ru
ua
ru
ua

Як вибрати пилосос

Сучасні пилососи найлогічніше розділяти за принципом «складування» зібраного пилу – мішок, контейнер або аквафільтр, а також типом прибирання – сухе або мокре. Кожен різновид пилососів має свої конструктивні особливості й характерні переваги та вади.

Конструкція пилососа

В основі всіх пилососів лежить один і той самий принцип: створити розрідження всередині приладу, щоб втягнути в нього пил і дрібне сміття. У всіх моделей є корпус, де міститься електромотор, гнучкий шланг і трубка всмоктування, на якій кріпляться насадки для різних типів прибирання.

Основні відмінності пилососів пов’язані зі способом оброблення всмоктуваного пилу.

Модель із пилозбірником-мішком (сухе прибирання)

У цьому різновиді пилососа пил, що потрапив всередину приладу, збирається в одноразовий або багаторазовий мішок. Випускаються як тканинні (багаторазові), так і паперові (одноразові) мішки.

Багаторазовий багатошаровий мішок слугує довго, але його доводиться регулярно чистити від нагромадженого вмісту. У своїй нижній частині він широко розкривається (для цього треба зняти спеціальну защіпку), але однаково витрушування з мішка пилу є малоприємною процедурою.

До безумовних переваг матер’яного мішка належить його довговічність. Навіть коли матерія заб’ється пилом, новий мішок купувати не потрібно – просто акуратно виперіть його. Матер’яний мішок міцний – ймовірність того, що він розірветься під час прибирання – мінімальна.

Одноразові мішки недовговічні. Вони є «витратним матеріалом». Головний їхній плюс – відпадає потреба витрушувати мішок. Коли паперовий мішок заповнений, він виймається і викидається. Основна вада – регулярні витрати на купування нових паперових мішків, а також – їхня чутливість до вологи. Прибирати пилососом із паперовим мішком можна тільки суху поверхню. Якщо вона буде вологою, то мішок може лопнути всередині пилососа. Якщо під час цього пил потрапить в електромотор, то він, найімовірніше, згорить.

Виробники пилососів також випускають одноразові мішки з особливого нетканого матеріалу. Вони поєднують у собі переваги паперових і тканинних.

Основна вада всіх моделей із мішками – чим більше заповнюється мішок, тим більше потужність всмоктування знижується. Ключова перевага – простота обслуговування й невисока ціна.

Пилососи з контейнером (сухе прибирання)

Тут пил потрапляє в спеціальну пластикову ємність, у якій закручується за принципом циклона. Під впливом відцентрової сили пил, що потрапив у пластиковий контейнер, збивається в щільні грудки або в єдиний клубок. Для видалення зваляного пилу контейнер достатньо вийняти, відкрити та струснути над відром для сміття.

На жаль, циклонний фільтр не здатний утримати в собі весь пил. Найдрібніші пилові частинки проходять «крізь» циклон, тому на моделях, у яких він працює, обов’язково має бути додатковий фільтр.

Характерна риса пилососа з пластиковим контейнером – із заповненням пилозбірника потужність всмоктування приладу не зменшується. Ще одна його перевага — пластик контейнера не боїться ні гострих, ні великих предметів, які можуть потрапити в нього разом з повітрям. Оскільки контейнер виготовляють із прозорого пластику, у ньому добре видно рівень накопиченого пилу, а також можна доволі легко побачити випадково затягнуту в нього дрібну річ.

Основна вада: пластиковий контейнер, як будь-яка пустотіла річ, підсилює шум роботи двигуна. Тому моделі з контейнером не належать до розряду особливо тихих пилососів.

Пилососи з аквафільтром (сухе прибирання)

У пилососі з аквафільтром сухий пил потрапляє в контейнер (колбу) з водою, де дрібні краплі (практично водна суспензія) прибивають її до поверхні води. Левова частка пилу водночас намокає й осідає на дно. Ненамоклий залишок на виході з пилососа вловлюється додатковим сухим фільтром. Після прибирання брудна вода з колби виливається в каналізацію.

