ru
ua
ru
ua

Як вибрати електрорубанок

Сфера застосування електрорубанка сьогодні дуже й дуже широка. Цей інструмент стане в пригоді й на дачі (якщо там є електрика), і вдома для всяких дрібних робіт (наприклад, «підстругати поличку»). А вже під час ремонту квартири або будинку, коли доводиться мати справу з дошкою і брусом, електрорубанок є абсолютно незамінним.

Щоб правильно вибрати електрорубанок, потрібно визначитися з обсягом і специфікою завдань, які ви збираєтеся з його допомогою вирішувати. Після цього залишиться лише переглянути характеристики моделей, що цікавлять вас, і вибрати підхожий варіант. На які параметри електрорубанка потрібно звернути особливу увагу – ми розповімо нижче.

Потужність

Насамперед, визначтеся з потужністю інструменту, який збираєтеся придбати. Для комфортного оброблення м’яких і середньо-твердих порід дерева цей показник має становити від 600 до 1000 Вт. Йдеться про споживану потужність рубанка.

Якщо ви мажте змогу, беріть електрорубанок із певним «запасом» потужності – якщо інструмент змушувати працювати на межі своїх можливостей, термін його експлуатації набагато скоротиться. І навпаки, робота в щадному режимі помітно продовжить йому життя.

Ширина стругання

Як правильно вибрати електрорубанок

Загальне правило: чим більша ширина стругання, тим потужнішим має бути рубанок.

Ширина стругання безпосередньо залежить від довжини використовуваних у цій моделі ножів. Майстри, які використовують електрорубанки для професійних робіт, іронічно називають інструмент із невеликою шириною стругання (50 або 75 мм) дитячим або піонерським.

Але такі рубанки цілком можна застосувати для домашнього використання, коли доводиться мати справу з вузькою дошкою або планкою. Коштують вони помітно дешевше.

Інша річ, якщо ви збираєтеся обробляти великі обсяги дошки, вимірювані в кубометрах. Тут уже доведеться вибирати між 82 і 110 мм (є ще стандарт 102 мм, але він трапляється не так часто). 110-міліметрові ножі дають змогу за один прохід обробити дошку завширшки 100-105 мм (один прохід гарантує, що отримана поверхня буде максимально рівною). Але не менш популярним є і стандарт 82 мм – рубанки не такі дорогі, як 110-міліметрові, і, водночас, «серйозніші», ніж 75-міліметрові. Максимальна ширина оброблення для професійних інструментів становить 180 мм.

Частота обертів

Дуже важливим показником є частота обертання ножового барабана. Чим вона вища, тим гладшу поверхню ви отримаєте. Щоб краще уявити собі, про що йдеться, пояснимо: у барабані електрорубанка містяться два ножі (тобто, за один повний оберт барабана стружка знімається двічі). Частота 10 000 обертів на хвилину означає те, що за одну хвилину леза пройдуть по дошці 20 000 разів. Відповідно, чим більшою буде кількість таких циклів, тим гладшою буде поверхня будь-якої, навіть сучкуватої і завилькуватої дошки.

Для нормальної роботи зі звичайною і м’якою деревиною цілком вистачить частоти 10 000 обертів на хвилину. Якщо працювати доведеться з твердими породами або сучкуватою дошкою, мінімальний поріг піднімається до 12 000 обертів.

Окремо наголосимо на тому, що кількість обертів ножового барабана на упаковці часто також вказується номінальна (тобто, з такою швидкістю барабан буде обертатися на холостому ході, а не під навантаженням).

У недорогих побутових інструментів швидкість обертання барабана під час оброблення твердого дерева може знижуватися (водночас мотор починає надсадно гудіти). Унаслідок подібного перепаду швидкостей поверхня дошки буде обстругана не гладко, а «сходинками». Щоб уникнути подібних проблем, краще використовувати електрорубанок з електронним контролем швидкості обертання. Він дасть змогу інструменту працювати зі стабільними обертами за різноманітних навантажень.

Рубанок, обладнаний подібною електронною платою, обійдеться дорожче, ніж простіша модель, але й поверхню він обробить якісніше.

Вам може бути цікаво

Як вибрати електролобзик

Товщина стружки

Ще одним важливим показником є те, наскільки товсту стружку певна модель рубанка може знімати за один раз. Залежить це, насамперед, від потужності двигуна. Максимально досяжна товщина стружки для побутового інструменту зазвичай не перевищує 2,5-3 мм. Для більшості випадків цього цілком удосталь.

Товщина стружки на електрорубанка виставляється спеціальною ручкою, і тут потрібно звернути увагу на важливий момент. Краще, щоб шкала починалася з від’ємного значення або з нуля (в різних моделях по-різному), а крок її поділів не перевищував 0,1 мм – це дає змогу виставляти товщину стружки точніше.

