ru
ua
ru
ua

Як вибрати ручний ліхтарик

Той факт, що наш зір слабо пристосований до бачення в темряві, засмучував людство впродовж усього часу його існування. Ми не перестаємо пробувати вдосконалювати носні джерела світла — скіпки, факели, свічки, мастильні пальники, гасові лампи, та, нарешті, електричні ліхтарі.

Технологічний прогрес у цій сфері йде семимильними кроками, і за останні кілька років з’явилася велика кількість моделей, які радикально кращі від своїх попередників. У цій статті ми розповімо, як вибрати ліхтарик для певних цілей.

Про правильне живлення

Перш ніж перейти до різних категорій ліхтариків, зупинимося на елементах живлення до них. Варто вказати, що всі застосовувані зараз батареї та акумулятори мають право на життя. Попри суперечки в дусі «AA проти CR123», які виникають із завидною регулярністю, питання вибору між ними лежить швидше в площині особистих пристрастей і зручності в купівлі та експлуатації.

Єдиний факт, який не викликає сумніву факт — у разі можливості краще вибирати ліхтарики, здатні працювати і від батарейок, і від акумуляторів певного типорозміру. Це дасть вам змогу заощадити гроші, застосовуючи в штатному режимі акумулятори, а в разі потреби — батареї.

Батарейки для ліхтарика

Типи ліхтариків

За своїм призначенням ліхтарики можна розділити на кілька характерних сімейств. Оптимізація для певної сфери застосування зумовлює особливості конструкції ліхтаря.

Ліхтарик-брелок, як випливає з назви, закріплюється на зв’язці ключів. Призначений він здебільшого для короткочасного освітлення невеликих прилеглих ділянок — замкової щілини, поштової скриньки або сходів у темному під’їзді. Велика яскравість тут не потрібна — цілком достатньо світлового потоку в межах 5-10 люменів.

На перший план виходять вимоги до компактності пристрою. Тому як джерела живлення тут найчастіше застосовуються мініатюрні дискові батареї або (трохи рідше) один елемент AAA або 10440. Корпуси ліхтариків-брелоків виробляють з пластику, алюмінію або титану. Керування — найпростіше: один режим, одна кнопка (часто — миттєвої дії без фіксації в увімкненому положенні) або увімкнення повертанням головної частини.

Міський ліхтарик

Універсальні ліхтарики для повсякденного носіння (EDC) — одна з найбільш численних категорій. Тут можна побачити як найпростіші однорежимні пристрої невеликої яскравості, так і складні пристрої з 2-6 режимами або плавним регулюванням світлового потоку. Призначені ці ліхтарі, насамперед, для міського життя — для освітлення дороги під ногами вночі або для ситуацій раптового вимкнення електроенергії.

Зазвичай міський ліхтарик доволі компактний і часто обладнаний кліпсою для носіння в кишені або на поясі. Він забезпечує помірну яскравість — оптимальним для більшості завдань є світловий потік приблизно 30 люменів. Безсумнівно, зручною буде й наявність режиму високої яскравості, хоча користуватися ним краще тільки у разі потреби — це істотно збільшує тривалість роботи без підзаряджання або зміни батареї. Режим зниженої яскравості та спецрежими (стробоскоп, SOS) — опційні.

Для EDC-ліхтаря раціональним є застосування джерел живлення середньої ємності — пара елементів AAA/10440, або один AA/14500 або CR123. У деяких випадках може знадобитися велика енергоозброєність, і тоді логічним буде вибрати ліхтарик на парі CR123 або одному 18650, хоча такі моделі вже мають помітні габарити та не дуже зручні для постійного носіння.

Оптимальний матеріал корпусу для міського ліхтарика — алюмінієві сплави. Вони мають достатню для не надто екстремальних застосувань міцність і невелику вагу. Форму світлової плями важко рекомендувати — і заливне, і точкове світло може знайти застосування; цілком виправданою буде купівля ліхтарика з можливістю перефокусовування.

