ru
ua
ru
ua

Що таке БІОС і як його оновити на ПК і ноутбуці

BIOS, або базова система введення, це вбудований у материнську плату комплекс мікропрограм, які відповідають за роботу всіх підключених пристроїв і їх взаємодії один з одним. Але сам по собі БІОС є застарілим і на сучасних ПК практично не зустрічається. На зміну йому прийшов UEFI (інтерфейс розширюваної прошивки). Він надає користувачеві більше можливостей у плані налаштування системи і також здійснює управління низькорівневим ПО комп’ютера.

Основна функція обох інтерфейсів – коректно розпізнати і форматувати апаратне забезпечення комп’ютера після включення системи. Власник ноутбука або ПК з підтримкою UEFI може емулювати BIOS, але не навпаки. У цій статті ми розповімо, які переваги Extensible Firmware Interface перед БСВВ, як зайти в БІОС, як його оновити та що там можна налаштовувати, щоб поліпшити роботу ПК або ноутбука.

Переваги нового інтерфейсу UEFI над BIOS

Справедливості заради, більшість пересічних користувачів ніколи не чула про UEFI, і в разі виникнення проблем вони йдуть у Google з питаннями «як запустити БІОС», «налаштування БІОС», «прошивка материнської плати» і т.д. На практиці обидва інтерфейси виконують одні і ті ж машинні інструкції, проте UEFI все ж має ряд переваг:

 1. Приємна оку інформативна графічна оболонка (інтерфейс). З оболонкою користувач може працювати як з клавіатури, так і за допомогою миші. Попередник підтримував уведення виключно з клавіатури, а його колірна схема була вкрай мізерною і включала 2, 3, 4 та іноді 5 кольорів.
 2. Підтримка HDD і SSD з розміткою GPT і адресацією LBA. Це більш просунута розмітка в порівнянні з MBR, яка дозволяє створювати необмежену кількість системних розділів (у випадку з Windows 10 обмеження системне і становить 128 розділів). Також GPT зберігає копію розділу і завантажувальних даних, що дозволяє легко відновити дані в разі пошкодження основного заголовка. Процес відновлення різних областей диску легше на GPT. І так, підтримується GUID Partition Table тільки на UEFI.
 3. Дозволяє працювати з накопичувачами ємністю понад 2.2 ТБ.
 4. Трохи швидше завантажує операційну систему.
 5. Підвищений захист від атак bootkit (MBR-руткіт). У 2000-х це була поширена уразливість, через яку зловмисники могли віддалено отримати права адміністратора непомітно для самого користувача.
 6. Підтримка драйверів з 64-бітовим програмним забезпеченням.

Завдяки перерахованим перевагам, ймовірно, з часом EFI повністю витіснить BIOS з ринку, і останній відправиться на звалище історії. Прямо до дискет, оптичних приводів, процесорів IBM і кульковим мишкам.

Вам може бути цікаво

Windows 10 – яку версiю вибрати

Як увійти в BIOS/UEFI

У більшості випадків необхідно натиснути клавішу Del під час запуску системи. Вікно можливостей тут невелике (1-2 секунди), і щоб у нього потрапити, після запуску системи можна просто швидко натискати на клавішу, поки на екрані монітора не з’явиться бажаний інтерфейс. На деяких ПК і ноутбуках потрібно натискати F2. Можете спробувати навмання, нічого страшного не трапиться.

Дізнатися, яка у вас клавіша для входу BIOS, можна на стартовому екрані ще до завантаження операційної системи. У цьому вікні відображається основна інформація про комп’ютер, а внизу можна побачити напис «Press F1 to continue, DEL to enter SETUP», що означає «Натисніть F1 щоб продовжити, або DEL щоб увійти в налаштування». Якщо система сучасна, та ще й з SSD, то цей екран буде зникати в одну мить, так що на нього можуть розраховувати тільки власники старих ноутбуків і ПК на базі HDD.

