ru
ua
ru
ua

Як вибрати шурупокрут для будинку

Той, хто хоч раз натирав мозолі викруткою, намагаючись відкрутити іржавий шуруп або закрити десяток саморізів у плінтус, знає, як корисно мати в коморі для інструментів шурупокрут. Для того, щоб розібратися, який саме інструмент підійде вам і придбати дійсно корисну річ, нумо розглянемо, якими бувають шурупокрути.

Акумуляторний або мережевий

З типом шурупокрута варто визначитися передусім. Акумуляторний шурупокрут — мобільніший і дає змогу працювати в місцях, де немає можливості під’єднатися до електромережі. Мережевий — хоч і прив’яже вас до розетки, але зате має постійну потужність і позбавить від потреби стежити за батареєю.

Акумуляторні батареї для шурупокрутів бувають трьох типів:

  1. Літій-іонні (Li-Ion) — підійдуть у тому разі, якщо потрібно часто використовувати шурупокрут. Акумулятор має невелику вагу й більшу кількість заряду, порівнюючи з іншими батареями (до 3000 разів), швидко заряджається й не має ефекту пам’яті. Щоб збільшити термін експлуатації акумулятора, не треба заряджати й розряджати його до кінця. Оптимальна ступінь розрядки — 15%, зарядки — 90%. Зберігати батарею потрібно наполовину зарядженою.
  2. Нікель-кадмієві (Ni-Cd) — оптимальні для використання із середньою частотою. Таку батарею хоча б раз на місяць потрібно заряджати-розряджати. Акумулятор має ефект пам’яті заряду, тож розряджати-заряджати його потрібно повністю. Щоб пристрій відпрацювало свої максимальні 1000 циклів, зберігати його потрібно розрядженим. Такий акумулятор невибагливий в експлуатації, але порівняно довго заряджається (до 7 годин), тому фахівці рекомендують придбати одразу дві батареї. У багатьох шурупокрутів другий акумулятор входить до комплекту.
  3. Нікель-металгідридні (Ni-MH, менш поширені) — підійдуть для рідкого використання, оскільки акумулятори цього типу мають слабо виражений ефект пам’яті й саморазряжаются повільніше за інших. Зберігати такий акумулятор найкраще зарядженим, а після тривалої бездіяльності розрядити й зарядити повністю. Кількість циклів заряду — до 500.

шурупокрут побутовий

Патрони й біти

Патрони шурупокрутів бувають ключовими, швидкозатискними або шестигранними. Для того, щоб закріпити тримач біт або свердло в ключовому патроні, треба витратити деякий час і докласти зусилля, але такий варіант буде максимально надійним. Швидкозатискний патрон зручніший, якщо порівняти з ключовим — з його допомогою змінити свердло можна за лічені секунди. Швидкозатискний патрон буває двох типів:

  • Двомуфтовий — його потрібно затягувати двома руками. Патрони такого типу ставлять зебільшого на бюджетні моделі.
  • Одномуфтовий патрон дає змогу поміняти обладнання гранично швидко й однією рукою, оскільки такий патрон обладнаний автоматичним блокуванням шпинделя, яка зупиняє вал, коли ви відпускаєте кнопку. Швидкозатискі патрони можуть бути пластиковими або металевими.

Шестигранне посадкове місце призначене для роботи з бітами й дає змогу максимально швидко міняти головки. Зазвичай, до комплекту шурупокрута із шестигранним патроном входить набір біт.

  1. Насадка з маркуванням PH — це хрещаті біти. Вони представлені в розмірах від №0 до №4. Чим більший саморіз, з яким ви працюєте, тим більший розмір біти вам знадобиться. Є так само біти з титановим покриттям, вони «з’їдаються» набагато повільніше.
  2. Біта з маркуванням PZ — це бита для саморізів зі шліцом Pozidriv. Насадка №0 підійде для саморізів діаметром 2,5 мм, насадка №2 — 3,5-4 мм. Насадка №3 призначена для монтажу анкерних болтів.
  3. Біти для гайок і болтів мають розмірний діапазон від 6 до 13 мм.
  4. Біти з маркуванням Т — біти-зірочки. Залежно від розміру застосовуються для ремонту побутової техніки й автомобілів. Розміри варіюються від Т8 до Т40.
  5. Шліцева (плоска) біта застосовується для роботи з гвинтами й шурупами.