Туристичні ліхтарі — ще один популярний різновид, який багато в чому перетинається з попереднім. Зазвичай має більшу енергоозброєність, і, відповідно, більші габарити. Тут важливою стає наявність достатньої кількості режимів, оскільки спектр завдань такого ліхтаря досить широкий — від освітлення дороги в нічному лісі (висока яскравість) до організування чергового освітлення намету (низька яскравість). Спеціальні режими (особливо SOS) також не будуть зайвими.

Для пішого туризму важливим є баланс між вагою й енергоємністю, тому з джерел живлення гарними варіантами будуть пара батарейок AA/14500 або C, або один акумулятор 18650. Елементи живлення типорозміру D для такого застосування є ще надмірно важкими.

Бувають туристичні ліхтарики на чотирьох AA/14500 або двох 18650, і для тривалих походів така покупка може бути виправданою. З іншого боку, іноді буває зручніше просто взяти із собою запасні елементи живлення.

Для туристичних ліхтариків виробники пропонують різноманітні аксесуари, що розширюють сферу застосування пристрою. Найбільш корисними в цьому разі є всілякі дифузори, що дають змогу перетворити ліхтарик на лампу для освітлення намету або кемпінгу, а також сигнальні насадки для екстрених ситуацій.

Вам може бути цікаво

Як вибрати намет

Оптимальна форма світлової плями — точкова, з помірною центральною яскравою ділянкою. Для зниження ваги, як і для міських ліхтариків, розумніше купувати пристрої з алюмінієвими корпусами.

Потрібно приділити увагу й вологозахищеності ліхтаря — ніхто не застрахований від ймовірності впустити ліхтарик у воду або сніг. Якщо для міського пристрою цілком достатнім є рейтинг IPX-4, то для походів краще зупинитися на ліхтарику з рейтингом IPX-8.

Тактичний ліхтарик

Тактичні ліхтарі спочатку розроблені для ведення бойових дій. Такі пристрої закріплюються на зброї (у разі використання короткоствольної зброї ліхтарик іноді утримується другою рукою), і призначені вони для освітлення лінії вогню. Моделі з високою яскравістю іноді застосовуються і для тимчасового засліплення противника.

Сфера застосування тактичних ліхтарів диктує досить жорсткі вимоги до їхньої конструкції. Серед них можна зазначити високу надійність випромінювача світла й електронної начинки, механічну міцність корпусу та великий світловий потік.

Корпуси таких ліхтариків виготовляють з алюмінієвих сплавів або сталі. Як випромінювачі застосовуються ксенонові лампи або потужні світлодіоди, що дає змогу створювати світловий потік потужністю понад 300 люменів і ефективно освітлювати цілі на відстані сотні метрів. Світловий промінь зазвичай вузький, щоб уникнути передчасного демаскування стрільця. Кнопка миттєвого увімкнення — практично обов’язкова. Багато які тактичні моделі обладнують блендою у формі корони з доволі гострими зубцями, що дає змогу використовувати ліхтарик і як ударну зброю.

Енергоємність для таких пристроїв потрібна досить висока, тому як елементи живлення широко застосовуються батареї CR123, C і D, а також акумулятори 18650. Трапляються тактичні ліхтарики й на елементах AA (та навіть AAA): у цьому разі кількість батарей може досягати восьми штук.

Для роботи з тактичним ліхтарем можуть виявитися корисними додаткові опції — кріпильні елементи для встановлення на уніфіковану планку, троси дистанційного увімкнення (для використання з довгодульною зброєю), а також колірні фільтри.

Вибір такого пристрою фактично зводиться до визначення найзручніших для вас в експлуатації елементів живлення, зручного керування, достатньої потужності світлового потоку та прийнятних габаритів. Якість і надійність ліхтарів, які позиціонуються як тактичні, в іменитих виробників перебувають на належному рівні.