Потужність всмоктування в пилососі з аквафільтром зберігається на одному рівні впродовж усього часу прибирання. Головним витратним матеріалом у такому приладі є звичайна вода – дешевшого фільтра просто немає.

Негативним моментом є потреба складнішого технічного обслуговування. Контейнер для води потрібно розкладати, мити та просушувати після кожного прибирання. Якщо цього не робити, то всередині може появитися неприємний запах. Ще один порівняно негативний нюанс полягає в тому, що вага та габарити пилососів, що очищають повітря водою, помітно більші, ніж у пилососа «мішкового» або сухого «контейнерного» типу.

Пилососи з аквафільтром (мокре прибирання)

Крім описаного вище аквафільтра, у мийного пилососа є ще один або два додаткових контейнери для води та мийного засобу (в одних моделях засіб додається в уже залиту воду, в інших – в окрему ємність). Рідина з цих контейнерів через спеціальну трубку подається «під» насадку. Так можна мити кахель, ламіновану підлогу, покриття для підлоги, стекла та інші матеріали, що не бояться води.

Крім подавання води для «мокрого» прибирання, багато мийних пилососів мають функцію збирання рідини.

У пилососах мийного типу використовується, переважно, інжекційний (від слова «інжекція» – впорскування) тип водного фільтра. Він впливає на пил більш «ударними» методами, ніж звичайний пилосос з аквафільтром, наче вдавлюючи його у воду. У цьому методі у воду потрапляє майже весь пил, і додатковий фільтр, який усе-таки є у конструкції, відіграє тут суто допоміжну роль. Можна сказати, що в аквафільтрі інжекційного типу повітря фактично повністю очищується від пилу, алергенів і мікроорганізмів, а також зволожується.

Також можна натрапити на мийні пилососи з фільтром аквабокс. Це найбільш досконалий на сьогодні водний фільтр, який встановлюється на дорогі моделі пилососів. Головна перевага такого фільтра – гранично спрощений догляд за ним. Аквабокс не потрібно розкладати – його досить промивати під проточною водою.

Потужність всмоктування

Потужність всмоктування – це зовсім не те ж саме, що споживана потужність. За однієї й тої ж потужності споживання, потужність всмоктування в різних моделей може відрізнятися. Вона залежить від багатьох чинників, зокрема від пропускної здатності фільтрів і того, наскільки гладкими є внутрішні поверхні пилососа.

Виробники не завжди вказують у вихідних даних потужність всмоктування. Тоді просто виходьте з того, що краще придбати потужну модель з плавним регулятором потужності споживання. У звичайному режимі прибирання потужність виставляється на середній рівень, а в «екстремальних» випадках – викручується на повну.

Прибирання килима пилососом

Вага пилососа

Вага більшості моделей перебуває в діапазоні від трьох до десяти кілограмів, хоча трапляються вагові відхилення як у більшу, так і в меншу сторону. Найлегшими зазвичай є пилососи з мішком і контейнером (приблизно 3-4 кг). Моделі з аквафільтром важать у середньому вже 5-6 кг, а більшість мийних пилососів – 9-10 кг.

Рівень шуму

Прийнятним рівнем шуму для побутового пилососа вважаються 70-80 дБ (для порівняння: приблизно стільки децибел видає застільна компанія, у якій йдуть гучні розмови або голосно сперечаються). Моделі з вищим рівнем вважаються дуже гучними. 60-70 дБ – це вже тихі моделі, 50-60 дБ дають найякісніші та найдорожчі пилососи.

Потрібно знати, що рівень шуму не залежить безпосередньо від потужності пилососа. Якщо модель якісна, то навіть за більшої потужності вона може бути тихішою. Це досягається завдяки якісному корпусу з підвищеними шумоізоляційними властивостями, а також завдяки використанню дорожчого «тихого» двигуна.

