ru
ua
ru
ua

Вибираємо пледи та покривала

Навіть для сучасної людини, яка вічно поспішає, домашній затишок залишається дуже важливим, і гарне покривало або функціональний плед можуть зіграти не останню роль у його створенні. Різноманіття пропозицій на ринку породжує складнощів у виборі — спробуймо розібратися, що до чого.

Пледи

Плед в його сучасному розумінні — це щось середнє між ковдрою й покривалом: ним можна як сховатися під час сну, так і прикрасити ліжко або диван. Крім виконання багатьох практичних функцій, він може бути показником добробуту господарів будинку.

Історія пледа

Батьківщиною цього універсального вироби є Шотландія, де воно використовувалося горцями в ролі одягу. Одна частина так званого «великого пледа» (довжина якого могла перевищувати 8 м) обертається навколо талії кілька разів і закріплювалася поясом, а друга перекидалася через плече. Популярність він отримав насамперед завдяки своїй практичності: з нього можна було зробити плащ із капюшоном, мішок, ковдру й багато інших необхідних речей. Популярне картате забарвлення пледа (тартан) також родом із Шотландії. У ті часи воно слугувало знаком належності до певного клану і, відповідно, показником статусу.

Незабаром пледи, вибравшись за територію батьківщини, потрапили в Європу. Оскільки там чоловіче населення спідниць не носило, пледи перестали виконувати початкові функції, ставши шалями, накидками, дорожніми ковдрами або покривалами.

В наші дні пледом застеляють дивани, крісла, ліжка, і водночас він є елементом декору інтер’єру. Його можна використовувати як додаткову ковдру в холодну ніч або для денного відпочинку. Плед також складають у формі валика для голови або ніг, стелять для утеплення під простирадло.

Плед у клітинку

Матеріали

Функціональні якості пледа залежать від матеріалу. Якщо ви тільки накриваєте пледом ліжко, то для створення гармонійного інтер’єру вашої кімнати насамперед важливі колір і фактура матеріалу. Використовувати ж замість ковдри можна далеко не кожен плед. Якісний плед має зберігати тепло тіла, але водночас добре пропускати повітря й не створювати перегріву.

У складі тканини можуть переважати натуральні волокна, але плед може бути й синтетичним. Трапляються також тканини змішаного складу. Пледи із синтетичних матеріалів — акрилу, флісу, штучного хутра — зараз дуже популярні. Вони досить теплі та м’які, але, на жаль, накопичують статичну електрику та притягують пил більше, ніж натуральні або сумішеві пледи. До мінусів таких пледів можна віднести ще і слабку повітропроникність.

До виробів із натуральних матеріалів належать пледи з бавовни, вовни, пуху (зокрема, кашеміру).

Бавовна

Пледи з бавовни вдалі для спекотної пори року. Прохолодним літнім вечором такий плед прекрасно зігріє вас або захистить від вологого бризу на березі моря.

Зі всією своєю легкістю та м’якістю бавовняні пледи добре зігрівають. Їх можна використовувати в ролі ковдри влітку. Бавовняні пледи мало схильні до зношування і добре витримують часті прання. До недоліків їх можна віднести скромний зовнішній вигляд.

Якщо ви хочете додати в інтер’єр блиску та розкоші, бавовняний плед навряд чи допоможе в цьому. Він більше підходить для дитячої або для спальні в сільському стилі.

Вовна

Вовняний плед

Найкращий матеріал для зимового пледа — вовна. Вона чудово зберігає тепло, водночас не порушує нормальної циркуляції повітря й підтримує найбільш сприятливий температурний режим. Однак натуральний вовняний плед варто помітно дорожчий, ніж синтетичний. До вад вовняного пледа можна віднести та необхідність сухого чищення. Крім того, такі вироби не рекомендуються людям, схильним до алергії.

Вовняний плед не тільки гарний, але й корисний для здоров’я.

  1. Натуральна вовна має антибактеріальні властивості, запобігає розмноженню кліщів, не накопичує пил і статичну електрику.
  2. Натуральна вовна між ворсинками має безліч проміжків, що забезпечує доступ повітря. Ця риса допомагає уникнути парникового ефекту, створює природне цілюще тепло.
  3. Також вироби з вовни добре відводять вологу від тіла.