Налобні ліхтарі — неймовірно зручна річ, оскільки руки залишаються вільними. Їх із задоволенням використовують не тільки шахтарі, але й риболови, туристи, спелеологи, велосипедисти та лижники.

Налобний ліхтарик

Налобні ліхтарики мають бути легкими, що накладає деякі обмеження на їхню конструкцію. Найчастіше застосовуються елементи живлення типорозмірів AA та AAA, хоча трапляються моделі на батарейках CR123 і навіть на CR2032. Найпотужніші (і, відповідно, найважчі) моделі іноді виготовляють у формі двох блоків — оптична система з випромінювачем закріплюється на лобі, а батарейний відсік — на потилиці або поясі. У бюджетних моделях для виготовлення корпусів широко застосовується пластик, тому ліхтар (а заодно й голову) краще берегти від ударів.

Типова потужність світлового потоку налобних ліхтарів становить 30-100 люменів, тому на особливу яскравість і дальність променя розраховувати не доводиться. Бувають моделі з потужністю потоку більш ніж 200 люменів, але вони вже доволі важкі (200-300 грамів без батарей). Форма світлової плями може бути будь-якою: для спелеології зручніший заливний промінь, для туризму — точковий.

Ліхтарі для дайвінгу застосовуються в темну пору доби або у разі нестачі природного освітлення вдень. Основна вимога до таких ліхтарів — абсолютна водонепроникність. «Нічні» ліхтарі мають мати ще й неабияку потужність світлового потоку. Зручно, коли дайвінговий ліхтарик забарвлений у яскравий колір — так його складніше втратити у воді.

Малопотужні підводні ліхтарики за своєю суттю нічим не відрізняються від своїх сухопутних міських і туристичних побратимів — різниця лише в ступені вологозахищеності. Потужні ліхтарі для нічних занурень — інша річ: тут, крім потужних світлодіодів, іноді застосовуються HID-лампи. Тип елементів живлення логічно вибирати так само, як і для тактичних ліхтарів.

Пам’ятайте, що потужні ліхтарі небажано вмикати на максимальну яскравість у повітрі — система відведення тепла призначена для роботи у воді, яка має вищу теплопровідність, і ліхтар може перегрітися.

Ліхтарі-лампи призначені для освітлення великої площі — наприклад, будівельної дільниці або кемпінгу. Зазвичай це світильники з круговою діаграмою спрямованості, хоча випускаються й ліхтарі з рефлектором, що створює широкий заливний промінь.

Вибираючи ліхтар-лампу насамперед потрібно звертати увагу на час автономної роботи у разі достатньої яскравості. Вага тут не має вирішального значення, оскільки такі пристрої фактично стаціонарні — переміщати їх доводиться не дуже часто. Оптимальне джерело живлення — батареї C і D, а також акумулятори 18650 або вбудовані. Для ліхтарів, призначених для тривалої роботи далеко від електромереж, може виявитися корисною функція ручного заряджання вбудованого акумулятора (динамо-машина).

Оскільки такі ліхтарі майже не піддаються сильним механічним навантаженням, то для виготовлення їхніх корпусів часто застосовується пластмаса, але, купуючи пристрій підвищеної потужності, краще все ж зупинитися на моделях із металевим корпусом.

Ручний ліхтарик

Підсумки

Звичайно ж, поділ ліхтарів на типи багато в чому є умовністю. Крім того, завдання, які будете ставити перед пристроєм саме ви, не зобов’язані збігатися із загальноприйнятими, тому сприймайте все викладене вище як рекомендації.

Із розумом обраний ліхтарик здатний помітно скрасити риболовлю, похід або занурення, забезпечити власника надійним автономним джерелом світла в місті. Так, можна користуватися й іншими підручними засобами (тим самим мобільним телефоном), але спеціально призначений для цих завдань пристрій завжди виконає роботу краще.

Вдалої вам покупки, і нехай ваше життя буде яскравим!

Зображення взяті з джерел:  pixabay.com

Вам сподобалася стаття?

0