ru
ua
ru
ua

Як вибрати домкрат

Пропонуємо докладну статтю про те, як вибрати домкрат. Розповімо про види і параметри, на які варто звертати увагу в першу чергу при використанні для конкретного типу автомобілів.

Види домкратів

Сучасні виробники пропонують різні види домкратів для легкових автомобілів і позашляховиків, а також виробляють обладнання для автосервісів і СТО.

Основні види домкратів:

 • вертикальні;
 • гідравлічні;
 • механічні;
 • пневматичні;
 • пневмо-гідравлічні;
 • рейкові;
 • ромбічні;
 • підкатні.

Розглянемо докладніше особливості різних видів домкратів, щоб зрозуміти, який з них більше підходить для ваших завдань.

Вертикальні

Вертикальні домкрати – вони ж темно-зелені, з корпусом, що за формою нагадує чашу пляшки, і гідравлічним штоком, схожим на горлечко. Ці пристрої ще називають телескопічними, тому що велика частина циліндра захована усередині корпусу на зразок колін телескопічної вудки.

На ринку є одноштокові, двоштокові та трьохштокові моделі. Альтернативна назва двоштокових пристроїв – двоплунжерні. У них довжина штока вдвічі перевищує аналогічну характеристику одноштокових домкратів.

Гідравлічні

Гідравлічні домкрати працюють на маслі. Для початку підйому потрібно качати насос, в цей час в нижню частину механізму надходить масло, а поршень піднімається. За створення і підтримку тиску всередині циліндра відповідає перепускний клапан. Вантажопідйомність – від 2 до 50 тонн, але найпоширеніші моделі піднімають максимум 20 тонн.

Ідеальним дорожнім варіантом вважається пляшковий домкрат. Його зручно використовувати, а завдяки компактним розмірам пристрій поміститься в багажнику. Щоб підняти або опустити автомобіль, знадобиться мінімум зусиль.

Щоб пляшковий домкрат не вийшов з ладу, перевозьте його у вертикальному положенні. Інакше з пристрою витече масло і підйомний механізм вийде з ладу.

Механічні

Механічні домкрати – це опора з важелем. Для підйому автомобіля знадобляться серйозні фізичні зусилля. Тому такі пристосування рекомендують використовувати для легкових машин вагою до двох тонн.

У конструкції передбачені обмежувачі висоти – їх встановлюють у спеціальні пази. Вантажопідйомність механічних пристроїв залежить від кроку різьби. Чим він більший, тим важчий вантаж вийде підняти.

Установка рекомендована на рівній поверхні – вона дає кращу опору. Якщо допустити перекіс, механізм може заклинити. Через перевищення ваги є ризик зірвати різьбу.

Найпоширеніші механічні домкрати – вертикально-гвинтові. Їх виробляють більше 30 років. Конструкція складається з гвинта і сталевого корпусу. У порівнянні із сучасними аналогами функціональність обмежена, тому такі домкрати не користуються популярністю і доживають свій вік.

Пневматичні

Пневматичні домкрати потрібні там, де зазор між опорою і вантажем зовсім невеликий. Це актуально в маленьких приміщеннях, коли потрібна максимальна точність монтажу, а також коли доводиться працювати на нерівному рельєфі або нестабільному ґрунті.

Основа пневматичного домкрата – камера з посиленого резинокордная матеріалу. При подачі в неї газу або стисненого повітря обсяг камери збільшується. В середньому такі пристрої піднімають вагу від 3 до 5 тонн.

Головний недолік – висока ціна через складність конструкції, дорога технологія виробництва герметичних оболонок, складна герметизація з’єднань і обмежені партії виробництва в промислових масштабах.

Пневмо-гідравлічні

Пневмо-гідравлічні домкрати поєднують елементи гідравлічних та пневматичних технологій. Іноді виконані в підкатному варіанті. Головні переваги – низька висота підхоплення і вантажопідйомність до 80 тонн. Застосовуються переважно на СТО і в автосервісах.

Рейкові

Рейкові домкрати працюють на сталевий рейці з опорою. Підйомний майданчик внизу, вантаж піднімається під прямим кутом. Піднятий вантаж утримує стопор.

У важільних моделях рейку висуває важіль на хиткій основі.

У зубчастих домкратів замість важеля шестерні. Вони крутяться за рахунок руху приводної рукоятки за допомогою редуктора. Для фіксації вантажу на одній з шестерень є штопор.

При вантажопідйомності до 6 тонн передбачена одна щабель редуктора, до 15 тонн – дві і вище, 15 тонн – три ступені.

Рейкові домкрати працюють по горизонталі і вертикалі, зручні, легко ремонтуються, тому підходять для фіксації та підйому майже будь-яких вантажів.

Ромбічні

Ромбічні домкрати з горизонтальним гвинтом складаються з чотирьох важелів на шарнірах, які формують ромб. Вся конструкція спирається на ромб. Головна перевага підйомних механізмів цього типу в тому, що вони «проходять» навіть під автомобіль з низькою посадкою.

