ru
ua
ru
ua

Як риба у воді: вибираємо ласти

Людина — істота хитра. Ми всі — уважні спостерігачі. І нам весь час мало наших власних можливостей: скажімо, опиняючись у незвичному середовищі (наприклад, у повітрі або у воді) людина починає підглядати за тими, кому це середовище рідніше і ближче, і починає їх імітувати. Вчені оптимізують форми крил літаків або придумують нові конструкції планерів, створюють «підводні легені» або продовжують удосконалювати конструкцію ласт.

Зараз прогрес у галузі матеріалів і конструкцій ласт ступив дуже далеко, але ефективність вашого гребка завжди залежала й буде залежати не від останніх «ноу-хау», а від «попадання в точку» під час вибору ласт.

Ласти — ваш незамінний прискорювач у водному середовищі. Параметрів вибору досить багато. Щоб у них не заплутатися, під час вибору насамперед потрібно зосередитися на тому, для якого виду спорту вам потрібні ласти.

Є такі варіанти:

 1. Дайвінг — класичне підводне плавання з аквалангом. Тут ласти є необхідним обладнанням, без якого у воду просто не заходять. Неквапливі розмашисті гребки ласт — основний ваш двигун.
 2. Фридайвінг — плавання із затримкою дихання. Існують різні варіації пірнання. В дисциплінах змаганнях є навіть пірнання без ласт як окрема дисципліна. Але, у будь-якому разі, ласти вам знадобляться для тренувань і плавання — більшу частину часу ви проведете в них.
 3. Сноркелінг — у принципі, той же фридайвінг, але зазвичай мається на увазі не спорт, а приємна розвага, милування морськими красотами з маскою, трубкою й у ластах. Його складно віднести до професійного спорту, відповідно та вимоги до обладнання не такі високі.
 4. Підводне полювання. Цей вид спорту вимагає багатьох навичок: увага, здатність зосередитися, хороші навички затримки дихання, і, звичайно ж, швидкість дій.

Не виключено, що ви плануєте займатися декількома видами водного спорту одночасно — скажімо, дайвінгом і фридайвінгом. Підібрати універсальні ласти можна, особливо на початковому етапі, але необхідно розуміти, що ласти-універсали будуть трошки програвати та в одному, і в іншому виді спорту.

Вам може бути цікаво

Як вибрати маску і трубку

Є деякі обмеження, важливі для кожного виду спорту. Так, наприклад, для швидкісного плавання в басейні або фридайвінгу використовуються ласти із закритою п’ятою, а ласти з відкритою п’ятою зручніші для класичного дайвінгу з балоном. Крім того, підводні мисливці воліють довгі ласти для швидкісних ривків, щоб мати можливість наздогнати свою ціль. Всі ці особливості, а також безліч інших параметрів, потрібно враховувати під час вибору тієї самої, вашої пари.

Як вибрати ласти

Довжина лопаті

Чим довше та жорсткіше ласти, тим більшу швидкість ви зможете набирати під водою, і тим ефективніше будете «стартувати з місця». Актуальним це є насамперед для підводних мисливців, коли довгоочікувана мета може втекти в лічені секунди. Тут потрібно не забувати про важливу деталь: чим більше площа лопаті ласти, тим складніше нею керувати. Для ефективного плавання в довгих мисливських ластах вам знадобиться не тільки добре поставлена техніка, а й фізична підготовка «вище середнього».

Короткими вважаються ласти завдовжки 50-65 см, зазвичай вони використовуються в сноркелінгу та плаванні, іноді — у дайвінгу. Ласти для підводного полювання досягають довжини 80-100 см, а іноді й більше.

У подібних ластах навантаження на м’язи ніг величезні. Розраховуйте свої можливості, щоб не довелося вибиватися із сил, боротися із судомами або лікувати розтягування. Часто говорять про необхідність ласт великої площі для фрідайвінга, але на наш погляд це не зовсім так, оскільки тут на першому місці — не швидкість нирка, а комфорт. Якщо ви вже вибрали відповідний вам темп, якщо ласти підібрані під ваш фізичний стан і технічну підготовку, то ви пропливете на одному затриманому вдиху набагато далі, отримавши водночас масу задоволення. Якщо ви новачок, настійно рекомендуємо вам короткі ласти або ласти середніх розмірів.

Форма ласт

Існує ще один секрет збільшення ефективності гребка, і щоб скористатися ним, не потрібна спеціальна підготовка. Секрет криється у формі ласт. Річ у тім, що при гребку створюється тиск на воду, і вона намагається «вискочити» з-під ласти. Дуже важливо, щоб максимальна кількість води проходило по всій довжині ласти, а не розтікалася по бокам — тоді гребок буде ефективним. Розробники домагаються цього, використовуючи такі технології:

 1. Тунельний ефект. Внутрішня частина лопаті ласти зроблена з більш м’якого матеріалу, ніж бічні частини. При гребку ласта прогинається, утворює жолоб, що спрямовує потік води в потрібному напрямку, зменшує у такий спосіб кількість води, що скачоється «вхолосту». Інший спосіб створення тунельного ефекту — поділ пластикової лопаті двома-чотирма поздовжніми гумовими жолобками, що допускають поперечний вигин.
 2. Ламінізатори потоку. Під час гребка з одного боку гребної поверхні створюється зона підвищеного тиску, а з іншого — зниженого. Вихрові потоки, що виникають в результаті, по краях ласти створюють додатковий опір. Спеціальні щілини в основі лопаті пропускають воду, зменшують різницю тисків і так послаблюють вихрові потоки. Така конструкція не збільшує швидкість руху, але зате зменшує зусилля при гребку.
 3. Оптимізація положення лопаті (OPB — Optimized Pivoting Blade) — це технологія, яка забезпечує оптимальний кут лопаті ласти щодо вашої нозі. Традиційні ласти мають тенденцію до зниження ефективності гребка в крайніх положеннях. Під час використання технології OPB цей ефект зменшується.

