ru
ua
ru
ua

Як навчити дитину читати: 5 перевірених способів

Як навчити дитину читати? Це одне з найбільш хвилюючих питань для батьків дошкільнят. Інтернет рясніє порадами педагогів з авторськими методиками навчання, психологи продають курси швидкісного дитячого читання, а нейролінгвісти обіцяють навчити читати 4-х річного малюка за рекордні 2 тижні.

Так все-таки, як навчити дитину читати? З чого і коли починати? Які книги будуть першими помічниками в захоплюючій грі “навчи дитину читати”?

Відповіді на ці питання в нашій статті. Розповідаємо детально про 5 дієвих способів, серед яких ви точно знайдете оптимальний для вашої дитини.

Вчимо дитину читати дома

Як правильно навчити дитину читати вдома: способи, поради, підказки

Ваші друзі запостили в соцмережі фото 5-ти річного сина, котрий захоплено читає барвисту енциклопедію? Не поспішайте думати, що фото зроблене “на замовлення”. Деякі діти в такому віці справді багато читають із задоволенням. Поспостерігайте і ви за своїм малюком – можливо він також готовий з головою зануритися в світ букв і дитячих книг.

Підказки батькам, що дитина “підросла” для читання:

 1. Посидючість. Дитя 10-20 хв спокійно сидить на одному місці і зосереджено малює, складає пазли, мозаїку, ліпить з пластиліну, грає настільні ігри.
 2. Словниковий запас. Малюк повними реченнями висловлює свої бажання, думки. Детально розповідає, як він провів час в дитсадку, на прогулянці або чим займався вдома. Розуміє значення більшості слів. Може назвати кілька предметів на одну і ту ж букву.
 3. Мова. Дитина не плутає звуки при вимові слів. Говорить по-дорослому: витримує паузу між словами, інтонує. Немає особливих логопедичних проблем або вони мінімальні (картавість, звук “с” замість “ш” і т.д.).
 4. Цікавість до книг. Любить розглядати яскраві кольорові малюнки, подобаються спільні читання з дорослими. Із задоволенням вчить напам’ять короткі вірші, переказує татовіі прочитану разом з мамою казку.
 5. Орієнтується в просторі. Чітко розуміє поняття “низ-верх”, “ліва рука-права рука”, а значить без проблем запам’ятає – читають зверху вниз і зліва направо.

Якщо в цих підказках ви впізнали своє дошкільнятко, то фізично і психологічно воно справді готове вчиться читати, а вам треба придивитися до підручників для підготовки до школи.

Читання з кубиками

Із чого почати навчання читанню: 5 способів

Для того, щоб правильно навчити дитину читати, не обов’язково бути педагогом. Але деякі “вчительські” трюки треба знати. Скористайтеся одним з 5-ти перевірених методів:

 1. Метод Монтессорі. Суть полягає в переході від письма до читання. Вчаться по картонних табличках з наклеєними об’ємними буквами (з шорсткого паперу), які можна помацати. Дитина повторює за дорослим почутий звук і обводить відповідну букву по контуру. Літеру можна “намалювати” на манній крупі, гречці, піску. Підійдуть і готові трафарети. Після вивчення літер таким самим способом вивчають і склади. Спосіб Монтессорі розвиває дрібну моторику, уяву, логічне мислення, увагу і підходить навіть 4-х річним малюкам. Але потребує велику кількість навчально-ігрового матеріалу. Деякі педагоги вважають цей метод кращим для групових занять.
 2. Метод Домана. Базується на “читанні” зразу цілого слова. Кілька разів з певним інтервалом часу показуєте дитині картку та озвучуєте написане слово. Учень запам’ятовує слово візуально, поповнює свій словниковий запас, розвиває пам’ять, уяву. Результат не приходить одразу після початку навчання – потрібно чітко дотримуватися розробленої черговості і розкладу занять. Починаєте з іменників, потім додаєте дієслова і словосполучення. Букви та звуки як такі не вивчаються взагалі. У майбутньому можуть виникати труднощі з поділом слова на окремі літери і як наслідок – проблеми з грамотним письмом. А деяких дітей важко зацікавити картками зі словами взагалі.
 3. Метод Зайцева. Найбільш ігровий спосіб читання. На спеціальних кубиках написані склади. Кубики відрізняються кольором, розміром і при струшуванні видають різні звуки. Саме за допомогою звуків дитина розрізняє і запам’ятовує голосні і приголосні, поєднання твердих і м’яких, дзвінких і глухих, що зображені на поверхні. Додатково є таблиці із часто вживаними складами. Кубиками можна гратися, складаючи слова. Така методика цікава, легко запам’ятовувати короткі склади. В процесі гри розвивається дрібна моторика, ритмічність читання. Хоча дитина і не розвиває навики звукового розбору слова, читання опановує швидко.
 4. Метод “Ребус”. Ще один ігровий метод навчання. Вам знадобляться роздруковані картинки із зображенням будь-яких предметів. Під картинкою написано слово, яке її позначає. Ви показуєте картинку і озвучуєте тільки перший склад (початок) слова. Протягом 5-ти хвилин демонструєте одну картинку за одною. Чітко і ритмічно, ніби читаєте віршик, говорите тільки перші склади. Наприклад, “чашка” – ЧА, “нитка” НИ. Коли дитина “вловила” зміст гри, ускладнюєте завдання. З 2-х слів, вимовлених одне за одним вголос, виділяєте тільки їх перші склади і слухаєте, яке нове слово утворилося (Ваня-Таня – ВАТА, мавпа-малина – МАМА). Поступово додаєте ще одне слово, щоб було 3 (катер-листя-наперсток – КАЛИНА). Дитині важко? Так проявляється невміння концентрувати увагу. Займаючись щодня по 10 хвилин ви не тільки навчите дошкільнятко зосереджуватися, а й читати.
 5. Звуко-буквений (фонетичний) метод. Цим способом користуються педагоги в школах. Спочатку вчать звуки (звук «м», а не «ем»), потім – склади, згодом – слова. Рухаються від простого до складного.