Підкатні

Підкатні домкрати багато в чому схожі на темно-зелені, але відрізняються типом конструкції. Є моделі для автомобілів з низьким кліренсом. В цілому, це габаритні і важкі пристрої, вони працюють швидко, при мінімальних фізичних зусиллях з боку людини, але більше підходять для гаражного використання або ремонту машин на СТО. Орієнтовна вантажопідйомність до 4 тонн.

Який домкрат краще

Висота підйому

Означає, на яку висоту підніметься машина над точкою опори. У більшості поширених моделей це 300-500 мм. Такого відстані вистачає, щоб замінити колесо або продіагностувати автомобіль без втрати стійкості транспорту.

На висоту більше одного метра машину піднімають тільки рейкові домкрати. Але таке обладнання зазвичай потрібне в екстремальних умовах, коли машина потрапляє колесом у калюжу або яму. Тому покупка рейкових пристроїв підійде тільки власникам справжніх позашляховиків, які пересуваються по важкопрохідних місцях. Для стандартного паркетника або кроссовера годиться звичайний домкрат.

Висота підхоплення

Це відстань від поверхні дороги до точки старту підйому. Зазвичай ця величина знаходиться в діапазоні 60-250 мм. При виборі пристрою з конкретною висотою підхоплення орієнтуйтеся на кліренс.

Наприклад, у технологічних японських автомобілів, розроблених для їзди по майже ідеальних дорогах, кліренс може бути і 120 мм, у той час як у машин виробництва СНД – від 200 мм і вище.

Щоб отримати оптимальну висоту підхоплення, додайте до кліренсу автомобіля товщину шини і ще пару сантиметрів, щоб комфортно працювати з домкратом.

Як вибрати домкрат

Вантажопідйомність

При роботі з будь-яким домкратом дуже важливо не перевищувати максимум, рекомендований виробником. Важливо розуміти, що в технічній документації є термін «споряджена маса» тобто вага автомобіля з водієм.

Крім цього є поняття «повна маса» – це вага машини з пасажирами і повним багажником. Орієнтуватися краще на повну масу.

Для легкових машин класу «С» вагою до 1200 кг підійде домкрат з вантажопідйомністю 1500-2000 кг. Для малолітражок вагою до 1000 кг цілком вистачить підйомного механізму на 1200-1500 кг.

Купувати домкрати з великим запасом вантажопідйомності не варто. Додатковий запас не знадобиться для поточних потреб, а габарити пристрою будуть набагато більше, та й ціна виявиться помітно вище.

Для позашляховиків, вантажівок та інших транспортних засобів класу D, E і F знадобляться максимально потужні моделі, здатні підняти від 10 до 30 тонн з урахуванням ваги транспорту, а також вмісту кузова або фури. Для стандартних двотонних седанів або хетчбеків підійдуть домкрати вантажопідйомністю до 4 тонн.

Рекомендації з вибору домкрата

 1. Для заміни коліс на седані вистачить механічного домкрата. Наприклад, підкатна або гвинтова модель з висотою підхоплення 60 мм. Цього з запасом вистачить, щоб підняти навіть японський автомобіль з невеликим кліренсом.
 2. Для седанів і кросоверів вагою близько двох тонн або більше підійдуть темно-зелені підйомні механізми з пневматикою. Якщо дозволяють кошти, краще взяти підйомний пристрій із надувною камерою.
 3. Для справжнього джипа, який регулярно виїжджає «в поля» підійде рейковий механічний домкрат. З його допомогою точно вийде замінити колесо на дорозі з поганим рельєфом і витягнути автомобіль з глибокої ями.
 4. При виборі також враховуйте габарити і вагу домкрата. Найбільш компактні ромбовидні і надувні моделі. Підкатні пристрої беріть тільки для гаражного використання. Гідравліка також займає багато місця і примхлива при транспортуванні, тому що вимагає перевезення у вертикальному положенні.

Як вибрати домкрат

Головні правила підбору домкрата для авто

Для більшості позашляховиків ідеально підходять темно-зелені і рейкові домкрати. Міські хетчбеки, універсали і седани з максимальним кліренсом до 160 мм без проблем піднімають гвинтові домкрати (підходять для транспортування в багажнику) або підкатні моделі (гаражний варіант).

Надувні домкрати універсальні, підійдуть для всіх машин. Серед таких підйомних пристроїв є моделі з висотою підхоплення 50 мм і висотою підйому до 900 мм.

ТОП-6 домкратів рейтинг 2021

Комплект підставок Intertool GT0400

Комплект із двох підставок для підйому авто під час ремонту і профілактичних робіт. Пригадується, коли поблизу немає естакади або ями.

Спочатку автомобіль піднімають домкратом, а потім для фіксації використовують підставки. Висота підйому регулюється від 275 мм до 420 мм. Для додаткової безпеки в комплекті передбачений запобіжник.

