ru
ua
ru
ua

Як вибрати лещата

Поговоримо про те, як вибрати лещата для столярних, слюсарних робіт, розвальцьовування труб і деяких інших завдань. Розглянемо основні види обладнання, тонкощі вибору, а також докладніше розберемо, які моделі пропонують сучасні виробники.

Навіщо потрібен інструмент

Лещата щільно затискають деталь, яка потребує обробки. Це зручно, тому що без фіксації складно проводити будь-які додаткові маніпуляції, наприклад, стругати, пиляти, виконувати слюсарну або більш тонку ювелірну роботу. Тому лещата різних моделей сьогодні є на кожному виробництві і в багатьох домашніх майстернях.

За допомогою лещат виходить поліпшити якість і швидкість обробки деталі. Технічно всі моделі працюють за одним і тим самим принципом. Конструкція складається із двох частин – рухливі механічні губки для фіксації деталі, а також нерухома частина для кріплення до робочого столу.

Види лещат

Верстатні

Верстатні лещата – найбільш точні й міцні з усіх видів, тому часто використовуються на виробництві. Зазвичай пристрій встановлюють прямо на верстак за допомогою болтів або швидкозатискного кріплення. Є легкі моделі верстатних лещат зі сталі й більш важкі чавунні варіанти.

Переваги: ​​

 • відсутність навіть мінімального руху і люфту деталі;
 • обробка деталей із високою точністю;
 • доступний широкий перелік різних робіт.

Ручні

Ручні лещата – зручне обладнання для домашніх завдань. Розміри компактні, коштують недорого, кріплення до робочої поверхні не потребують. За допомогою деяких моделей можна загинати кромки, пробивати отвори в металі й навіть робити люверси.

Слюсарні

Слюсарні лещата найпоширеніші й активно застосовуються в обробці металу. Кріпляться до робочої поверхні за допомогою болтів.

Ширина губок зазвичай від 120 до 200 мм. Рухома частина переміщається на 14-15 см.

Розрізняють стаціонарні й ротаційні слюсарні лещата. Останні відрізняються великою кількістю доступних опцій. Наприклад, у них можна повертати заготовку і здійснювати складну обробку. Для обробки масивних деталей більше підходять важкі чавунні моделі вагою від 10 кг.

Переваги: ​​

 • міцна фіксація до робочої поверхні;
 • відсутність люфтів і висока якість збірки;
 • рельєфна ходова губа виключає прослизання деталі.

Столярні

Сучасні столярні лещата використовують для роботи з пластиком або деревом. Вони кріпляться до столу болтами за аналогією зі слюсарним обладнанням. Губки зазвичай із накладками, щоб не пошкодити більш крихкі деталі з дерева і пластика. Губки виконані з дерева, частину затиску теж часто виконують із цього матеріалу. Основну частину конструкції роблять із чавуну, тому столярні затискачі важче інших видів.

Переваги: ​​

 • підвищена стійкість;
 • зручніше обробляти великі й важкі болванки;
 • захисні накладки на губах знижують ризик пошкодження деталі.

Трубні

Трубні лещата потрібні для обробки труб, наприклад, при установці кондиціонерів. Звичайне обладнання не підходить для цього, тому що круглі заготовки вислизають із плоских затискачів. Затискні елементи зазвичай увігнуті, у формі півкола, щоб надійно фіксувати заготовки будь-якої нестандартної форми.

Малі

Потрібні для дрібних деталей і ремонту радіоапаратури. Часто замість плоскої станини кріпляться за допомогою струбцини. Такий пристрій варто купити для легких робіт, особливо якщо в домашній майстерні не передбачений верстак.

Граверні

Потрібні для художньої обробки металу. Фактично це станина з кулею, яку затискають у відповідній частині, що кріпиться до столу. Така конструкція дозволяє обертати і фіксувати заготовку в будь-якому положенні. Це потрібно, щоб наносити гравірувальні штрихи в різних напрямках, але так, щоб майстер бив молоточними різцями постійно в одному, зручному йому напрямку.

