути досить низькою, щоб у разі аварійної ситуації дитина могла зістрибнути із сидіння вперед, ставши на ноги та водночас не вдаритися об раму.
  2. Під час їзди дитина має вільно діставати серединою ступні до педалі, що перебуває в крайньому нижньому положенні. Водночас нога має бути повністю випрямлена. Слідкуйте за дотриманням цього параметра за допомогою регулювання сидіння за висотою.
  3. За допомогою регулювань висоти та нахилу керма відкоригуйте його правильне положення. Дитина не має сидіти на велосипеді згорбившись. Якщо це відбувається, треба підняти кермо вище. Якщо дитина зачіпає кермо колінами, треба змінити нахил керма. Кермо має бути обладнане спеціальним обмежувачем, що не дає їй змогу обертатися навколо власної осі. Інакше за різкого повороту кермо може провернутися, створивши аварійну ситуацію.

Колеса

Як вибрати колеса для дитячого велосипеда

Під час вибору розміру велосипеда орієнтуйтеся на діаметр коліс, відповідно до такої таблиці:

Чим більші колеса, тим кращу прохідність і більшу швидкість має велосипед. Однак розмір коліс має відповідати зросту дитини.

Починаючи від 12 дюймів, зазвичай використовують стандартні гумові колеса з камерою, як у дорослих велосипедів. Таким колесам потрібна періодична підкачка. Суцільнолиті колеса ставлять на моделі для малюків до 2-2,5 років (на триколісні велосипеди та «біговели»). Їх розмір зазвичай 10 дюймів. Вони досить зручні в експлуатації, не вимагають підкачування та не бояться проколів і порізів. У деякі «молодші» моделі ставлять пластикові колеса, але вони менше пом’якшують удари, сильно торохтять і гірше поводяться на мокрій, слизькій дорозі.

Вага та габарити

Зручний дитячий велосипед

Чим менший і легший велосипед, тим комфортніше буде справлятися з ним і вашому чаду, і вам самим. Вага велосипеда має давати дитині змогу спокійно рушити з місця, завезти її на гірку або підняти на бордюр. Подумайте також про те, що велосипед треба піднімати сходами, поміщати в ліфт, десь зберігати (в тамбурі або на балконі) і час від часу перевозити в транспорті або на машині. Пам’ятайте, що крім матеріалу виготовлення (алюміній або сталь), на вагу впливає кількість встановлених на велосипед аксесуарів (багажники, крила, дзвінки, фари, підніжки).

Гальма

Класний дитячий велосипед

Велосипеди для дошкільнят мають бути обладнані ножним гальмом (спрацьовує під час обертання педалей у зворотний бік). Цей захід потрібен для безпеки, оскільки в потрібний момент у маленької дитини може забракнути сили вичавити ручне гальмо.

Особливу увагу варто приділити передньому ручному гальму. Різке гальмування за допомогою переднього колеса може становити для дитини загрозу (якщо задіяти його на високій швидкості, велосипед може перевернутися). Тому його застосування на дитячих велосипедах дошкільної вікової категорії не рекомендоване. У тих моделях, де ручні гальма є, вони зазвичай мають досить велику жорсткість, що робить їх доступними тільки для старших дітей.

Ланцюг

Для безпеки ланцюг на дитячому велосипеді повністю закривається спеціальним кожухом (захистом). Це виключає потрапляння в нього штанини чи інших деталей одягу під час руху.

Аксесуари

Дитині точно сподобається і стане в пригоді дзвінок. Якщо ваше чадо катається вечорами, обов’язково купуйте фари та світловідбивачі. З огляду на «дощовий» кліматичний пояс, не зайвими будуть крила. Вони захистять дитину від води і бруду, що летить з-під коліс велосипеда. І, звісно ж, варто потурбуватися про безпеку дитини та з гордістю презентувати їй велосипедний шолом — нехай відчуває себе «як дорослий велогонщик»!

Зображення взято з джерел: unsplash.com, pixabay.com

Вам сподобалася стаття?

0