Завдяки своїм цілющим властивостям, пледи з вовни мають стабільну популярність. Специфічна фактура вовняної тканини стимулює кровообіг і допомагає позбутися від болю в м’язах і суглобах. У тих, хто вкривається пледом із вовни, знижується рівень стресу, нормалізується тиск.

Для виготовлення пледів використовують вовну альпака, верблюжа, овеча, мериносова, ангорська. Такі пледи підійдуть тим, хто готовий до складнощів із їхнім чищенням та цінує натуральність.

Альпака — американська свійська парнокопитна тварина сімейства верблюжих. Її шерсть не містить жиру, тому вироби з неї довго не забруднюються.

Овеча вовна є унікальним природним матеріалом, який використовується з найдавніших часів і досі не має гідних синтетичних аналогів.

Вовна новозеландських овець-мериносів вважається найкращою у світі завдяки ідеальним умовам для розведення цих тварин. Після стриження густу, довгу та м’яку вовну сортують, очищають, промивають і вичісують, а потім обробляють для захисту від пилу, молі та вологи. Після складного технологічного процесу вона чудово піддається фарбуванню й надовго зберігає свою виняткову якість.

На аукціонах Європи новозеландська вовна класифікується по класу «екстра». Вона має найкращі показники з білизни, еластичності, довжини волокна, міцності та відсутності шкідливих домішок.

Кашемір являє собою пух (підшерсток) гірської кози, вищипаний або вичесаний вручну. За рік від однієї кози отримують 100-200 г пуху, і цей чинник визначає дуже високу ціну на вироби з чистого кашеміру. До того ж вони вимагають особливого заморочливого догляду та швидко втрачають вигляд, тому найчастіше в складі тканини присутня 20-30% цієї сировини. Пледи з вовни та кашеміру — особливо м’які, ніжні та теплі.

Ангорська вовна — дуже м’яка на дотик, з характерним ніжним ворсом. Отримують її з волосків ангорського кролика (не плутайте з мохером — шерстю ангорської кози).

У наш час багато покупців зупиняють свій вибір на виробах, виготовлених із синтетичних матеріалів. Розглянемо найбільш популярні з них.

Пледи з акрилу м’які, міцні, не електризується. Їх сміливо можуть використовувати алергіки, такі пледи слабо притягують пил. Вони мають гарний вигляд, не мнуться, досить легкі, теплі, зручні та приємні на дотик. Акрил досить добре фарбується, дає змогу зробити на його основі яскравий виріб із насиченим кольором. Поверхня акрилового пледа не збивається, вироби підлягають машинному пранню за температури до 30 °С у делікатному режимі.

Правда, акрилова тканина погано пропускає повітря й має низьку вологостійкість. Найбільше такий плед підійде людям, які бажають знайти практичне покривало або накидку для меблів.

Пледи з поліестеру легкі, швидко сохнуть, слабо зношуються і прекрасно зберігають форму. Плед з поліестеру стійкий до світлової й теплової дії та простий у догляді.

Змішані тканини

Чи потрібно шукати ярлик із написом «100%», коли купуєш плед? Багато матеріалів у чистому вигляді не володіють потрібними споживчими властивостями. Наприклад, бавовна не еластична, а поліестер не “дихає”. Пледів зі 100% ангорської вовни не виробляють взагалі, оскільки подібний виріб дуже швидко зітреться. Щоб уникнути цього, у тканину додають інші нитки. З комбінацій різного роду волокон виготовляються пледи, які поєднують у собі корисні якості натуральних і практичні властивості штучних тканин.

Наприклад, плед, що поєднує у своєму складі бавовну й акрил, зручний, приємний на дотик і довговічний. Добре підійде дітям, оскільки він м’якший, ніж шерстяний. А плед з акрилу, бавовни та віскози практичний, добре переться і швидко сохне.

Структура матеріалу

Крім тканин полотняного переплетення, які традиційно використовуються для виготовлення вовняних пледів, зараз використовуються матеріали та іншої структури.