Шрабкугелі

Потрібні для тонких ювелірних робіт. По суті це куля з чавуну або сталі з відфрезерованою нерухомою губкою, а також направними і місцем для рухомої. Закріплена заготовка фіксується в будь-якому положенні. Для фіксації невеликої ювелірної деталі досить ваги шрабкугеля 5-15 кг. Цього вистачить для поглинання зусиль від різання й ударів.

Вибираємо лещата

Як вибрати лещата

Спочатку потрібно зрозуміти основні моменти:

 1. Яка максимальна товщина деталі? За цим параметром підбирають ширину губок.
 2. Ви плануєте один раз прикрутити лещата до робочої поверхні або будете періодично прибирати їх на зберігання?

З’ємний варіант зі струбцинами не такий надійний, але стаціонарні лещата в будь-якому випадку будуть виглядати безглуздо, якщо у вас у квартирі немає окремої майстерні. Оптимальний варіант – модель із губками 100 мм. Такої ширини вистачить для більшості деталей, а приблизна вага лещат не перевищить 8-10 кг.

Як перевірити якість

Спробуйте розвести губки, якщо вони рухаються без заїдання, плавно, значить з обладнанням все добре. Краще, якщо на кінці ходового гвинта передбачений запобіжник у вигляді шайби або гайки. Якщо її немає, губка буде повністю вийматися зі станини і падати на ноги майстру. Капелюшки і гайки не повинні проходити через отвір ходового гвинта, інакше можуть застрягти в ньому.

Губки повинні точно замикатися площинами, допустима похибка – не більше 0.5 мм.

Визначити коректність роботи на око складно. Краще затиснути на одному з країв хвостовик свердла, після чого виміряти відстань між губками на іншому краї. Отримане значення не повинно перевищувати діаметр стрижня більше, ніж на 0.5 мм. Якщо зняти накладки і встановити їх навпаки, площини повинні також точно збігатися одна з одною.

У правильних лещатах губки розміщені паралельно одна одній, а рухома не бовтається. Додатково варто акуратно простукати станину, щоб визначити відсутність тріщин.

Найбільш надійним вважається товстий ходовий гвинт. Його блискуча поверхня говорить про якість обробки металу. Наявність задирок на гвинті говорить про його використання або низьку якість металу. Щоб зрозуміти, чи є задирки, просто проведіть по гвинту пальцем. Не зайвим буде послабити бічні гвинти і перевірити обертання поворотної частини.

Гарне обладнання з якісного металу коштує дорого, але за фактом лещата – майже вічний інструмент, тому економити на них точно не варто.

Що зробити після покупки

Переверніть лещата, розберіть обладнання і уважно огляньте основні деталі. Іноді на них є залишки формової землі або іржі. Приберіть зайве напилком, шабером або щіткою, але без абразивних матеріалів. Якщо мікрочастинки сміття потраплять на гайку чи гвинт, вони можуть увібратися в метал і прискорити знос конструкції.

Щоб зменшити шум від роботи з лещатами в домашніх умовах, приклейте на підставку лист гуми і затягніть, повернувши обладнання через нього. Враховуйте, що в заводських умовах такий антишумовий захід навряд чи буде корисним.

Які лещата купити

ТОП-6 найкращих моделей лещат 2021

Лещата слюсарні Miol поворотні 125 мм

Підходять для затиску і обробки деталей усіх поширених типів. Для малих слюсарних робіт передбачене невелике ковадло, тому фактично цю модель можна вважати пристроєм 2 в 1. Гвинтові затиски зручні, при закручуванні зміщуються щодо центру, що додатково посилює кріплення. Ширина губок 125 мм, основний матеріал – метал, офіційна гарантія виробника – 14 днів.

Лещата слюсарні Miol поворотні 125 мм

Лещата слюсарні Miol поворотні 125 мм

Вам може бути цікаво

Як вибрати електролобзик

Лещата універсальні Stanley для моделювання 70 мм

Універсальні лещата для моделювання та інших схожих маніпуляцій. Укомплектовані гвинтовим затискачем, ширина губок – 40 мм, вони розраховані на роботу з невеликими і середніми деталями. Бренд зареєстрований у США, виробничі потужності у Франції. Це говорить про високу якість обладнання і підтверджується офіційною гарантією виробника на 24 місяці.