Є й інші типи біт: для гіпсокартону зі спеціальним обмежувачем, тригранні, комбіновані та інші. Під час вибору біт потрібно враховувати, що ціна зазвичай відповідає якості. Наприклад, біти з титановим покриттям коштують дорожче, ніж без нього, але і слугують довше.

Важливий параметр під час вибору шуру покрута — діаметр (внутрішній) патрона. Від нього залежить, якого розміру свердло або біту можна використовувати для роботи з інструментом. Здебільшого шурупокрути для будинку дають змогу використовувати насадки діаметром до 10 мм.

Крім того, в інструкції до шурупокруту обов’язково вказується максимальний діаметр отворів, які можна буде робити за допомогою цієї моделі під час роботи з різними типами матеріалів.

насадка для шурупокруту

Потужність

Потужність акумуляторних шурупокрутів залежить від робочої напруги батареї. Вона може бути в межах від 1,2 до 36 В. Для найпростіших робіт буде вдосталь шуру покрута з напругою 3-6 В. 10-15 В вистачить для свердління нетвердих матеріалів, а ось для роботи з твердими матеріалами буде потрібно як мінімум 18В. Варто також враховувати, що більш потужні шурупокрути важчі за своїх менш потужних побратимів.

Ще одна важлива характеристика шурупокрута — крутний момент (зусилля). Чим вищий цей показник, тим більшого діаметра шурупи ви зможете закручувати. Мінімальний крутний момент побутового шурупокрута — 10-15 Нм. Цього цілком вистачить для роботи з гіпсокартоном або для складання меблів. Якщо ж ви плануєте використовувати інструмент у ролі дрилі, то найкраще зупинитися на варіанті з більш високими показниками — 30-40 Нм. Професійні шурупокрути мають крутний момент до 130 Нм, що дає змогу свердлити дуже тверді поверхні.

У більшості шурупокрутів максимальний крутний момент можна регулювати за допомогою обмежувача, що є кільцем із цифровими розподілами, розташоване за патроном. За допомогою обмежувача можна встановити зусилля, після якого шурупокрут не буде загвинчувати шуруп. Чим більше поділок має обмежувач, тим точніше можна дозувати крутний момент. Для свердління зазвичай є окремий розподіл.

Зазвичай, шурупокрути мають дві швидкості. Більш низька дає змогу викручувати й закручувати шурупи. Швидкість обертання становить 400-500 об./хв. Більш висока — свердлить; швидкість обертання — 1200-1300 об./хв. Обов’язкова наявність у шурупокрута функції реверсу. Зовсім не зайвим буде і «плавний пуск» — це дасть змогу максимально точно налаштувати зусилля, потрібне для роботи з певним матеріалом.

шурупокрут для дому

Додаткові параметри

Наявність імпульсного режиму дасть змогу спростити викручування застряглого кріпильного матеріалу, підійде для роботи з дуже твердими поверхнями й полегшить роботу в місцях, де немає достатньої опори. Підсвітка — ще один плюс. На деяких шурупокрутах вона така потужна, що дає змогу не користуватися додатковим джерелом світла взагалі. Найкраще, щоб ліхтарик був розташований над акумуляторним блоком. Наявність третьої швидкості дасть змогу розігнати патрон до 3000 об./хв і повноцінно замінить дриль у побуті.

Підсумки

Для «квартирних» робіт (дрібний ремонт, збирання меблів) цілком підійде мережевий шуруповерт потужністю 10-15 Нм. Інструмент з акумулятором Ni-Cd або Ni-MH ідеально підійде для періодичного використання, наприклад, на дачі.

Вам може бути цікаво

Як вибрати електрорубанок

Якщо робота планується більш серйозна (обшивання гіпсокартоном, свердління отворів) — потужність інструменту має бути не нижчою за 30-40 Нм. Вибір живлення — на ваш розсуд, але якщо ви віддасте перевагу акумуляторному типу, то Li-Ion — оптимальне рішення.

Зображення взято з джерел: unsplash.com, pixabay.com

Вам сподобалася стаття?

0