Флісові пледи мають гарну теплоізоляцію і вирізняються м’якістю й малою вагою. За своєю структурою фліс (нетканий матеріал із поліестерових волокон) схожий на натуральну шерсть. Флісові пледи коштують дорожче, ніж акрилові, краще пропускають повітря і вбирають вологу. Вони прекрасно підходять для дітей або для використання на дачі. Їх можна часто прати без втрати м’якості, міцності та яскравості кольорів.

Ще один популярний у виробництві пледів матеріал — шеніл. Це щільна та добротна тканина, на дотик схожа на оксамит. Зазвичай, має складний малюнок. Шенілова нитка виготовлена за допомогою переплетення гладкої й пухнастої ниток, вона майже нерозтяжна. За складом сировини вона може бути однорідною (скажімо, віскозною або поліестеровою) або змішаною (поліестер із віскозою, бавовною або акрилом). Переваги шенілу — насичені кольори, здатність протистояти вигорянню, а також міцність ворсу.

Флісовий плед

Плед і інтер’єр

Якщо інтер’єр вашого будинку — класичний і навіть трохи строгий, ваш вибір — пледи спокійних кольорів із бавовни, вовни або акрилу. Яскраві пледи з дорогих матеріалів завжди привертають увагу, тому їх купують, коли необхідно пожвавити дизайн.

Можна вибрати плед під колір штор, меблів або шпалер. Щоб уникнути колірної дисгармонії бажано вибирати плед кольору, що відрізняється від оббивки меблів або загального фону інтер’єру на два-три тони. Світлий інтер’єр доповнюйте світлим пледом, але іншого відтінку. Темний плед у такому разі матиме гарний вигляд, якщо задумка дизайнера ґрунтується на контрастах.

Пледи в карту, смугасті або з будь-яким іншим візерунком підходять для кімнати з меблями кількох кольорів. Строкаті пледи не можна використовувати для дизайну, який має такі самі яскраві меблі й елементи декору. Якщо колірна гамма кімнати насичена, то плед краще вибрати більш приглушеного кольору — однотонний або з абстрактним малюнком.

Зверніть увагу також на фактуру тканини пледа, що купується. Якщо оббивний матеріал ваших меблів гладкий і тонкий, вам навряд чи підійдуть грубі шерстяні пледи, і навпаки.

Під час купівлі пледа важливо не помилитися у виборі потрібного розміру. Спочатку визначте, для чого купується плед. Для вкривання оптимальним буде розмір 150х200 см — такий же плед підійде для невеликого дивана або софи.

Для стандартних ліжок 160х200 см або 180х200 см підійде плед розміром 220х240 см, тоді він буде прикривати боки ліжка на 20-30 см. Якщо ж вам хочеться, щоб плед діставав до підлоги, то рекомендуємо розмір 240х260 см.

Всі пледи та покривала — досить помітна частина інтер’єру, вони дають змогу за кілька миттєвостей повністю змінити зовнішній вигляд кімнати, оновити його. Достатньо лише прибрати щільний картатий плед і покласти замість нього квітчасте шовкове покривало, і приміщення матиме зовсім інший вигляд. Використовуючи різні пледи та покривала, ви можете змінювати інтер’єр свого будинку, залежно від настрою, хоч щодня.

Плед у клітинку

Догляд за пледом

Для збереження зовнішнього вигляду та функцій пледа потрібно звернути увагу на рекомендації з експлуатації. Будь-який плед потрібно періодично очищати від пилу. Це можна робити за допомогою звичайної щітки для одягу. Пледи з бавовни можна прати в машинці. Вовняні — вручну в прохолодній воді, з додаванням делікатних мийних засобів.

Не можна віджимати плед після прання — він може втратити форму. Сушити його потрібно в розкладеному стані на гладкій поверхні. Якщо ви забруднили дорогою плед, найкращим варіантом буде віднести його в хімчистку.

Покривала

Покривало та плед у чому різниця?

