ru
ua
ru
ua

Як вибрати телевізор

Як вибрати телевізор серед різноманіття сучасних моделей? Великий або маленький, зі Smart TV або без, із роздільною здатністю 4К або можна обмежитися Full HD, брати традиційні LCD-панелі або краще орієнтуватись на OLED – зараз розберемось.

Сучасні матриці та їх особливості

Матриця – перше і основне, на що потрібно звертати увагу покупцеві, тому що вона відповідає за побудову зображення на дисплеї, визначає якість передачі кольору, рівень контрастності, кути огляду й інші важливі для глядача параметри. Типів матриць існують десятки, але ми розглянемо тільки ті, які актуальні у 2021 році:

IPS (In-Plane Switching)

Рідкокристалічні дисплеї, вперше розроблені Hitachi. У телевізорах із IPS кути огляду становлять 178°/178°, тобто значення близьке до абсолютного. До інших переваг відносять:

 • природне перенесення кольорів без спотворень;
 • високий час відгуку;
 • високий рівень яскравості для перегляду в приміщеннях;
 • довговічність – імовірність вигорання пікселів мінімальна, такі матриці служать у середньому від 8 до 15 років.

Телевізор Gazer TV43-US2G

Телевізор Gazer TV43-US2G

Єдиний помітний недолік – посередня контрастність, що особливо помітно при демонстрації темних сцен. Якщо шукаєте, який телевізор вибрати, щоб було одночасно недорого та якісно, ​​варто придивитися саме до цього типу матриць.

TN (Twisted Nematic)

Другий різновид матриць на основі рідких кристалів, який трапляється в бюджетних телевізорах із невеликою діагоналлю. Такі моделі мають три переваги: ​​

 • невисока вартість;
 • високий час відгуку;
 • висока максимальна яскравість.

Однак ширина огляду в телевізорів TN варіюється в межах від 90° до 150°, тобто насолоджуватися нормальною картинкою можна тільки спереду. Крок вліво, крок вправо і колірна гама вже починає спотворюватися – із цієї причини ця технологія практично повністю зникла, поступившись місцем більш просунутим рішенням.

VA /MVA/PVA

Абревіатура VA розшифровується як Vertical Alignment, тобто вирівнювання за вертикаллю. MVA і PVA є вдосконалені модифікації технології VA зі злегка поліпшеними показниками контрастності й розширеними кутами огляду. Усі три типи матриць забезпечують високий рівень контрастності й відмінну передачу кольору, проте кути огляду все ж гірше, якщо порівнювати з IPS. Тут, як правило, кути огляду варіюються від 160° до 170°, у залежності від виробника і року випуску.

Телевізор Satelit 55U8000ST

Телевізор Satelit 55U8000ST

VA/MVA/PVA – те, що потрібно для людей, які шукають, який телевізор вибрати для дому, щоб і за ціною було добре, і за якістю картинки.

OLED (Organic Light-Emitting Diode)

Сучасні дисплеї на базі органічних світлодіодів, головною перевагою яких є нескінченна контрастність. При відображенні чорного кольору пікселі просто відключаються, забезпечуючи природну глибину кольору.

У матрицях на базі рідких кристалів такого рівня контрастності досягти неможливо, тому що замість роздільного світіння пікселів там використовується звичайне лампове підсвічування. OLED телевізори – ідеальне рішення для тих, хто хоче отримати максимально якісне зображення. Плюси телевізорів з OLED:

 • еталонна контрастність – більше 1000000:1;
 • найбільш правильна з точки зору людського сприйняття кольору;
 • економічність – енергоспоживання OLED телевізорів навіть нижче, ніж у IPS;
 • абсолютна ширина огляду – 180°;
 • відсутність шлейфів на краях рухомих об’єктів завдяки високій швидкості відгуку;
 • максимальна яскравість досягає 800 ніт;
 • менша товщина панелей завдяки відсутності шару з підсвічуванням – унаслідок цього телевізори менше важать і виглядають більш сучасно й інноваційно.

Телевізор LG OLED55CX6LA

Телевізор LG OLED55CX6LA

Однак варто розуміти, що панелі на базі OLED коштують дорого, тому підійдуть не всім. На сьогоднішній день це одна з кращих технологій побудови зображення, і якщо у вашому житті телевізор відіграє важливу роль, то таке придбання окупиться в будь-якому випадку.

QLED (Quantum Dot Light Emitting Diode)

У перекладі означає «світловипромінювальні діоди на квантових точках». Це сучасна технологія побудови матриць, яка не має нічого спільного з OLED, незважаючи на схожі назви. Телевізори на квантових точках набагато дешевші в порівнянні з OLED і забезпечують такі переваги: ​​

 • бездоганна передача кольору – 99% охоплення колірного простору DCI-P3;
 • рекордна довговічність – термін служби TV з QLED може досягати 10-15 років;
 • максимальна яскравість може досягати 2000 ніт, що дозволяє комфортно дивитися ТБ навіть у яскравий сонячний день із розкритими вікнами;
 • мала товщина панелей забезпечує естетичний зовнішній вигляд;
 • висока чіткість зображення навіть у динамічних сценах;
 • енергоефективність – QLED телевізори на 30% економічніші, ніж OLED.

Телевізор Samsung QE43Q60TAUXUA

Телевізор Samsung QE43Q60TAUXUA

Проте без мінусів теж не обійшлося. Кут огляду гірше, ніж у OLED, і становить приблизно 170-176 градусів. Це хороший показник, якщо порівнювати зі стандартними рідкокристалічними дисплеями, але все ж таки не абсолют. Однак цей недолік із лишком компенсується численними перевагами і доступною вартістю.