Максимальна вантажопідйомність – дві тонни. Вкрай важливо при використанні підставок не перевищувати максимальну вагу, яку допускають рекомендації виробника.

Мінімальна висота підйому повинна відповідати кліренсу автомобіля. У цій моделі допустимо трохи перевищити рівень кліренсу при мінімальній висоті 275 мм, тому що підставки використовують вже після підйому транспорту на певну висоту.

Комплект підставок під машину Intertool GT0400 2 шт

Комплект підставок під машину Intertool GT0400 2 шт

Домкрат Torin 2 т

Надійно зварена конструкція на чотирьох механічних колесах. Підходить для інтенсивного використання та всіх видів робіт, доступних в умовах обмеженого простору.

Спуск і підйом плавний, якщо перевищити допустиме навантаження, спрацює клапан. Підхоплення всього 89 мм, поворотна ручка полегшує роботу з домкратом.

Вантажопідйомність – дві тонни, вага пристрою всього 15.6 кг. В основі роботи ручний гідравлічний привід, гідроциліндр і насос виконані з ювелірною точністю.

Компактні габарити, гарантія виробника шість місяців.

Домкрат Torin 2 т

Домкрат Torin 2 т

Домкрат Lavita LA JNS-05 5 т з пластиковим кейсом

Пристрій для підйому вантажів і автомобілів при монтажі та ремонті. Вантажопідйомність п’ять тонн. Мінімальна висота підйому 195 мм, максимальна висота – 380 мм. Вага пристрою всього 2.9 кг, офіційна гарантія виробника 24 місяці.

Синтетичне масло робить обладнання здатним до роботи навіть при низьких температурах. Пристрій компактний, мобільний, за рахунок цього зручний у експлуатації, стійкий до перекосу.

Домкрат Lavita LA JNS-05 5 т з пластиковим кейсом

Домкрат Lavita LA JNS-05 5 т з пластиковим кейсом

Домкрат Штурмовик BBC-2000

Механічний домкрат ромбовидної форми. Піднімає автомобілі вагою до двох тонн. Професійний інструмент, підійде для підйому вантажу і автомобілів. Принцип роботи гранично простий. Потрібно обертати рукоятку, вона надає руху горизонтальний гвинт, який стискає і розтискає чотири важелі на шарнірах. Під час руху важелі піднімають або опускають вантаж.

Мінімальна висота підйому 104 мм, максимальна – 390 мм, під час підйому потрібні мінімальні фізичні зусилля з боку людини. Конструкція міцна, термін експлуатації необмежений. Розміри компактні, деталі оцинковані і додатково захищені від корозії емаллю.

Для надійності виробник використовував метал збільшеної товщини, металева основа штампована, металеве поворотне підхоплення.

Офіційна гарантія виробника – 12 місяців.

Домкрат Штурмовик BBC-2000

Домкрат Штурмовик BBC-2000

Домкрат Airkraft JP-3PRO 4.2 т пневматичний професійний

Професійний підйомний механізм для вивішування автомобільних коліс. Допомагає організувати додатковий простір у зоні обслуговування і ремонту авто. Піднімає автомобілі з невеликим кліренсом і позашляховики вагою до 4.2 тонн.

Підйом реалізований за допомогою пульта. Усі матеріали високої якості: дюралюмінієвий корпус, латунні золотники, клапан зі спеціалізованих кольорових металів. Діаметр плями контакту в цієї моделі збільшений до 120 мм, передбачена стійка до зносу гумова опора.

Усі силові деталі тримають болти з підвищеним запасом міцності, виготовлені за ДЕСТом. Сталеве кільце з металу 6 мм гарантує герметичність гумової гофри в кришці зі сталі по основі підйомного механізму.

Лиття гуми високої якості, гофра укомплектована картонним кордом і силовими кільцями із сталевого корду. У конструкції передбачений клапан аварійного скидання тиску.

 Домкрат Airkraft JP-3PRO 4.2 т пневматичний професійний

Домкрат Airkraft JP-3PRO 4.2 т пневматичний професійний

Домкрат рейковий 3т (125-1330 мм) TRA8605 TORIN

Домкрати 3т (125-1330 мм) TRA8605 TORIN

Домкрати 3т (125-1330 мм) TRA8605 TORIN

Рейковий домкрат вантажопідйомністю 3 тонни. Вага пристрою – 15.5 кг. Підходить для поїздок, допоможе провести техогляд транспортного засобу, підняти машину з колії і вирішити деякі інші завдання.

Отвори обладнані по вертикалі рейки, підхоплення переміщується за допомогою важеля. ККД інструменту – більше 85%. Підйомний механізм завжди виконує свої функції і не виходить з ладу навіть при складних умовах транспортування.

У цілому, пристрій відрізняється ефективністю, надійністю і компактними розмірами. Виробник дає офіційну гарантію – шість місяців.

Зображення взяті з джерел: pixabay.com, unsplash.com.

Вам сподобалася стаття?

0