ru
ua
ru
ua

Не сходячи з місця: як вибрати бігову доріжку

Біг завжди вважався не тільки одним із найлегкодоступніших видів спорту, а й одним із найкорисніших. «Якщо хочеш бути сильним — бігай, хочеш бути гарним — бігай, хочеш бути розумним — бігай» — говорили давні греки. Сучасна наука стверджує те саме: заняття бігом впливає на весь організм і користь від систематичних тренувань величезна.

 • Під час бігових занять залучені всі групи м’язів. Їхнє якісне тренування — один із секретів здоров’я. Крім того, міцні м’язи зазвичай слугують запорукою здорових суглобів.
 • Біг — тренування серцево-судинної системи. Навантаження на серце покращує кровообіг і постачання органів киснем.
 • Якщо ви хочете схуднути, біг — один із найкращих і найпростіших способів. Погляньте на цю таблицю:

Безумовно, всі дані в таблиці приблизні: багато що залежить від інтенсивності занять, правильності дій і особливостей вашого організму, але вони переконливо показують, наскільки заняття бігом ефективні в боротьбі із зайвими калоріями.

 1. Біг допомагає боротися з депресіями, рятує від стресу та просто піднімає настрій. Після правильно підібраного бігового тренування в організмі виділяється серотонін («гормон щастя»).
 2. Біг сприяє довголіттю, сповільнюючи процес старіння. Постійні пробіжки активізують гормони росту, що дає нагоду довго залишатися молодим. У тих, хто бігає регулярно, зазначається вищий показник працездатності в похилому віці.
 3. І, нарешті, біг розвиває особисті якості: самоконтроль, цілеспрямованість, силу волі; підвищує самооцінку та впевненість у тому, що людина може впоратися з будь-якими труднощами.

Усі ці факти давно відомі. Що ж зупиняє більшість людей, чому вони не користуються таким корисним рецептом довголіття? Складність — у систематичності. Ви натхненно починаєте бігати, а за місяць «ламаєтеся» й ефект «секрету» втрачений. Причин може бути безліч: головно, зазвичай, це лінь, незручність розташування, погана погода тощо. Кожна з цих речей може похитнути вашу рішучість пробігтися сьогодні перед роботою.

На щастя, прогрес не стоїть на місці, і його відомий «двигун» надихає на створення все нових і нових тренажерів для вашої зручності. На сьогодні найкраще рішення для тих, хто любить біг, але з якихось причин не готовий приділяти час пробіжкам на свіжому повітрі — бігова доріжка. Цей тренажер дає нагоду вибрати тренувальний режим майже для будь-яких потреб — від легкої спортивної ходьби до підготовок до марафонських дистанцій.

Купівля бігової доріжки — не панацея. Іноді цей корисний і недешевий тренажер за місяць-два перетворюється на звичайний предмет меблів або вішалку для одягу.

Це може статися просто через недостатній рівень мотивації. Але водночас, ще однією поширеною причиною відмови від тренувань є неправильно підібраний тренажер. Нумо разом розглянемо найважливіші характеристики бігових доріжок і підберемо вам надійного супутника для здорового способу життя.

Обираємо бігову доріжку

Основні характеристики бігових доріжок

Бігові доріжки відрізняються різноманітністю моделей і цін. Перед тим, як почати вибирати, визначтеся зі своїми потребами та можливостями. Відкинувши варіанти, що категорично не влаштовують вас за вартістю, можна братися до вивчення характеристик моделей.

Вам може бути цікаво

Як вибрати велотренажер

Тип приводу бігової доріжки

За принципом роботи бігові доріжки діляться на механічні й електричні.

Механічні бігові доріжки

Основною частиною будь-якої бігової доріжки є обертове полотно. Механічній доріжці надає руху саме той, хто тренується, — його зусилля надають руху полотну. Спортсмен сповільнюється — полотно пересувається повільніше; в разі підвищення швидкості стрічка також прискорюється; а якщо людина й зовсім закінчить тренування — зупиниться й полотно. Рівень навантаження визначається кутом нахилу бігової стрічки або силою гальмування стрічки переднім валом (механічним способом або магнітами).

Переваги механічних доріжок:

 • Низька вартість. Брак електронної частини неабияк знижує ціну тренажера. Крім того, бігаючи на тренажері, ви заощаджуватимете на електроенергії: такі доріжки не потрібно під’єднувати до електромережі.
 • Автономність. Тренажер можна розмістити де завгодно — у саду, у підвалі або на відкритій терасі. Вам не треба продумувати розміщення розеток.
 • Природність руху. Якщо ви звикли до пробіжок, але з якихось причин хочете замінити їх заняттями на біговій доріжці, пам’ятайте: механічна бігова доріжка наближеніша до реальності. Ви зможете бігти звичним темпом, змінюючи його, коли та як вам заманеться.
 • Невелика вага. Без електромотора ці тренажери легші (найчастіше — й компактніші), а отже, й зручніші для перенесення.