Головне правило в навчанні дитини – систематичність. Перед вивченням нового матеріалу повторюйте попередній. Не навантажуйте дитину – 5-10 хвилин для перших уроків достатньо. Поступово доведіть тривалість заняття до 25-30 хвилин щодня.

Якщо у малюка проблеми із запам’ятовуванням або йому просто не цікаво, відкладіть читання книг і пограйтеся: кубиками з буквами, абеткою-пазлами, магнітною абеткою.

Дитина любить ґаджети? Подаруйте їй інтерактивну книгу.

Як навчити читати по складах

Педагоги одноголосно радять вивчати спочатку голосні літери (а, е, и, і, о, у, я, ю, є, ї). Це основа для складів, вони легко запам’ятовуються і навіть “співаються”, що дуже подобається дітям. Коли вивчили голосні, пробуйте утворювати склади. “Заспівайте” кілька гучних “ау”, “оу” і учень зрозуміє як літери стають одним словом. Поступово додавайте приголосні. При цьому вимовляєте саме звук, а не назву букви ( “п” замість “пе”).

Наступний крок – зворотні склади (перша голосна, друга приголосна – “ар”, “ом”), потім – більш звичні прямі склади. Обирайте слова знайомі дитині зі щоденної мови. Опанували склади? Переходьте до читання коротких слів.

Дитина вчиться читати

Як навчити читати вголос

Є тільки один дієвий спосіб навчити дитину читати вголос – особистий приклад дорослого. Візьміть улюблену книгу малюка і прочитайте “з почуттям». Дотримуйтеся ритміки, робіть паузи, “грайтеся” своїм голосом – відпускайте емоції, інтонуйте. Покажіть красу свого голосу і мови.

Читайте вголос щодня і ви здивуєтеся – зовсім скоро учень сам потягнеться за книгою і наслідуватиме вашу манеру читання.

Коли дитина читає вголос виразно, емоційно, в неї розвивається впевнена вимова, дикція. А це основа ораторського мистецтва!

Не ставте завдання швидко прочитати книгу. Краще прослідкуйте за правильністю вимови, інтонацією. Мета читання вголос – тренування мови. До речі, це корисно навіть для дорослих будь-якого віку.

Діти люблять змагання: користуючись секундоміром, проведіть між собою батл “хто прочитає більше слів за хвилину”.

Як навчити читати про себе

Помітили, що після 15-20 хвилин читання вголос дитина раптом «ковтає» слова, перестає інтонувати? Вона просто втомилася. Щоб інтерес до книги не згасав надто швидко, навчіть читати “про себе”. Головний аргумент “так роблять всі дорослі” спрацює на 100%. Людина швидше думає, ніж ворушити губами. Тому читання “про себе” продуктивніше і менше втомлює.

Відразу мовчки читати у непосиди навряд чи вийде – спочатку дитина просто “стишить звук”. Згодом помітить відсутність фізичного дискомфорту в горлі (голосові зв’язки відпочивали) і кайфу від читання побільшає.

Як читати по складах

Як навчити читати швидко

Навчити дитину читати за 15 хв в день можна. Але точно не за одне заняття і навіть не за 5 уроків. Ваші головні помічники – регулярність, перевірені методи, фантазія, батьківське терпіння і підручні матеріали.

Вчіться всюди: на прогулянці читайте разом з дитиною назви магазинів, малюйте крейдою на асфальті, в супермаркеті читайте назви товарів. Проявіть креативність – обід на тарілці теж можна викласти у формі літери.

Ваш геній постійно пам’ятатиме як виглядають букви і утворюються склади.

У процесі навчання користуйтеся допоміжними візуальними матеріалами: картинки, таблиці. Створюйте картинки до букв разом – фломастери, олівці, наклейки будуть вашими друзями протягом всього навчання.

По яких книгах вчити дитину читати: підказки для батьків

По-справжньому дитина захоплюється тільки тим, що її дуже цікавить. Яскрава книга – чудовий мотиватор. Першими друкованим друзями для малюка будуть:

 1. Абетка. Тут ви знайдете всі букви алфавіту, картинки з відповідними зображеннями різних предметів, короткі віршики. Додаткова візуалізація (малюнки) допомагають швидше запам’ятати букву. Але є один тонкий нюанс: вчити читати тільки по абетці не варто. Справа в тому, що малюнки, прив’язані до букви, викликають певні асоціації – замість букви “бе” малята часто говорять “буква барабан”.
 2. Буквар. Розроблені досвідченими педагогами-практиками букварі навчають дітей читання звуко-буквеним (фонетичним) методом: спочатку звуки, потім букви. Логіка “від меншого до більшого» використовується в шкільному навчанні.
 3. Віммельбух. Книга з безліччю картинок захоплює з перших сторінок навіть дорослих. Віммельбух цікаво просто розглядати, шукати різноманітні елементи, придумувати історії з книжковими героями. Тексту тут дуже мало і дитина сприймає книгу не як нудне навчання, а як цікаву гру. Тому читає з радістю.
 4. Книги для читання по складах. Історії з короткими реченнями і простим сюжетом подобаються дітям. А зрозумілий поділ кожного слова на склади допомагає читати швидко.

Створіть в сім’ї “культ книги” і дитина тягтиметься до неї сама.

Зображення взято з джерел unsplash.com, pixabay.com.

Вам сподобалася стаття?

0