ru
ua
ru
ua

Як вибрати GPS-навігатор

Правильно обраний навігатор — це пристрій, з яким ніколи та ніде не заблукаєш. Причому абсолютно не важливо, куди саме вас закинула доля — у пішу прогулянку незнайомим європейським містом, у туристичний похід Карпатами або в автоподорож маршрутом «світ за очі». Але щоб у найвідповідальніший момент — посеред незнайомої місцевості — раптом не виявилося, що придбаний навігатор не зовсім те, що вам потрібно, вибирати його треба дуже вдумливо.

Принцип дії

І для початку треба хоча б у загальних рисах ознайомитися з принципом дії звичайного GPS-навігатора. Для того, щоб на його екрані з’явилися вулиці та трикутник, що рухається ними й вказує ваше місце розташування, потрібно як мінімум дві речі — координати точки, у якій ви перебуваєте (довгота, широта, висота) і відповідна їй мапа місцевості.

Для визначення координат використовується Глобальна Система Позиціонування (GPS — Global Positioning System), що складається з групи навігаційних супутників, розташованих на орбіті Землі. За допомогою антени навігатор приймає від них спеціальні сигнали, і на підставі отриманих даних розраховує поточне місце розташування. Водночас самі супутники мають перебувати в межах видимості, а їхня кількість становитиме не менше чотирьох (трьох, якщо потрібно визначити тільки довготу та широту).

Саме тому точність позиціонування залежить не тільки від технічних характеристик навігатора (чутливість приймача, якість антени, алгоритми розрахунку тощо), але й від характеру місцевості (в гаражі, тунелі або на вузькій вуличці з висотними будинками сигнал просто не дійде до вашого навігатора) і навіть погоди (в хмарну погоду та дощ сигнал загасає).

навігатор дорожній

Основні критерії вибору

Як і будь-який інший сучасний електронний пристрій, навігатор має довгий список особливостей і технічних характеристик. Однак, найважливішими з них для комфорту експлуатації є всього два критерії:

розмір екрана — саме цей параметр визначає загальну зручність використання навігатора, причому впливає відразу на дві характеристики: комфорт перегляду інформації й габарити/вагу всього пристрою.

Чим більший розмір екрана, тим більшими будуть елементи інтерфейсу (зручніше потрапляти в них пальцями) і сама мапа з маршрутом слідування (легше орієнтуватися на місцевості). Особливо важливий цей показник для автомобільних навігаторів, адже дивитися на екран під час руху доводиться «уривками», за які важливо встигнути схопити всю потрібну інформацію. Водночас використання дуже великого екрана призводить до того, що пристрій виходить занадто громіздким і важким для «пішохідного» застосування. Навігатори з мініатюрним дисплеєм (сюди ж можна віднести та комунікатори з вбудованим GPS) навпаки, гарні в ролі ручного пристрою, але в автомобілі ними користуватися не дуже зручно.

Відповідно під час вибору навігатора потрібно заздалегідь визначитися з тим, де ви будете використовувати його найчастіше, і купувати моделі: з великим екраном (5″ і більше) для автомобіля, з невеликим екраном (4″ і менше) для прогулянок пішки та із середнім екраном (від 4″до 5″) для універсального використання.

Навігаційне ПЗ — це, по суті, операційна система навігатора, яка визначає, які саме мапи ви зможете записати в пам’ять пристрою, наскільки інформативний та детальний вигляд вони матимуть, яка інформація буде доступна додатково («точки зацікавлення» POI, камери ДАІ, заправки, готелі, пробки, схеми розв’язок) тощо.

Крім відтворення мапи навігаційне ПЗ покаже вам швидкість руху автомобіля, розрахує орієнтовний час прибуття в пункт призначення й навіть підкаже приємним жіночим голосом, за скільки метрів і в який бік потрібно повернути.

Водночас кожна із систем навігаційного ПЗ має свої особливості, які роблять їх зручними для використання в одному великому місті, у межах України або у всіх сусідніх країнах, включно з СНД і Європою. Як приклад можемо навести ситуацію, у якій три різні системи навігації заявляють про наявність мап одного з обласних центрів. Ось тільки перша з них відтворює лише обриси вулиць без будинків на ній, друга малює будинки, номери на них і відповідно дає змогу здійснювати адресний пошук, ну а третя, на додачу до перерахованого вище, дає змогу врахувати пробки під час прокладання маршруту (докладніше про популярні системи навігації ми розповімо нижче).

