ru
ua
ru
ua

Як вибрати жалюзі і ролети

Останніми роками популярність оформлення віконних прорізів за допомогою жалюзі й ролетів неухильно зростає. Ці прості пристосування стали невіддільною частиною вікон у квартирах, офісних будівлях, на дачах і складах. Але підібрати гарні та функціональні ролети й жалюзі часом досить складно. Які критерії необхідно враховувати?

Чим відрізняються жалюзі від ролетів

Чим відрізняються жалюзі від ролетів

Жалюзі — простий пристрій, що складається з горизонтальних або вертикальних пластин, механізму руху й додаткових комплектуючих. Завдяки простоті виготовлення ці пристосування лаконічні за своєю формою, підійдуть практично під будь-який тип вікон і надають закінченого вигляду інтер’єру.

Ламелі в жалюзі можуть бути нерухомими або повертатися навколо своєї осі для регулювання сили світлового потоку. Керування пластинами в більшості моделей відбувається за допомогою шнура керування (рухає жалюзі вертикальною або горизонтальною віссю) і ланцюжка/ручки керування (повертає ламелі), а в деяких — за допомогою пульта. Монтаж пристроїв здійснюють різними способами: на окремі стулки, вікно, між рамами й навіть на похилі мансардні отвори. Тому заздалегідь уточнюйте, які способи встановлення можливі для конкретної моделі жалюзі.

Ролети — це цілісне тканинне полотно, що закриває весь віконний проріз. Таким словом часто називають і схожі різновиди — римські й рулонні штори — і за зовнішнім виглядом вони всі й справді схожі. Полотно в цих пристроях рухається вертикальною площиною за допомогою механізму керування з ланцюжком, а користувач фіксує його на потрібній висоті. У згорнутому стані ролети компактно розташовуються над віконним отвором. Пристрої вирізняються естетичним зовнішнім виглядом, тому можна підібрати ролети під найсміливіші дизайнерські рішення.

Жалюзі й ролети встановлюються на вікна як самостійна одиниця, так і в комбінації з тюлем, фіранками і шторами. Вони можуть обладнуватися спеціальним коробом і напрямними, які забезпечують плавний хід і рух ламелей або полотна вертикальною площиною, виключають провисання, але вартість таких виробів набагато вища. А щоб користувач не мучився зі свердлінням віконних рам, деякі моделі жалюзі й ролетів мають спеціальні кріплення.

Як вибрати жалюзі й ролети

Як вибрати жалюзі

Для вибору відповідних пристроїв необхідно визначитися з такими моментами:

 • Місце встановлення;
 • Призначення пристроїв;
 • Зовнішній вигляд і матеріал.

Місце встановлення

Умови експлуатації пристроїв неабияк різняться залежно від типу приміщення. Наприклад, в офісних або виробничих будівлях у повітрі збирається чимало пилу, і жалюзі доведеться часто чистити. В інших приміщеннях ролети можуть оберігати робочі місця працівників або ігровий куточок дитини від прямих сонячних променів. Для кожного віконного отвору можна підібрати різні пристрої, що відрізняються за своїми функціональними можливостями.

Призначення пристроїв

Жалюзі й ролети, попри простоту конструкції, можуть виконувати різні функції:

 • Захист (від сонячного, місячного або вуличного світла, від поглядів із вулиці, вітру);
 • Зонування приміщення;
 • Декоративна функція (надають закінченості інтер’єру).

Найбільш поширені горизонтальні жалюзі: вони використовуються у квартирах, офісах, виробничих приміщеннях. Ці пристрої чудово захищають від світла й чужих очей, а строгість і офіційність їхнього зовнішнього вигляду можна пом’якшити використанням фіранок, драпіровок і ламбрекенів.

Вертикальні жалюзі більш гнучкі у використанні, можуть закривати всю площу віконного отвору і використовуватися практично в будь-яких типах приміщень — тканинні екземпляри мають гарний вигляд у вітальнях і спальнях.

Ролети незамінні в приміщеннях, що вимагають максимального затемнення. Наприклад, у деяких моделей одна із боків покривається спеціальним шаром, який забезпечує повну світлонепроникність. Такі пристрої підійдуть для спалень, кухонь і дитячих кімнат. Ролети бувають різного ступеня прозорості, а від агресивного впливу сонячних променів їх захищає спеціальне просочення поверхні. Пристрої вирізняються лаконічним зовнішнім виглядом, елегантно доповнюють вишуканий інтер’єр приміщення: найчастіше їх використовують у квартирах, на дачах і в приватних будинках.