Додаткові фільтри

У багатьох моделях пилососів як додаткові стоять фільтри тонкого очищення HEPA (від «High Efficiency Particulate Absorption» – високоефективне утримання часток). Про ступінь їхньої ефективності свідчить те, що фільтри HEPA використовуються в аерокосмічній промисловості. Ці фільтри затримують навіть найдрібніші частки пилу, але, з іншого боку, це призводить до того, що вони досить швидко стають непридатними. В апаратах «мішкового» та «контейнерного» типу HEPA-фільтри доводиться міняти, у середньому, що три-чотири місяці. У моделях з аквафільтрами, які чудово очищують повітря, що потрапляє в них, HEPA засмічується менше й слугує приблизно рік.

Крім цього, у деяких сучасних моделях є додаткові вугільні фільтри. З їхньою допомогою повітря очищується від неприємних запахів.

Критерії вибору

Передусім, визначтеся з тим, що саме, у яких масштабах і наскільки регулярно ви плануєте пилососити.

Пилососи «сухого» типу мають гарну силу всмоктування і порівняно невеликі габарити. Вони чудово підходять для невеликих квартир.

Якщо у вас вдома немає довговорсих килимів, ви не утримуєте кота чи собаку – достатньо буде пилососа потужністю 250-300 Вт з мінімальною комплектацією. Для килимів знадобиться модель потужністю від 300 Вт і вище. А якщо вдома у вас живуть кіт або собака, то мінімальна потужність пилососа має становити 350 Вт, а турбощітка (в такій щітці спеціальний ролик обертається і вибиває пил із килима, а також збирає шерсть) має використовуватися як щоденна насадка.

Якщо ви не любите довго прибирати – придбайте потужну модель пилососа. Він має більшу силу всмоктування, і це допоможе вам завершити прибирання швидше.

Загальне правило: краще купити потужний пилосос і вмикати його на половинній потужності (в такому щадному режимі він слугуватиме вам максимально довго), ніж змушувати слабку модель працювати на межі своїх можливостей і швидко «вбити» її.

Пилосос на килимі

Під час купівлі мийного пилососа зверніть увагу на наявність функції «чищення парою». Цей режим допоможе вам «прошпарити» покриття підлоги або м’яких меблів і завдяки цьому позбутися наявних там мікроорганізмів.

Якщо у вас алергія – зупиняйте свій вибір на моделях, у яких нема потреби контактувати з пилом. Це означає, що вам протипоказані моделі з мішком або контейнером. Вибирайте пилосос, обладнаний аквафільтром (найкраще – мийний, у нього найвищий ступінь очищення повітря).

Навіть якщо у вас обмежені кошти, постарайтеся придбати пилосос із регулюванням потужності. Найкраще – плавним.

Дуже зручно, якщо трубка пилососа не складана, а телескопічна. Можливість змінювати довжину трубки під свій зріст робить прибирання комфортнішим.

У дорогих моделях пилососів ручка регулювання потужності може розміщуватися не на корпусі апарата, а безпосередньо на «ручці» шланга. Таке розміщення є дуже зручним, особливо – якщо є потреба прибирати покриття різного типу (наприклад, в одній кімнаті лежить ламінат, а в іншій – ворсистий килим).

Зверніть пильну увагу на те, чи прогумовані колеса у вподобаної вами моделі. Такі колеса вже точно не подряпають паркет або дорогий ламінат.

Вибирайте моделі з доволі довгим шнуром – це збільшує маневреність пилососа. Мінімальна комфортна довжина шнура – 5 метрів, але краще, якщо вона доходить до 8 метрів. Щоб шнур під час прибирання не потрапляв під ноги, зайву його частину краще прибирати в корпус пилососа. Для цього апарат має бути обладнаний функцією автоматичного змотування шнура.

Вам сподобалася стаття?

1