Деякі виробники ноутбуків для чогось змінюють клавішу, і користувачі часто виявляють ситуацію, що стандартні F2 або DEL не допомагають. Ось, як зайти в БІОС у такій ситуації:

 1. На ноутбуках ASUS це може бути клавіша Del або F9, залежно від моделі.
 2. Китайський бренд Acer пропонує входити в BIOS за допомогою F1 або F2. Також можна використовувати комбінації Ctrl+Alt+Esc або Ctrl+Alt+Del, якщо ноутбук старий. Для того, хто придумав настільки зручні поєднання клавіш, у пеклі вже підігрівається окремий котел.
 3. Щоб увійти в БІОС на лептопах Lenovo, слід натискати стандартну F2. На ультрабуки і гібридних лептопах може бути поєднання Fn+F2.
 4. Американська компанія HP призначає F10 або Esc – це на сучасних. У старих моделях зустрічаються Del, F1, F11 або F8.
 5. Ноутбуки Samsung входять у BIOS/UEFI за допомогою F2, F8, F12 або Del.
 6. У Dell все стандартно – це клавіша F2. Куди рідше зустрічаються варіанти з F1, F10, Del, Esc і Insert.

Загалом, нічого складного немає, і якщо якийсь один варіант не виходить – спробуйте інші. У більшості випадків завантаження BIOS або UEFI здійснюється за допомогою стандартних клавіш Delete і F2.

Навіщо потрібно оновлення БІОС і як це зробити

Якщо ваша система працює справно і в процесі роботи ви не відчуваєте ніяких проблем із «синіми екранами смерті» і не відчуваєте інших проблем – прошивка BIOS вам не потрібна. Це не Instagram і не Facebook, а набір мікропрограм, які здійснюють контроль апаратного забезпечення системи. Якщо все працює чудово, і ви не впевнені, що оновлення БІОС принесе якусь користь, не варто цим займатися.

Ось дві ситуації, коли оновити БСВВ дійсно необхідно:

 1. Помилки в роботі системи. Вони не обов’язково вказують на проблемну прошивку, справа може бути і в інших комплектувальних системи: оперативній пам’яті, процесорі, відеокарті. BSOD-и можуть виникати і в результаті системних помилок на рівні операційної системи. Якщо ви все-таки впевнені, що проблема в прошивці материнської плати, оновлювати варто.
 2. Підтримка нового обладнання. Виробники час від часу випускають версії прошивок із підтримкою якогось нового обладнання. Наприклад, для материнських плат на B450 чипсеті виробники випускали оновлення з підтримкою процесорів AMD Ryzen 3000-й серії. Люди, які у 2019 році оновлювали центральний процесор на Ryzen 3000-й серії, часто стикалися з необхідністю оновити BIOS – в іншому випадку нові процесори просто б не розпізнавалися материнською платою. Те ж саме буває і з іншими комплектувальними і технікою. Іноді без прошивки не обійтися.

Усім іншим рекомендуємо утриматися від подібних експериментів. Якщо у процесі оновлення щось піде не так, доведеться нести материнську плату в сервісний центр. Такі випадки рідкість, але все ж трапляються.

Вам може бути цікаво

Як вибрати ноутбук у 2021

Як оновити біос на ПК або ноутбуці

Насамперед заходимо на офіційний сайт виробника материнської плати і знаходимо останню версію прошивки. Якщо не знаєте, яка у вас материнка, скачайте безкоштовне ПО CPU-Z, встановіть і відкрийте відповідний розділ, як показано на скріншоті:

Інтерфейс CPU-Z

У нашому випадку, щоб завантажити прошивку, потрібно перейти на офіційний сайт MSI у розділ з моделлю MSI B450 Gaming Plus і перейти до відповідного розділу. Тут представлені всі можливі версії прошивки, а також додаткове програмне забезпечення та драйвери від виробника.