Існує думка, що плед і покривало одне і те саме. Це не зовсім так. Покривало це насамперед захист постільної білизни від пилу і бруду, а також елемент декору, який допоможе розставити акценти в кімнаті. Плед же, насамперед, покликаний зберігати тепло тіла, у нього можна вкрити на дивані, не знімаючи одягу. Плутанина виникає через те, що плед використовують і для накривання ліжка в спальні. Він не має таких декорувальних можливостей, які можуть запропонувати покривала, але привносить атмосферу затишку та тепла.

Для покривала на першому місці його зовнішній вигляд. Саме покривало допоможе звернути увагу на ліжко, виділити його в інтер’єрі або, навпаки, привести її у відповідність з оздобленням кімнати.

Просте покривало відповідає розміру ліжка, для підкладки зазвичай використовують натуральну тканину одного тону з лицьовою стороною. Також можна придбати двостороннє покривало, тоді варіантів прикраси інтер’єру стане більше. Покривало з оборками у формі бантів, рюш, тасьми більше підійде для спальні в класичному стилі.

Існує величезна кількість забарвлень. Тому під час вибору кольору насамперед варто оцінити, які тони переважають у вашій кімнаті. Якщо спальня невелика, то краще вибирати покривало в кольорах максимально наближених до кольору стін, штор і килимів, адже дуже яскраве оздоблення ліжка візуально зменшить кімнату. Якщо ж кімната нормального розміру, а інтер’єр підібраний у пастельних тонах, то покривало або плед оригінального забарвлення внесуть у монотонність деяку різноманітність. Можна підібрати також пару декоративних подушок у тон, тоді образ спальні матиме більш завершений вигляд.

Плед для спальні

Матеріали

Для виготовлення ліжників використовують шерсть, бавовна, хутро, шовк і синтетичні тканини. Широко поширені тканини атласної, гобеленової й шенілової структури. Покривала можуть бути стьобаними з основою із синтепону, виготовленими у форматі накидки, з бахромою, з натурального або штучного хутра, зшиті з клаптиків або в’язані. Популярність мають недорогі покривала з бавовни і поліестеру, адже вони мають непоганий вигляд і довго не зношуються.

У виробництві тканини з мікроволокна (мікрофібри) використовують надтонкі волокна поліаміду та поліестеру. Мікрофібра міцна, щільна та м’яка тканина, добре вбирає вологу, має великий вибір яскравих кольорів і їхніх відтінків. Покривала з мікрофібри не варто прати та прасувати на високих температурах, сушити на обігрівальних приладах.

Атлас щільна шовкова або напівшовкова тканина атласного переплетення з гладкою блискучою лицьовою поверхнею. У разі такого переплетення утік виходить на лицьову поверхню через п’ять і більше ниток основи, водночас досягається особлива гладкість тканини. Атлас може бути як гладким, так і візерунчастим.

Сучасні виробники текстилю іноді називають атласом синтетичні тканини. Ціна їх набагато нижча, ніж натурального шовкового атласу, а і якість теж.

Атласні покривала мають вишуканий, ошатний та розкішний вигляд. Крім ефектного зовнішнього вигляду, покривала з атласу міцні та довговічні. Вони послугують справжньою окрасою спальні, оформленої в будь-якому стилі.

Гобелен спочатку з’явився як настінний безворсовий килим із витканим вручну малюнком, але з розвитком автоматизації (і, відповідно, зі здешевленням) виробництва гобеленові тканини стали широко використовуватися в декоративних цілях для оббивки меблів і виготовлення штор і покривал. Для виготовлення таких тканин застосовується шерсть, шовк або синтетичні матеріали. Поєднання міцності та чудового зовнішнього вигляду принесло гобелену заслужену популярність.

Хутряні покривала шиють зі спеціально оброблених шматочків шкур. Такі вироби використовують переважно для доповнення інтер’єру приміщень, декорованих різноманітними килимами-шкурами. З іншого боку, різноманіття кольорів хутряних покривав дає змогу вдало вписати їх майже в будь-який стиль.

Бажаємо вам вдалих покупок, і нехай ваш будинок буде гарним!

Зображення взято з джерел: unsplash.com, pixabay.com

Вам сподобалася стаття?

0