Зовнішній вигляд і матеріал

Варіантів оформлення в ролетів і жалюзі дуже багато, так що ви легко підберете відповідну конструкцію, яка вдало впишеться в наявний або створюваний інтер’єр. Перед купівлею варто подумати, чи мають пристрої поєднуватися із загальним фоном (текстилем на вікнах, віконною фурнітурою, меблями або шпалерами) або виступати яскравим акцентом у приміщенні? Це допоможе визначитися із зовнішнім виглядом та кольоровим виконанням.

Яскраві кольорові вироби підійдуть для розважальних центрів, для класичних інтер’єрів вибирайте холодні або пастельні відтінки, а в дитячу кімнату — пристрої з різними орнаментами та візерунками.

Також актуальні такі підходи для вибору кольору пристрою:

 • На кілька відтінків світліші або темніші від стін;
 • У тон меблів або текстилю;
 • Як акцент в кімнаті, якщо інший інтер’єр оформлений у нейтральних тонах або в одній колірній гамі;
 • Білий колір (універсальний варіант).

Після цього треба братися до вибору матеріалу.

Різноманітність матеріалів

Як вибрати ролети

Жалюзі виготовляються з алюмінію, дерева, пластику й поліестеру. Пластикові жалюзі бувають тільки горизонтального типу: вони вирізняються низькою вартістю й гігієнічністю, але у разі сильного нагрівання від сонячних променів ламелі можуть змінювати свою форму. Такі пристрої мають естетичний вигляд на балконах, кухнях, у вітальнях і ванних кімнатах.

Ще один популярний різновид жалюзі — алюмінієві. Ці пристрої вирізняються дешевизною, простотою догляду (можливе сухе й мокре чищення, як і в пластикових аналогів), зносостійкість.

Головна вада алюмінієвих жалюзі — високий рівень шуму під час протягів і деформація від необережного поводження. Такі пристрої підійдуть для виробничих приміщень, офісів, для кімнат у стилі хай-тек або лофт.

Дерев’яні жалюзі мають непоганий вигляд у приміщеннях у стилі еко, кантрі або класичному. Вони випускаються горизонтальними й невеликих розмірів. Чим дорожчий виріб, тим вищі їхні експлуатаційні якості. Жалюзі з поліестеру бувають тільки вертикальними: такі вироби довговічні, добре чистяться, ідеально підходять для офісних приміщень.

Ролети так само виготовляють із таких матеріалів:

 1. Бамбук. Екологічний матеріал, пристрої з якого компактні, легкі, але деформуються під власною вагою. Бамбукові ролети мають стильний вигляд майже в будь-яких приміщеннях, протипоказання — підвищена вологість і великі віконні прорізи.
 2. Поліестер. Щільний штучний матеріал найрізноманітніших відтінків, стійкий до займання, конструкції вирізняються малою вагою.
 3. Бавовна. Натуральна, стійка до деформацій.
 4. Комбіновані. Поєднують, наприклад, поліестер і бавовну, внаслідок цього є зносостійкими та елегантними.

Ролети прості в догляді: осілий на них бруд і пил можна прибирати щіткою, пилососом, а деякі моделі й зовсім обробляти вологою губкою. Через простоту конструкції пристрої довговічні, а ланцюговий механізм, схильний до найбільшого зношування, можна легко замінити.

Як підібрати розмір

Після того, як загальна стилістика жалюзі й ролетів обрана, залишається визначитися з розмірами.

Замір ролетів

Необхідну ширину полотна ролетів або рулонних штор вимірюють за зовнішнім краєм штапика окремої стулки або всього віконного отвору. Деякі виробники вказують габаритну ширину, у якій враховується фурнітура (кріплення, кронштейни та інше), тому уважно читайте опис і маркування. Висоту пристроїв найкраще визначати за габаритною висотою поворотно-відкидної стулки. Враховуйте, що в згорнутому стані ролети можуть заважати повному відчиненню стулки, розташованої біля косяка.

Замірювання жалюзі

Під час встановлення на раму за ширину виробу беруть ширину по зовнішньому краю штапика, а за висоту — відстань між зовнішніми боками верхнього й нижнього штапиків плюс 4 см.

Бік керування для жалюзі й ролетів на поворотно-відкидній стулці необхідно вказувати з боку петель, в інших випадках — з протилежного боку від сусідньої стулки.

Зображення взяті з джерел: unsplash.com, pixabay.com

Вам сподобалася стаття?

0