ru
ua
ru
ua

Універсальні мобільні батареї Powerbank — навіщо, що і як

Якихось десять років тому все було легко й просто — майже будь-який навмання вибраний мобільний телефон був здатний пропрацювати без підзаряджання як мінімум тиждень. Однак ті благодатні часи залишилися в минулому…

Продуктивність (і, відповідно, енергоспоживання) сучасних смартфонів пішла далеко вперед. На жаль, темпи розвитку акумуляторних батарей серйозно відставали від цих «перегонів озброєнь». Певну роль у цьому зіграли й ми, споживачі — усім нам подавай надпотужний пристрій, та ще й у надтонкому корпусі.

Певна річ, у місті це не створює аж надто серйозних проблем — автономності навіть найбільш ненажерливих мобільних ґаджетів вистачає, щоб добігти від однієї розетки до іншої. Проте водночас іноді забуваєш зарядити пристрій, а виїзд із ним хоча б на кілька днів на природу й зовсім буде неможливим.

І виробники, і споживачі постійно шукають альтернативні способи забезпечувати енергією мобільні пристрої. На сьогодні, мабуть, найбільш надійним зовнішнім джерелом живлення є універсальна мобільна батарея (УМБ, powerbank).

УМБ є невеликою коробочкою, яка містить один або кілька акумуляторів і обладнану входом для власного заряджання й виходами для під’єднання зовнішніх пристроїв. Оскільки для сучасних ґаджетів загальноприйнятим стандартом став USB-порт, то зазвичай саме він і є основним виходом УМБ. Для сумісності з іншими інтерфейсами в комплекті нерідко трапляється набір перехідників.

Цей пристрій зазвичай не може цілком замінити стандартну «зарядку», що працює від мережі. Мобільну батарею теж потрібно періодично заряджати, і навіть найбільш «ємні» з них здатні забезпечити максимум чотири-п’ять циклів заряджання для смартфона або два-три — для планшета. Але, погодьтеся, навіть такий запас енергії істотно розширює можливості автономної роботи.

Вам може бути цікаво

Як вибрати графічний планшет

Виходи

Перше, на що треба звернути увагу — це кількість виходів і струм, на який вони розраховані. Багато пристроїв досить прискіпливі до живлення — якщо номінальний споживаний зарядний струм перевищує можливості джерела, вони можуть взагалі відмовитися заряджатися. Тому подумайте заздалегідь, що ви збираєтеся заряджати за допомогою УМБ.

Добре було б звіритися з розділом «Характеристики» інструкції до вашого пристрою й дізнатися точний струм заряду — так ви гарантовано вбезпечите себе від неприємних сюрпризів. Приблизно можна сказати таке: мобільні батареї зі струмом 0,5 А пасуватимуть для MP3-плеєрів, простеньких «телефонів-дзвонилок» і деяких бюджетних смартфонів. Смартфон середнього класу або малопотужний планшет зажадають уже 1 А; а для більшості планшетів і деяких топових смартфонів потрібен вихід зі струмом не менше ніж 2 А.

Не страшно, якщо заявлений струм виходу УМБ більше, ніж потрібний струм заряду вашого пристрою. Номінальне значення струму — це просто максимум, який УМБ здатна віддати, а під час заряджання буде споживатися рівно стільки, скільки потрібно пристрою, що заряджається.

Наявність декількох виходів USB — корисна функція: водночас теоретично з’являється можливість заряджати відразу кілька ґаджетів. Однак є один нюанс: майже ніколи УМБ не здатний забезпечити заявлений струм на всіх своїх виходах одночасно. Здебільшого за наявності, наприклад, двох виходів 1 А і 2 А, пристрій може віддати сумарний струм не більше ніж 2 А. Тому, скажімо, два телефони від такої мобільної батареї ви зарядите, а телефон і планшет — уже ні.

Ємність

Сумарна ємність вбудованих в УМБ акумуляторів найчастіше вказується в міліампер-годинах (мА·год, mAh) — і це досить оманливий параметр. Якщо ви думаєте, що за допомогою мобільного батареї з ємністю, скажімо, 6000 мА·год ви зможете зарядити свій телефон з акумулятором 2000 мА·год рівно три рази — вас чекає розчарування.

Розберімося, куди «діваються» міліампер-години. Ємність 6000 мА·год означає, що акумулятор здатний віддавати струм 1 А впродовж шести годин (або 0,5 А — 12 годин, або 2 А — 3 години, і так далі), водночас напруга на акумуляторі може бути будь-якою.