Додаткові можливості

Навігатор являє собою досить складний електронний пристрій, обладнаний потужним процесором, великим екраном і операційною системою. За великим рахунком це звичайний планшетний комп’ютер, який можна й потрібно використовувати не тільки для навігації:

  1. відтворення відео, фото та музики — моделі середнього та високого класу, зазвичай, мають підтримку всіх поширених медіаформатів (JPEG, MP3, AVI), що дасть змогу вам коротати час у глухій пробці або під час очікування переглядом улюбленого фільму. Водночас фільми зазвичай записуються на карту пам’яті, а найбільш просунуті моделі додатково можуть обладнуватись стандартним USB-роз’ємом, до якого можна під’єднувати «флешку». Навігатори, обладнані вбудованим FM трансмітером, дають змогу транслювати звуковий супровід на штатну магнітолу, отже, прослуховувати його за допомогою якісної автомобільної акустики.
  2. камера заднього огляду — деякі моделі постачаються в комплекті з камерою заднього огляду, зображення від якої виводиться прямо на екран навігатора. Подібну функціональність важко переоцінити, адже паркуватися на вузьких вуличках із її допомогою набагато простіше та зручніше. Навіть якщо в комплекті вашого навігатора камери немає, то ви зможете придбати та під’єднати її окремо — головне, щоб пристрій був обладнаний стандартним вхідним відео (до речі, крім камери до нього можна буде під’єднати й зовнішнє джерело зображення — відеокамеру або переносний DVD-програвач).
  3. гучний зв’язок — навігатори, що підтримують цю функцію, з’єднуються з вашим телефоном за допомогою бездротового протоколу Bluetooth, після чого їх можна використовувати в ролі комплекту «вільні руки». Особливо сподобається ця можливість тим водіям, які не люблять звичайні «завушні» гарнітури для телефонів.

навігатор автомобільний

Класифікація

Відповідно, залежно від розмірів екрана та набору додаткових функцій навігатори заведено ділити на такі класи:

Автомобільні — моделі з великими дисплеями, призначені для комфортної навігації (визначення поточного місцеперебування й прокладання маршруту) під час руху в автомобілі. Габарити та вага таких пристроїв не чинять негативного впливу на зручність використання, оскільки вони експлуатуються переважно в «стаціонарних» умовах.

Такі моделі поділяються на два основні підкласи — знімні і ті, що інсталюються. Перші являють собою звичайні планшетні пристрої, які в будь-який момент можна зняти з автомобіля й забрати додому, або переставити на іншу машину. Фіксація таких моделей у салоні здійснюється за допомогою спеціальної підставки-кредла, яка присоскою кріпиться до торпедо або лобового скла машини. Електричне живлення вони отримують від стандартного роз’єму прикурювача, хоча можуть якийсь час відпрацювати й від вбудованого акумулятора. Другі — інстальовані, випускаються у формі штатних магнітол із функцією GPS для конкретних моделей автомобілів і встановлюються в стандартний слот на центральній консолі (живлення отримують від бортової мережі). Відповідно, для коректного встановлення такого навігатора потрібен фахівець, і переставити його на авто іншої моделі вже не вийде.

Зазначимо, що під час вибору автомобільних навігаторів особливу увагу треба звертати на зручність інтерфейсу — розмір і «зрозумілість» призначення піктограм, зручні режими масштабування й автоповороту мапи під час руху, інтуїтивність процесу прокладання маршруту та кількість його режимів (найкоротший, оптимальний, з урахуванням пробок), а також швидкість і логічність перерахунку в разі зміни запропонованого навігатором шляху.

Пішохідні — мініатюрні пристрої, які допомагають орієнтуватися шанувальникам туризму та піших прогулянок незнайомими місцями. Через те, що такі навігатори доводиться постійно носити «на собі», на перше місце виходить зручність використання (невелика вага, зручна форма корпусу) і час автономної роботи (ємний акумулятор). Відповідно, заради цих характеристик, доводиться жертвувати великим, а іноді та кольоровим екраном і багатьма додатковими функціями.

Пішохідні навігатори можуть виконуватися як у формі компактних прямокутних планшетів, так і в зручніших форматах — вузьких «телефонних» корпусах (які можна закріпити на спеціальних ремінцях на плечі або зап’ясті) і навіть у формі звичних наручних годинників! Водночас для екстремальних туристів випускаються захищені навігатори в прогумованих ударостійких, пило- та вологозахищених корпусах.

Універсальні — навігатори, що являють собою «золоту середину» між двома вищенаведеними типами пристроїв. Універсальні моделі досить великі, щоб комфортно використовувати їх для автомобільної навігації, і водночас досить компактні для того, щоб їх можна було зняти з кредла та вирушити прогулятися пішки.

Спеціалізовані (морські, мото, вело тощо) — пристрої з вузькою спеціалізацією, які якнайкраще виконують покладені на них обов’язки. Так, мото- і велонавігатори мають спеціальні кріплення для зручного розміщення на кермі, морські та річкові моделі виготовлені у вологозахищеному виконанні та можуть бути обладнані ехолотом тощо.

GPS-приймачі — на відміну від перерахованих вище самодостатніх навігаторів, ці компактні модулі вміють тільки визначати координати за допомогою системи GPS. Для відтворення результатів їм обов’язково потрібен додатковий пристрій з екраном і встановленим навігаційним ПЗ (ноутбук, КПК тощо). Водночас координати можуть передаватися на основний пристрій як дротами (USB, PS/2), так і за допомогою бездротових інтерфейсів (Bluetooth, Wi-Fi), що особливо зручно у випадках неможливості прокласти дріт.