Недоліки:

 • Підвищене навантаження на м’язи та суглоби. Через «природність бігу», яка для когось є плюсом, деяким людям варто відмовитися від механічної бігової доріжки. Необхідність надавати полотну руху власними ногами призводить до додаткового навантаження на суглоби та м’язи ніг. Деяка нерівномірність ходу полотна погіршує ситуацію. Якщо у вас проблеми із суглобами, варикозне розширення вен або тромбоз, використовувати цей вид бігових доріжок не рекомендується.
 • Брак додаткових можливостей. Максимум даних, який може зобразити механічна бігова доріжка: показники пульсу, швидкості, часу тренування, пройденої дистанції й кількість витрачених калорій. Спеціальних програм роботи тренажера тут нема.
 • Можливість працювати «впівсили». Трохи суперечливий пункт, але все ж: вважається, що механічна бігова доріжка менш ефективна через те, що втомлений спортсмен сповільнюється й доріжка також знижує швидкість. Водночас, стрічка електричної доріжки рухається з постійною швидкістю й той, хто тренується, має докласти зусиль, щоб «протриматися довше», навіть якщо він уже втомився. Це тонкий, швидше, психологічний чинник і, зазвичай, багато що залежить від настрою самої людини.

 Електричні бігові доріжки

Біговому полотну таких доріжок надає руху електродвигун. Швидкість руху полотна задається заздалегідь. Її діапазон залежить від потужності двигуна, про яку ми ще поговоримо. Електричні доріжки, безсумнівно, популярніші за механічні.

Переваги електричних доріжок:

 • Різноманітність програм тренувань і додаткові параметри. Залежно від класу електричної доріжки, ви можете встановлювати безліч параметрів, розробляти спеціальні програми тренувань, вибирати швидкість руху полотна й багато іншого.
 • Плавний і безперервний хід стрічки щадить ваші суглоби. За умови правильного підбору товщини бігового полотна навантаження на суглоби зводиться до мінімуму.
 • Приємні дрібниці. Під’єднання до електроживлення дає нагоду користуватися безліччю додаткових функцій, безпосередньо не пов’язаних із тренуваннями — починаючи від музичного супроводу та можливості на бігу (буквально!) перевіряти пошту до повноцінного перегляду фільмів і візуалізації маршруту пробіжки.

Недоліки:

 • Висока вартість. Додаткові елементи конструкції й широкий вибір можливостей підвищують і ціну тренажера.
 • Необхідність під’єднання до електромережі. Такі доріжки не дуже мобільні. Перед купівлею обов’язково продумайте їхнє місце розміщення й перевірте наявність розетки поруч. Крім того, вам доведеться платити за електроенергію, витрачену під час тренування.

Вам може бути цікаво

Як вибрати велосипед

Бігове полотно

Є кілька важливих чинників, які слід враховувати.

Розмір

Довжина та ширина полотна — індивідуальна характеристика. Розміри варіюються приблизно від 35 см до 55 см завширшки та від 110 см до 145 см завдовжки. Багато хто, поспішаючи зробити вибір, купують бігові доріжки з запасом, дотримуючись логіки «головне, щоб не менше». Це не дуже вдалий підхід. По-перше, тренажер забиратиме зайве місце. По-друге (в разі електричних доріжок), вам знадобиться модель із потужнішим двигуном і, відповідно, витрати на електроенергію зростуть. По-третє, ви заплатите гроші за додаткову площу, яка вам не потрібна.

Вибирайте розмір доріжки, з огляду на ваш зріст, довжини кроку й цих же параметрів усіх членів сім’ї, які користуватимуться тренажером. Для проби ви можете сходити до фітнес-центру й підібрати найзручніший варіант.

Розмір полотна має бути достатній, щоб ви не оступилися. Головне — відчуття комфорту в зручному для вас режимі занять. Наприклад, людині середнього зросту та середньої комплекції підійде доріжка завширшки 40 см і завдовжки 120-130 см.

Кількість шарів бігового полотна

Багатошаровість бігової стрічки забезпечує її м’якість і оберігає вас від травм. Це особливо важлива характеристика для людей, у яких є проблеми із суглобами. Для посилення ортопедичного ефекту підбирайте правильне взуття — спортивні кросівки для занять у приміщенні. Крім усього іншого, багатошарове полотно довговічніше. У міру зношування його можна перевернути.

Кут нахилу бігового полотна

Один зі способів зміни навантаження — з різними кутами нахилу полотна. Це дає нагоду працювати з різними групами м’язів. На простіших моделях кути змінюються вручну (механічне регулювання). У функціональніших бігових доріжках кут нахилу встановлюється на панелі керування, змінюючись завдяки електромотору (електричне регулювання).