Вага електрорубанка

Важливу роль під час роботи електрорубанком відіграє вага інструменту. Наприклад, у деяких професійних моделей вона може досягати 9 кг, що в домашніх умовах має вигляд явного перебору. Саме вага електрорубанка (за ціною моделі) є основним чинником, що обмежує можливість придбання інструменту більш потужного і «крутого», ніж вам потрібно. Так, 7-кілограмовий потужний електрорубанок із високими обертами забезпечить вам гладку поверхню дошки та гарантовано не буде «захлинатися» під час роботи з твердим деревом. Але й руки він відтягне не в приклад сильніше, ніж звичайна побутова модель вагою в 3,5-4 кг. До того ж, додаткова потужність мотора – це додаткові сотні ватів енергоспоживання. Чим вона вища – тим вище навантаження на вашу електромережу.

Водночас, якщо електрорубанок потрібен вам для серйозних за обсягом і інтенсивністю робіт, велику роль починає грати вже не вага, а надійність і потужність інструменту.

Час безперервної роботи

Як вибрати якысний електрорубанок

Режим роботи в різних моделей електрорубанків (співвідношення часу «роботи» і «відпочинку» інструменту) може мати відчутні відмінності. Найвитриваліші, звісно, професійні моделі. Але й ціна на них встановлюється відповідна. Взагалі ж вважається нормальним, якщо час безперервної роботи побутової моделі, зафіксований у її паспорті, становить до 30 хвилин. Але врахуйте, що оптимальний час роботи електрорубанка визначається, насамперед ступенем нагрівання інструменту та може змінюватися залежно від температури довкілля.

Додатково гріти мотор можуть тупі ножі. Купувати їх рекомендується під конкретний різновид матеріалу: для звичайної й клеєної деревини, для ДСП, для пластмаси. Міняти ножі потрібно регулярно, вони обов’язково мають бути гострими. Тупі леза створюють підвищене навантаження на мотор. З цієї ж причини потрібно стежити, щоб рубанок не забивався стружкою.

Граничною температурою розігріву електрорубанка заведено вважати 60 °C – все, що вище, є критичним. Такий рубанок потрібно терміново вимкнути та чекати, поки не охолоне. Приблизно визначити небезпечну температуру можна, що називається, на дотик: поверхня корпусу 60 °C буде відчуватися вже як відверто гаряча, а не тепла.

Важливі дрібниці

  1. Важливо й те, чим саме укомплектована конкретна модель електрорубанка. До найпоширеніших і найкорисніших пристроїв належить спеціальний фіксатор для установлення рубанка «догори ногами» (у такий спосіб ви отримуєте мініатюрний стругальний верстат), бічний обмежувач (полегшує обстругування вузьких рейок), кутовий упор (допомагає вибрати фальц – «сходинку» для з’єднання дерев’яних деталей внакладку). Вельми непогано, якщо в комплект із рубанком додатково входять «хвилеподібні» ножі для чорнового оброблення деревини – вони помітно полегшать роботу з «облагороджування» неструганої дошки.
  2. Якщо ви вибираєте модель для роботи в домашніх умовах, то варто віддати перевагу моделі зі стружкоприймачем (паперовий мішечок, схожий на змінний фільтр для пилососа). Якщо електрорубанок не обладнаний стружкоприймачем, то стружка від працюючого інструменту гарантовано розлетиться у всі кутки вашої кімнати (а то й квартири). Як варіант – в інструменті має бути передбачений патрубок для під’єднання пилососа.
  3. Для того, щоб робота з електрорубанком була комфортною, його шнур має бути досить довгим. Професіонали рекомендують електродріт чотириметрової довжини, для двометрового напевно знадобиться подовжувач.
  4. До речі, не треба думати, що підошва якісного електрорубанка має бути дзеркально рівною. По-перше, на всіх підошвах робляться неглибокі борозни, які запобігають виникненню повітряної подушки під рубанком (за тієї швидкості, з якою крутиться барабан, це не дивно). По-друге, для того, щоб деякі моделі електрорубанків могли робити операцію зі знімання фаски, у підошві рубанка вирізається спеціальний V-подібний паз.
  5. І останнє: у гонитві за максимально вигідною покупкою не забувайте про те, що згодом вам неминуче доведеться докуповувати запчастини. З прекрасними характеристиками, але екзотична для нашого ринку модель може завдати чимало клопоту, змусивши витратити чимало часу на інтенсивний пошук відповідних до неї комплектуючих. Будьте простішими. Відомі виробники та поширені на ринку моделі передбачають, що проблем із купівлею запчастин гарантовано не виникне.

Зображення взято з джерел: unsplash.com, pixabay.com

Вам сподобалася стаття?

0