Мапи та навігаційне ПЗ

Навігатори постачаються з комплектом мап, без яких просто не можуть нормально функціонувати — навряд чи вам чимось допоможе знання своїх точних координат, якщо вони не будуть «накладені» на відповідну їм мапу місцевості. Саме тому перед купівлею потрібно ознайомитися з характеристиками комплектних мап і переконатися, що вони містять усі потрібні вам населені пункти та місцевості.

Природно, додаткові мапи (наприклад, європейських країн на додачу до вже встановлених мап України) можна буде докупити згодом, але якщо ви точно знаєте, що вони вам знадобляться в найближчому майбутньому, то шукайте повноцінний комплект відразу. Врахуйте, що для кожної системи навігаційного ПЗ потрібні мапи відповідного формату і, вибравши навігатор із певним типом навігаційного ПЗ, ви будете обмежені саме цим типом мап. Також треба знати, що переважно ці самі мапи пропонуються і для мобільних телефонів, комунікаторів і КПК, обладнаних GPS-модулями (як вбудованими, так і зовнішніми, що під’єднуються додатково).

Вам може бути цікаво

Як вибрати мобільний телефон

Автосупутник — навігаційне ПЗ з єдиною мапою України та населених пунктів із маршрутною мережею серед яких: 8 міст у масштабі 1:10000 з адресною прив’язкою, реальними контурами будинків, маршрутною мережею, 6 міст із вуличною мережею й частковою адресною прив’язкою, а також 24 міста з вуличною мережею без адрес. Особливістю системи є підтримка безплатного сервісу Яндекс. Пробки (працює поки тільки в Києві), завдяки якому ваш навігатор не тільки покаже місця та напрямку заторів, а й побудує маршрути в об’їзд пробок.

Візіком — понад 150 населених пунктів з адресною частиною (контури будинків, нумерація), 24 обласні центри України, а також АР Крим із докладною адресацією (назви вулиць, номери будинків). Найбільша база точок цікавості (POI) в містах і на трасах України (АЗС, СТО, готелі, ресторани, банкомати, аптеки, пам’ятки тощо) — загальна кількість більш ніж 55000 об’єктів.

дорожній навігатор

Навітел — навігаційна система з назвами вулиць, з номерами будинків, станціями метро й іншою важливою інформацією, що полегшує орієнтування як у містах, так і за їхніми межами. На цей момент містить оглядову мапу України, що містить повну дорожню мережу країни, 28000 міст і населених пунктів, Київ із внутрішньодворовими проїздами, деталізовані «до будинку» найбільші міста Київської області (10 шт.). Містить понад 15000 POI про історичні місця, пам’ятки та супутній сервіс (автозаправки, магазини, аптеки, лікарні, готелі та інше), підтримує безплатний сервіс «Навітел. Пробки »на всій території України.

iGo 8 — детальне покриття населених пунктів з адресним пошуком: 39,2% від населення України, або 125 населених пунктів, зокрема 51 місто, серед яких усі обласні центри та міста з населенням понад 180000 осіб. Понад дві третини цього покриття додатково мають контури будинків із номерами. Для більшості населених пунктів, населення яких перевищує 5000 осіб, передбачено базове покриття вуличної мережі без назв вулиць і адресного пошуку. Загальна довжина дорожньої мережі 409 тис. км, зокрема й дорожні розв’язки та ґрунтові дороги, кількість об’єктів POI приблизно 21 600, для багатьох із них вказана контактна інформація.

Також зазначимо наявність на вітчизняному ринку навігаційних систем Garmin (для однойменних пристроїв) і Граф (навігатори Easy Go і Element).

Підсумки

Під час вибору навігатора дуже важливо розуміти, що це не просто «залізяка», а повноцінний апаратно-програмний комплекс, у якому важливі обидва складники. На якій би просунутій платформі не базувався ваш пристрій, він не зможе повноцінно задовольнити ваші запити, якщо в ньому встановлено навігаційне ПЗ із незручним інтерфейсом і браком адресного пошуку. Точно так само найдорожчі та якісні мапи, встановлені на навігатор із морально застарілим GPS-чипом не зможуть позбавити вас від роздратування, пов’язаного з постійною втратою сигналу супутників.

Саме тому варто вибирати пристрої від відомих виробників, що давно та серйозно зарекомендували себе в цьому класі. А вже вони самі подбають про те, щоб підібрати для вашого навігатора надійні електронні компоненти, сучасний GPS-модуль, продуктивний процесор і достатню кількість пам’яті, які в комплексі й забезпечать комфортну навігацію. Ми також рекомендуємо насамперед орієнтуватися не на початкові моделі, а на середній клас з оптимальним співвідношенням ціна/можливості.

Вдалої покупки!

Зображення взято з джерел: unsplash.com, pixabay.com

Вам сподобалася стаття?

0