Вибираємо павербанк

Сучасні УМБ містять літій-іонні або літій-полімерні акумулятори з номінальною робочою напругою 3,7 В (насправді воно змінюється від 2,5—3 В у розрядженого акумулятора до 4,2—4,35 В у повністю зарядженого).

Але стандартна напруга USB-виходу — 5 В, тому мобільна батарея обладнана перетворювачем, що підвищує напругу акумулятора до цього значення. Закон збереження енергії ніхто не скасовував, і для здобуття більш високої напруги доводиться відбирати в акумулятора й пропорційно більший струм, ніж знімається з виходу УМБ. До того ж це перетворення відбувається з утратами — ККД простеньких пристроїв становить 70—80%, більш просунутих — до 93—94%.

Тому в разі ємності вбудованих акумуляторів 6000 мА·год УМБ може віддавати струм 1 А (за ККД перетворювача, наприклад, 85%) упродовж 6 х 0,85 х 3,7/5 = 3,75 год. Скільки разів ви зможете водночас зарядити свій телефон зазвичай залежить ще й від особливостей самого телефона — у ньому теж є свій перетворювач, тільки знижувальний, і тут уже за високим ККД майже ніхто з виробників не женеться.

Крім цього, є й інші чинники — саморозряджання батареї, втрата ємності згодом тощо. Тому під час оцінки кількості потенційних циклів заряду ви можете сміливо ділити результат початкових підрахунків (6000 / 2000 = 3) ще на 1,5—2.

Зарядка

Як правильно заряджати батарею

Зрозуміло, запасена в УМБ енергія має звідкись братися. Тому будь-яка мобільна батарея забезпечена ще й входом для заряджання. На сьогодні найчастіше це теж USB-порт — кількість наявних на руках у користувачів USB-зарядок дає змогу виробникові не оригінальничати й найчастіше навіть не класти в комплект зарядку. У деяких моделях USB-кабель вбудований і ховається в нішу в корпусі — це дуже зручно, оскільки ризик втратити або забути вдома кабель просто нульовий.

Тут треба звертати увагу на номінальний зарядний струм — що він менший, то довше буде заряджатися УМБ. За ємності деяких пристроїв у десятки тисяч міліампер-годин це вже дуже відчутно — навряд чи вам сподобається УМБ, яку потрібно заряджати дві доби. Певна річ, швидкість заряджання залежить і від використовуваного блока живлення — дуже хотілося б, щоб його номінальний струм був не нижче, ніж потребує мобільна батарея.

Деякі УМБ обладнуються сонячними панелями на верхній кришці. Через малий розмір панелі вона не може розвивати велику потужність, і повноцінне заряджання батареї від неї неможливе. Такі панелі найчастіше застосовують для компенсації саморозрядження акумуляторів.

Сервісні функції

Сервісні функції мобільних батарей

Мобільні батареї часто обладнуються додатковими функціями, які роблять користування пристроєм більш комфортним. Насамперед це індикатори заряду батареї, що дають змогу оцінити залишок збереженої енергії. У найпростіших УМБ це світлодіод, який змінює колір залежно від рівня заряду або починає блимати в разі низького заряду. Здебільшого в пристроїв середнього класу індикатор являє собою лінійку з 3—5 світлодіодів, який наочно показує залишок заряду. І нарешті, у дорогих УМБ трапляються цифрові дисплеї, на які виводиться значення заряду у відсотках, а іноді й інші параметри (наприклад, час, що залишився до закінчення заряджання).

Попри загальну уніфікацію, деякі телефони та планшети обладнуються пропрієтарними роз’ємами, і тут допомагають уже згадані набори перехідників. Корисною може виявитися й функція автоматичного вимкнення УМБ після закінчення заряджання під’єднаного до неї пристрою: багато ґаджетів за наявності зовнішнього живлення не використовують вбудований акумулятор і не заощаджують енергію, тому є шанс просто розтратити заряд мобільної батареї даремно.

Підсумки

Є, зрозуміло, й інші способи заряджати ваші пристрої далеко від мережі електроживлення — наприклад, всім відомі сонячні панелі. Вони повністю автономні, але дуже залежать від кількості доступного сонячного світла, і тут УМБ теж може виручити, запасаючи енергію (вибачте за каламбур) «на чорний день».

Можливо, ми ще побачимо прорив у технологіях зберігання енергії — нові типи акумуляторів, які дадуть змогу запасати заряд у кількостях, які відповідають сучасним вимогам. Однак на цей момент універсальні батареї є чудовою підмогою в справі підвищення автономності ваших мобільних пристроїв.

Зображення взято з джерел: unsplash.com, pixabay.com

Вам сподобалася стаття?

0