ru
ua
ru
ua

Чим наматрацники відрізняються від підматрацників: для чого потрібні та як їх вибирати

Якісний відпочинок — запорука ефективній роботі впродовж дня. Тому важливо не тільки вибрати матрац, а й подбати про його зносостійкість. У цьому допоможуть підматрацник і наматрацник. Вони використовуються як окремо, так і разом — для досягнення максимального комфорту.

Наматрацник і підматрацник — це вироби з текстилю з наповнювачем, які кладуться відповідно на матрац і під нього. Популярність цих аксесуарів останнім часом стабільно зростає, оскільки завдяки їхньому використанню розв’язується певна низка проблем. Так, наматрацник залежно від своєї конструкції та використовуваних матеріалів сприяє:

 • Захисту матраца від пилу й зносу (це, власне, єдина функція підматрацника);
 • Забезпеченню гігієнічних вимог для спального місця;
 • Створенню комфортного мікроклімату;
 • Зміні експлуатаційних характеристик матраца.

Вони найчастіше складаються з одного або декількох (2 або 3) шарів, від чого залежать можливості виробів.

Для чого потрібен наматрацник

Основні функції

Наматрацник і підматрацник слугують захисними шарами для матраца на ліжку, оскільки він зазнає різноманітних впливів як зверху, так і знизу. Простирадло, якої б якості й щільності воно не було, не може втримати в собі деякі продукти життєдіяльності людини (піт, виділення сальних залоз, частинки епідермісу та інше). У майбутньому комбінація поту й мертвих частинок шкіри здатна стати плідним ґрунтом для розмноження пилових кліщів, бактерій і грибків, які продовжать своє існування в тілі матраца. Подібне «сусідство» може викликати алергічні реакції, напади астми та інші недуги.

Крім того, матрац під впливом таких чинників швидко брудниться, через що зовнішній вигляд виробу стає непривабливим, прискорюється зношування тканинного шару, а виводити такі плями й розводи досить проблематично.

Ці постільні речі слугують захисним шаром і від механічного впливу. Людина під час сну часто змінює своє положення тіла, через що матрац трохи рухається, тому верхній (тертя з простирадлом і шкірою людини) і нижній (контакт із твердішими поверхнями — ламелі, панцирна сітка та інше) шари зазнають поступового зношування, деформацій і пошкоджень (наприклад, з’являються зачіпки, нитки, що стирчать). Зрештою матрац може протертися, і доведеться витрачатися на новий виріб, який коштує чималих грошей.

Як вибрати

Як вибрати наматрасник

Вибираючи наматрацник або підматрацник, необхідно визначитися з цілями, для яких вони купуються. Потрібно вивчити, які види текстилю найкраще підійдуть саме вам.

Види наматрацників

 1. Класичні (для захисту від пилу й зношування);
 2. Ортопедичні (для підвищення жорсткості основного матраца або надання йому пружності — рекомендується у разі захворювань хребта);
 3. Водонепроникні (будь-які рідини не просочуються завдяки наявності шару з поліуретанової мембрани — для дітей, тяжкохворих, людей похилого віку);
 4. Спеціальні (антибактеріальні, антиалергенні, з антистатичним покриттям).

Розподіл досить умовний, і зараз складно знайти наматрацник, що має властивості тільки однієї з перерахованих категорій. Найчастіше трапляються водонепроникні моделі з антиалергенним покриттям і багато інших комбінації.

Вам може бути цікаво

Як вибрати подушку

Види підматрацників

 1. Вставні (у рамку ліжка, у наматрацник), використовуються як заміна чохла для матраца;
 2. З гумками (фіксуються на ніжках ліжка).

Тут вибір робиться, здебільшого, зважаючи на тип ліжка.

Розміри

Розмір обраного виробу залежить від габаритів матраца — висоти, довжини й ширини.

Під час вибору ортопедичного наматрацника це важливо, тому що занадто маленька або занадто велика модель негативно вплине на якість сну й рівень комфорту.

Вам може бути цікаво

Вибираємо пледи та покривала

Види наповнювача

Наповнювач підматрасників

Найчастіше трапляються такі наповнювачі:

 • Натуральні (бавовна, латекс, бамбук, шерсть, льон, шовк та інші);
 • Синтетичні (силіконізоване й поліефірне волокно, синтепон);
 • Комбіновані (з двох матеріалів, здебільшого на основі бавовни).

Оптимальний вибір залежно від пори року (актуально для наматрацників):

 • Для теплого періоду — з природних нещільних матеріалів, що мають легкий охолоджувальний ефект;
 • Для періоду низьких температур — моделі з наповнювачем із вовни або синтетичними волокнами.

Який би матеріал ви не обрали — важливо зробити вибір на користь екологічного та гіпоалергенного наповнювача. Особливо, якщо йдеться про дитячий наматрацник.

Спосіб кріплення

Спосіб кріплення наматрасників

Наматрацники та підматрацники розрізняються за способом кріплення виробу:

 • Блискавка ;
 • Гумка по периметру ;
 • Кутові лямки (наматрацник фіксується за допомогою текстильної еластичної тасьми, розташованої в кутах виробу);
 • Чохол (закриває матрац з усіх боків, крім нижньої частини, надлишки підвертаються й стягуються вшитою гумкою);
 • Кнопки;
 • Ґудзики.

Кріплення варто вибрати залежно від типу ліжка, а також того, хто буде на ньому спати. Для дітей краще віддати перевагу моделі з максимальною фіксацією.

Наматрацники й підматрацники не дають накопичуватися пилу, якого під ліжком так само багато, як і в його верхній частині (шкідливі частинки скупчуються в повітрі, осідають із постільної білизни). Пил погіршує якість повітря в приміщенні, слугує оптимальним середовищем для розмноження пилових кліщів та інших шкідливих мікроорганізмів.

Зображення взяті з джерел: unsplash.com, pixabay.com

Вам сподобалася стаття?

0