Сайт підтримки MSI

Завантажуємо архів і розпаковуємо на флешку. Її попередньо форматуємо, файлову систему залишаємо FAT32 (за замовчуванням). Закидаємо файл із прошивкою прямо на флешку, все повинно виглядати ось так:

Завантажувальна флешка

Це готовий до прошивки накопичувач. Ми залишаємо його підключеним до ПК, перезавантажуємо систему і заходимо в БІОС. Переходимо в розділ M-Flash і вибираємо відповідний пункт. Нас сповістять, що система перезавантажиться в режимі M-Flash і запросять підтвердження – погоджуємося.

M-Flash

Далі просто виберіть у представленому вікні файл, який раніше записали на флешку, і почніть прошивку BIOS. Комп’ютер сам все зробить.

Важливо розуміти, що у кожного виробника інтерфейс UEFI може відрізнятися, і алгоритм дій завжди різний. До того ж прошити материнську плату можна самими різними способами: у режимі DOS, прямо у Windows або за допомогою офіційних утиліт виробника. Варіантів безліч, тож рекомендуємо шукати інформацію про прошивку в індивідуальному порядку, залежно від моделі вашої материнської плати, виробника і версії вашого нинішнього BIOS.

На сучасних комп’ютерах і ноутбуках швидше і простіше за все оновлення БІОС виробляти через фірмові утиліти:

 1. MSI Live Update 6 для материнських плат відповідного виробника.
 2. BIOS update utility для ASUS – програму можна завантажити з офіційного сайту компанії, вказавши серію і модель вашого ноутбука або материнської плати.
 3. GIGABYTE @BIOS. По-перше, цей інструмент допоможе визначити модель материнської плати. По-друге, він дозволяє оновити прошивку відразу двома способами: безпосередньо через сервер або вручну, скачавши архів із сайту виробника. Також доступна опція повернення до заводських налаштувань на випадок, якщо ви зробили щось незрозуміле і система працює нестабільно.
 4. ASRock Instant Flash. А ця утиліта включена в BIOS материнських плат ASRock і дозволяє перезаписати код чіпа прямо через UEFI. Запуск утиліти ініціюється так само, як у випадку з MSI B450 Gaming Plus – у відповідному розділі в меню БІОС.

Неможливо в рамках однієї статті описати всі можливі ситуації, з якими ви можете зіткнутися. Виробників ноутбуків і комп’ютерного заліза досить багато, і у кожного з них різні покоління і моделі, де алгоритм дій для оновлення БІОС буде відрізнятися. Шукайте і знайдете, як то кажуть.

Важливі застереження

Що б ви не міняли в BIOS або UEFI, проблем виникнути не повинно. Виробники комп’ютерного апаратного забезпечення не дурні люди і впроваджують механізми захисту, які не дозволять користувачеві щось зламати на програмному рівні. Єдиний спосіб, як ви можете нашкодити – намагатися встановити не ту версію прошивки або перервати процес оновлення на середині.

Перш ніж намагатися відновити БІОС, переконайтеся, що на комп’ютер подається стабільна напруга. У разі аварійного відключення світла материнська плата перетвориться в цеглу і стане марною – доведеться нести до сервісного центру. «Воскресити» її можна і самостійно, але для цього буде потрібно програматор і навик його використання. Але все ж краще в сервіс.

Другий момент – ні в якому разі не можна витягувати флешку з комп’ютера до завершення оновлення BIOS. Навіть якщо вам здається, що нічого не відбувається або комп’ютер намертво завис – чекайте. Такі ситуації не рідкість. Але якщо з моменту початку поновлення пройшло 40-60 хвилин або більше, це поганий знак. Можливість такого результату мізерно мала, але і таке трапляється.

Програміст за роботою

І останнє – якщо не впевнені, що оновлення БІОС вам дійсно необхідно, не треба цього робити. Приросту продуктивності ви, швидше за все, не отримаєте, а ось зайвих проблем на свою голову знайти запросто. Оновлювати UEFI рекомендуємо тільки в тому випадку, коли це дійсно потрібно і ви впевнений користувач ПК.

Зображення взято з джерела: unsplash.com

Вам сподобалася стаття?

0