Потужність двигуна

Звичайно ж, на цей пункт варто звертати увагу тим, хто хоче купити електричну бігову доріжку. Саме від мотора залежить максимальна швидкість руху полотна, гранично допустима вага користувача. Під час визначення потужності двигуна важливо не заплутатися. Виробники вказують два параметри — постійну та пікову потужність двигуна. Пікова потужність не так важлива — вона визначає швидкість розгону бігового полотна. Показник же постійної потужності — один з основних. Саме постійна потужність забезпечує рівномірну тягу під час тренувань.

З одного боку, чим потужніший двигун, тим доріжка буде надійнішою — адже під час бігу людина надає навантаження на полотно часом удвічі більше, ніж її вага. Однак враховуйте й інші чинники. Наприклад, чим менший фізичний розмір полотна, тим менша потужність двигуна необхідна. Не переплачуйте за те, що вам не потрібно. Для людини вагою до 80 кг потужність двигуна 1,5 к.с. цілком достатня.

Консоль (панель керування)

Консоль міститься між поручнями бігової доріжки та відрізняється від моделі до моделі. Якщо в механічних і базових електричних бігових доріжках набір зображуваних параметрів мінімальний, то в дорожчих моделях він містить неймовірну кількість важливої інформації. Необхідні параметри для будь-якої доріжки: пройдена відстань і швидкість бігу. Без них дуже складно планувати заняття.

Окремо зазначимо важливість ключа безпеки, яким мають бути обладнані електричні моделі. Під час тренувань один кінець спеціального шнура кріпиться до ключа безпеки, а інший — до поясу спортсмена. У разі раптового падіння людини бігове полотно відразу зупиняється. Така система робить заняття максимально безпечними. У деяких моделях тренажерів вона замінюється сенсорними датчиками.

Також дуже корисний пульсометр. Ви можете слідкувати за навантаженням, у такий спосіб не даючи нагоди серцю працювати «на знос». Датчики пульсу можуть розміщуватися на поручнях, чіплятися за мочку вуха або ж просто бути точкою на панелі керування, до якої потрібно прикласти палець. Подумайте, який варіант зручніший саме для вас. Врахуйте, що в разі розміщення датчика на поручнях, ручки в жодному разі не мають слугувати опорою, інакше ефективність тренування помітно знизиться.

Консолі бігових доріжок середнього класу дають змогу вибирати з вбудованих програм тренувань, а також забезпечують можливість індивідуального формування програм.

У дорогих моделях консолі є вже повноцінний РК-монітор із можливістю під’єднання DVD-програвача та виходу до інтернету. Ви можете користуватися ним як для розваги, так і для вирішення робочих питань під час тренувань.

Зберігання та компактність

Бігова доріжка для дому

Купуючи бігову доріжку, відразу визначтеся з місцем для її встановлення. Якщо у вас немає додаткового простору, знайдіть місце, де зберігатимете тренажер між тренуваннями. Зверніть увагу на наявність деталей, які полегшать його переміщення (наприклад, ролики для транспортування) й на конструкцію: складна вона або ні. Є моделі з можливістю ручного й автоматичного складання.

Підсумки

Визначившись із вибором бігової доріжки, ви здобудете корисний інструмент, який допоможе вам підтримувати прекрасну форму та стан духу. Але не забувайте, що це всього лише спосіб. Допоможе він вам чи ні — залежить тільки від вас. Тому не варто відкладати — починайте тренування прямо зараз!

Ось кілька порад для новачків:

 1. Спортивна ходьба не менш корисна, ніж біг. Ви можете продумати тренування так, щоб поєднувати ці два види спорту, що внесе різноманітність до ваших занять.
 2. Відразу ж визначтеся з метою тренувань: схуднення, зміцнення м’язів або відновлення після травм — у кожного напряму своя специфіка та навантаження;
 3. Більшість бігових доріжок містять широкий вибір програм тренувань, як для новачків, так і для професіоналів. Тверезо оцініть свої сили та виберіть для себе адекватне навантаження.
 4. Систематичність — запорука ефективності занять. Якщо ви хочете досягти результатів досить швидко, тренуйтеся тричі на тиждень, не менш ніж 30-40 хвилин. Цей час можна розбивати на кілька підходів, залежно від вашого фізичного стану.
 5. Розминка перед тренуванням захистить вас від травм. Невелика розтяжка, розігрівання м’язів і 3-5 хвилин спокійної ходьби рівним полотном, – цього цілком досить, щоб привести м’язи в тонус для подальшого навантаження.

Бажаємо вам цікавих занять, які допоможуть зміцнити здоров’я, піднімуть настрій і продовжать життя!

Зображення взято з джерел: unsplash.com

Вам сподобалася стаття?

0