ru
ua
ru
ua

Догляд за брекетами — що потрібно

Щоб створити ідеальну усмішку, сучасна стоматологія використовує ефективний метод — брекети. Але ортодонтичні системи потребують гарного догляду, який неможливо забезпечити без особливих щіток, йоржиків, ополіскувачів і тому подібних речей.

Щоб після закінчення лікування брекетами отримати не тільки прямі, але і здорові зуби, важливо дотримуватися всіх правил чищення зубів. На відміну від повсякденних процедур, тут недостатньо тільки щітки й нитки. Вам будуть потрібні кілька простих інструментів й уважність. Розповідаємо, як і чим чистити зуби з брекет-системою, щоб досягти бажаного результату.

Правильне чищення брекетів: як це

Догляд за брекетами

Сьогодні популярність брекет-систем дуже висока. Люди почали більше дбати про здоров’я своїх зубів, а ортодонтія, один із розділів стоматології, за останні роки неабияк просунулася вперед. Сучасні брекет-системи перестали бути громіздкими: тепер вони, залежно від побажань і бюджету, можуть бути практично невагомими, прозорими або, навпаки, яскравими й помітними для оточення. Але незалежно від типу брекет-системи мають потребу в чищенні. І тут залишаються важливими 3 моменти:

  1. Чим чистити;
  2. Як чистити;
  3. Як часто чистити.

У разі комплексного підходу до чищення брекет-систем найчастіше проблем зі здоров’ям зубів не виникає.

Чим чистити?

Після того, як ортодонт встановив вам брекет-систему, стандартна зубна щітка знадобиться нешвидко. Зате буде потрібно купити п’ять або більше пристосувань для гігієни. Ортодонт може порадити придбати засоби, відмічені маркуванням «orthodontic» або «ortho». Розглянемо кожен засіб окремо.

V-подібна щітка

Конструкція звичайної зубної щітки передбачає тиск на всій поверхні щетини, що дуже шкідливо для системи, і ви, користуючись нею, можете відклеїти замочки. Тому варто вибрати щітку з V-подібною виїмкою в центрі щетини. Така ортощітка вільно очищає конструкцію та поверхню зубів після кожного приймання їжі.

Як користуватися ортощіткою

Монопучкова щітка

Як зрозуміло з назви, у монопучкової щітки один щільний пучок щетинок, вона виготовлена у формі букви Г. Пристосування дає змогу чистити зуби, розміщені далеко, вимітати залишки їжі з-під дуги брекетів і зовнішньої частини замків. Особливо вона потрібна, якщо ви вибрали лінгвальні брекети.

Інтердентальні йоржики

Інтердентальні йоржики призначені для чищення проміжків між зубів. За допомогою цих невеликих пристосувань чистять «проблемні» зони під дугами брекетів і між зубами. Різний діаметр кругової щетини і вигнута конструкція йоржиків дають змогу вибрати відповідний виріб, з огляду на індивідуальні особливості будови зубів. Термін служби однієї щітки для чищення міжзубних проміжків — приблизно два тижні. Не варто докладати зусиль, щоб проштовхнути йоржик — просто використовуйте йоржик меншого діаметру. Для того, щоб підібрати потрібний розмір, рекомендується один раз купити набір із різних йоржиків і визначити, використання якого з них для вас найбільш комфортне.

Суперфлос

Йоржики досить зручні та ефективні, але проникають не в будь-які міжзубні проміжки. Для таких випадків буде потрібна спеціальна нитка з жорстким кінцем — суперфлос. Вона вирізняється від звичайної зубної нитки кращою міцністю й тим, що вона не рветься, чіпляючись за жорсткі елементи брекет-системи.

Іригатор

Сучасні стоматологи все частіше говорять, що цей пристрій необхідний у кожній домівці незалежно від того, чи проходять мешканці ортодонтичне лікування. Але якщо для всіх іригатор просто бажаний, то для носіїв брекет-систем він обов’язковий. Зовні іригатор скидається на зубну щітку, тільки замість щетини тут використовується насадка, з якої б’є струмінь води під тиском. Іригатор очищає зуби від нальоту, стимулює кровообіг у яснах і видаляє залишки їжі з-під дуг, замків, з зубних проміжків, ясенних кишень та інших важкодоступних місць.

Для полоскання в іригаторі треба використовувати чисту воду — фільтровану або бутильовану.

Зміцнювальна зубна паста

Під час носіння брекетів зуби піддаються додатковому ризику розвитку карієсу. Тому бажано віддати перевагу на цей час зубним пастам з фтором та іншими зміцнювальними компонентами. А ось відбілювальні засоби краще відкласти до інших часів.

Ополіскувачі й пінки

Крім зубної пасти, власникам брекетів будуть потрібні ополіскувачі та пінки. Їхні спеціальні склади допомагають зміцнити зуби і ясна, що, як ми вже говорили, так важливо під час проходження ортодонтичного лікування. Ополіскувачі теж варто вибирати з маркуванням «ortho» або з вмістом фтору.

Як чистити: послідовність дій

Чищення зубів із брекетами можна розбити на такі етапи:

  1. Спочатку використовують V-подібну щітку, очищаючи горизонтальними рухами під різними кутами дуги й замочки. На верхньому (жувальному) і внутрішньому боці зубів чищення здійснюється у звичний спосіб. Далі треба взяти монопучкову щітку і видалити залишки їжі й наліт з емалі та навколо замків.
  2. Далі в хід ідуть йоржики, які очищають простір під дугами, бічні частини замків і між зубами. Важливо не пропускати потенційні місця скупчення залишків їжі. Закінчити механічну частину чищення брекетів необхідно суперфлосом.
  3. Наліт із язика можна видалити спеціальним скребком або ребристою частиною зубної щітки, якщо у використовуваній моделі вона є.
  4. Після цього можна розпочати наступний етап — чищення іригатором. Цей прилад водним струменем видалить сховані харчові залишки, які не вичистили до цього різноманітні щітки.
  5. Завершувати процедуру треба використанням ополіскувача, пінки або відновлювального мусу.

Індивідуальні нюанси чищення брекетів треба обов’язково з’ясовувати в лікаря-ортодонта. У деяких випадках фахівець може призначити щітки конкретного виробника, йоржики певної жорсткості або періодичність використання ополіскувача.

Як часто чистити

Головне, чистити систему після кожного приймання їжі та всіх напоїв, крім води. Така копітка гігієна ротової порожнини зведе до мінімуму можливість руйнування зубної емалі, виникнення карієсу й інших проблем.

Також власникам брекетів варто регулярно проходити чищення зубів у стоматолога (оптимально — що три місяці).

Доктор знайде й очистить зони, де все-таки скупчився зубний наліт і почав утворюватися камінь.

Вибрати все для догляду за брекетами на Rozetka.com.ua

Догляд за брекетами — складна процедура. Але згодом здійснення процедури дійде до автоматизму й це не викликатиме великих труднощів. А дотримання всіх правил і використання відповідних щіток забезпечить здоров’я ваших зубів!

Зображення взято з джерел: unsplash.com, pixabay.com

Вам сподобалася стаття?

0