Конструкція передбачає фіксацію і регулювання в будь-якому положенні. Гвинтовий затиск закручується легко, тримає міцно і підходить для будь-яких поверхонь. Змінні накладки захищають деталі від випадкових ушкоджень. Тиск при затиску розподіляється рівномірно.

Корпус забарвлений у приємний яскраво-жовтий колір. Фарба якісна і захищає метал від корозії. Зусилля стяжки – 25 кг, максимальне розкриття при стисненні – 70 мм.

Лещата універсальні Stanley для моделювання 70 мм

Лещата універсальні Stanley для моделювання 70 мм

Вам може бути цікаво

Як вибрати бетономішалку

Ручні лещата Alloid струбцина 10

Надійний ручний інструмент для домашнього використання. Підходить для фіксації однієї або двох деталей у різних положеннях і обробки різними способами.

Губки на шарнірах завжди паралельні одна одній, що гарантує щільний затиск. Струбцина Alloid – це зручна третя рука для фіксації деталей під час монтажних та зварювальних робіт. Деталь сидить надійно і не зміщується при використанні інструменту із зусиллям.

Струбцина виготовлена ​​з міцного хром-ванадію. Допустиме навантаження на 30-35% перевищує можливості аналогічних ручних лещат інших виробників. Невисока ціна зробила цю модель справжнім хітом продажів. При цьому виробник дає офіційну гарантію 12 місяців на практичний пристрій зі швидким механізмом розтискання.

Ручні лещата Alloid струбцина 10

Ручні лещата Alloid струбцина 10

Лещата верстатні Vulkan 150 мм

Чавунні лещата з надійними щелепами зі сталі SC37. Підходять для використання в слюсарних майстернях для фіксації деталей, а також для обробки заготовок у домашніх умовах. Встановлюються на робочу поверхню за допомогою болтів. Для цього в підставі обладнані отвори.

Механізм використання гранично простий. Навіть майстер-початківець  розбереться за пару хвилин. Ширина розкриття 150 мм підходить для обробки великих деталей і заготовок.

Верстатні лещата Vulkan прості у використанні, для більш зручного кріплення передбачені поздовжні монтажні отвори. Гайкова труба відрізняється підвищеною міцністю. Твердість щелеп відповідає 45-52 HRC. Покриття порошковою фарбою додатково захищає від корозії.

Ширина губок – 160 мм, що підходить для роботи з великими деталями і заготовками. Механізм затиску гвинтовий, гарантія виробника – 14 днів.

Лещата верстатні Vulkan 150 мм

Лещата верстатні Vulkan 150 мм

Вам може бути цікаво

Як вибрати електрорубанок

Лещата столярні Stark 65х68 мм

Модель підходить для використання зі свердлильними стійками і верстаками. Фіксація надійна, зі щільним притиском, деталь не прослизає незалежно від виду робіт. Лещата зроблені з алюмінію високої якості, укомплектовані V-образним горизонтальним і вертикальним місцем посадки для затискачів деталей круглої форми і фіксації під кутом. Губки розкриваються на 65 мм, їхня ширина 68 мм.

Система швидкого затиску прискорює обробку деталей, а поворотна основа полегшує роботу столяра над будь-яким типом заготовки.

Лещата столярні Stark 65х68 мм

Лещата столярні Stark 65х68 мм

Розвальцьовування трубок СТАНДАРТ універсальна 6-8-10-12-14-15 мм

Розвальцьовування трубок СТАНДАРТ універсальна 6-8-10-12-14-15 мм

Розвальцьовування трубок СТАНДАРТ універсальне 6-8-10-12-14-15 мм

Трубні лещата вагою всього 361 грам виготовили для розвальцьовування труб 6 мм , 8 мм, 10 мм, 12 мм, 14 мм і 15 мм. Компактні розміри відмінно підходять для домашнього використання на обмежених просторах. Але і на виробництві пристрій покаже себе добре – всі потрібні отвори під рукою. Надійні затискачі полегшують усі види робіт із розвальцьовування.

Зображення взяті з джерел: pixabay.com, unsplash.com.

Вам сподобалася стаття?

0