У ластах, показаних на фотографії вище, у більшій чи меншій мірі застосовуються всі ці технології. Такі ласти хоч і не дадуть вам можливості обганяти морських жителів, але мінімізують зусилля, що докладаються. Вони підійдуть новачкам, тендітним жінкам і людям, які вибираються поплавати лише в літній сезон.

Зазвичай, усі подібні особливості вказуються виробником у технічних характеристиках. Враховуйте, що технології кілька варіюються й називаються кожним виробником по-своєму.

Говорячи про форми ласт, не можна не згадати моноласти. Професійні фридайвери, що плавають в моноласті, мають заворожувальний природний вигляд, підтверджують собою міфи про існування русалок. Але, знову ж таки, не поспішайте. Коли я починала свої тренування з фридайвінгу, то буквально відразу почала розповідати, як мене вражають моноласти та захотіла спробувати, чим від душі повеселила тренера. Уявіть, наскільки велика площа моноласти, і наскільки нелегко з ними впоратися. Для цього потрібно добре володіти батерфляєм і мати чудову фізичну форму.

Які ласти вибрати

Жорсткість лопаті

Ласти також відрізняються ступенем жорсткості. Під час вибору жорсткості ласт, так само, як і при виборі довжини, має сенс відштовхуватися від своєї фізичної та технічної підготовки. Жорсткі ласти ефективніші, але вимагають великих зусиль. У м’яких ластах ви просувається вперед повільніше, зате навантаження на ноги набагато менше. Новачкам варто використовувати ласти м’які або середньої жорсткості.

Матеріали

У виробництві ласт зараз застосовуються такі матеріали:

 1. Гума. Колись усі ласти робилися з неї, а сьогодні вона застосовується переважно в дешевих моделях, або ж у невеликих вставках у професійних ластах.
 2. Пластик. Довговічний, доступний, але не особливо пружний матеріал — ласти з нього мають досить посереднє енергопередавання.
 3. Пластиковий композит. Гарний варіант. Довговічний, з більшою пружністю по всій довжині лопаті, що підвищує ефективність ласт.
 4. Склопластик. Досить крихкий матеріал, але це найдоступніший спосіб роздобути пару дуже пружних ластів. Часто використовується в ластах для підводного полювання, тому що на нього легко наносити маскувальне забарвлення.
 5. Вуглепластик. Теж крихкий (хоча та не в такій мірі, як склопластик), але має найбільшу пружність, як порівняти з іншими матеріалами. Крім того, ласти з цього матеріалу легші, ніж всі інші. Широко використовується в професійному фридайвінгу.

Кріплення ласт на нозі

Є два основних типи кріплень — це ласти з відкритою (з п’ятковим ременем) і закритою п’ятою (калоша).

Ласти з відкритою п’ятою переважно використовуються для дайвінгу. Вони одягаються на боти або ботики сухого костюма.Зручний фіксувально-регулювальний пристрій дає змогу контролювати натяг ременя одним рухом, а відстібний замок — НЕ переналаштовувати ремінець під час кожного занурення.

Ласти із закритою п’ятою використовуються для фридайвінгу, підводного полювання, сноркелингу та плавання. Вони легші, одягаються або на голу ногу, або на неопренову шкарпетку.

У разі правильного підбору зручно сидять на нозі й ефективно допомагають плавцю. Якщо ви займаєтеся дайвінгом і не плануєте купувати боти — вам вони теж підійдуть. Під час вибору розміру зробіть запас для неопренової шкарпетки. У водах, у яких краще закрити всі частини тіла, щоб не поранитися (на рифах у Червоному морі), або щоб менше замерзнути (в північних морях або в холодний сезон), або ж просто уникнути натирання (якщо ви виїхали на сафарі та пірнає 3 -4 рази на день), такі шкарпетки просто необхідні.

Як доглядати за ластами

Догляд за ластами

Ласти не потребують будь-якого копіткого догляду. Не забувайте після використання промивати їх у прісній воді і повністю висушувати, особливо перед тривалим зберіганням, уникати тривалого потрапляння прямих сонячних променів, класти на ласти щось важке, що може їх деформувати. Ласти потрібно зберігати у вільному пласкому стані.

Ще, для власної безпеки, не забувайте перевіряти ласти перед використанням, особливо у разі занурень після тривалої перерви. Огляньте всі ремінці на наявність дрібних тріщин; особливо часто вони з’являються на ремінцях із товстої гуми в ластах із відкритими п’ятами та явно свідчать про неминуче розривання. Якщо такі тріщини дійсно виявляться, негайно замініть ремінці.

Вам може бути цікаво

Як вибрати кросівки

З якісними та відповідними ластами ви отримаєте неймовірне відчуття легкості та швидкості плавання, поліпшите свої спортивні результати, зможете насолоджуватися чарами підводного світу і не думайте про натерту п’яту або ремінці, що зісковзують. А якщо ви — підводний мисливець, вам буде забезпечений приємний бонус у формі солідного улову.

Ось і всі правила. Бажаємо вдалого вибору!

Зображення взято з джерел: unsplash.com, pixabay.com

Вам сподобалася стаття?

0