Nano Cell

Фірмова технологія виробництва екранів від компанії LG, яка отримала свою назву на честь квантових частинок розміром близько нанометра. Ці частинки напилюють поверх екрану для того, щоб сформоване покриття відфільтровувало тьмяні кольори і відтінки. Як результат – зображення стає чистішим, соковитим, яскравим і живим.

Покриття з наночастинок – не єдина особливість, що виділяє телевізори з Nano Cell на тлі конкурентів. Такі моделі підтримують технології автоматичного калібрування і повноматричного затемнення, за рахунок чого виробнику вдалося усунути засвітки, істотно поліпшити контрастність і якість передання кольору. Крім того, абсолютно всі телевізори з Nano Cell підтримують HDR, що ще сильніше покращує насиченість і контрастність.

Телевізор LG 49NANO806NA

Телевізор LG 49NANO806NA

Для тих, хто хоче зрозуміти, як вибрати телевізор, і чи заслуговує ця технологія уваги, резюмуємо реальні переваги Nano Cell:

 • глибокий чорний колір;
 • кути огляду ідеальні – 180°;
 • усі моделі оснащені підтримкою HDR або їх більш просунутими варіаціями (Advanced HDR, Dolby Vision і HDR10);
 • деталізація зображення підвищується за рахунок роботи штучного інтелекту;
 • параметри передачі кольору автоматично підганяються завдяки системі автоматичного калібрування CalMAN.

Недоліком телевізорів із покриттям Nano Cell є більш низька роздільна здатність, ніж OLED і QLED.

QNED Mini LED

Преміальні телевізори від LG, які надійдуть у продаж ближче до середини 2021 року. Представлені моделями з діагоналлю від 76 до 86 дюймів. Особливість матриці QNED у підсвічуванні Mini LED, яка поєднує переваги Nano Cell і технології квантових точок.

Підсвічування складається з 30 000 світлодіодних елементів мініатюрного розміру, що дозволяє досягти рівня контрастності як у OLED.

Крім того, QNED матриці обіцяють:

 • поліпшену передачу кольору завдяки технології побудови зображення на квантових точках;
 • позамежну деталізацію завдяки роздільній здатності 8К;
 • максимальну яскравість на рівні 1500-2000 ніт;
 • удосконалений HDR;
 • підтримку частоти 120 Гц;
 • величезний термін служби.

Детальніше про те, як це все працює і які переваги дає, читайте в нашому спеціальному матеріалі:

Як вибрати діагональ телевізора

Щоб визначитися з розмірами екрану, заздалегідь підберіть місце, де плануєте встановити телевізор і скільки там вільного простору. Обов’язково приміряйте і прикидайте з боку, як буде дивитися фільми і серіали з певної відстані.

Якщо відстань від екрану до очей становить 1,5-2 метри, оптимальною буде діагональ від 32″ до 50″, причому другий варіант буде ідеальним з точки зору відчуттів. Якщо дистанція становить 3 метри, краще відразу дивитися в бік ТВ із діагоналлю від 55″ до 65″, адже тільки так при перегляді ви зможете занурюватися в контент повністю, ваш периферійний зір не буде відволікатися на сторонні об’єкти.

Як вибрати телевізор

То яку діагональ телевізора вибрати? У 2021 року більшість людей вважає за краще TV із діагоналлю від 49″ до 60″. 49 дюймів добре підійде для кухні, ТБ з екраном 50-55 дюймів – для спальні, а 65″ – варіант для великого приміщення на зразок вітальні або зали.

Роздільна здатність екрана телевізора

Роздільна здатність дисплея – це кількість точок, з яких будується картинка на екрані. Чим вище роздільна здатність екрана, тим чіткішим і деталізованим буде зображення. При цьому важливо розуміти, що якість картинки визначається не тільки здатністю, але і діагоналлю. Чим більше екран, тим вище повинна бути роздільна здатність, щоб у результаті отримати якісну картинку, а не мішанину з пікселів розміром із кулак.

Деталізація визначається щільністю пікселів на дюйм, або PPI. Для телевізорів цей показник повинен бути не менше 70-80 PPI. Формула обчислення PPI досить складна і багаторівнева, але в Інтернеті можна знайти спеціальний калькулятор PPI, який дозволяє миттєво розрахувати щільність пікселів матриці – від людини вимагається лише ввести у відповідні поля характеристики роздільної здатності та діагональ дисплея.

Якщо узагальнити:

 1. Для HD (1366×768) оптимальна діагональ від 19 до 24 дюймів.
 2. Для Full HD (1920×1080) оптимальна діагональ у межах 24-27 дюймів.
 3. Для UHD 4К (3240×2160) ідеальні розміри дисплея в межах від 42 до 55 дюймів.
 4. Для (7680х4320) немає жодних рекомендацій чи обмежень, оскільки при будь-якій діагоналі зображення буде еталонним у плані деталізації й чіткості. Навіть якщо діагональ 85 дюймів, що вже саме собою дуже багато, щільність пікселів при 8К становитиме 103 точки на дюйм.

Отже, як вибрати телевізор на кухню, у спальню або в вітальню? Для спальні золотим стандартом буде ТВ із роздільною здатністю 4К і діагоналлю 50″, на кухню підійде більш компактна модель із діагоналлю 43″ або ще менше – при цьому роздільну здатність краще теж вибирати 4К, тому що це актуальний стандарт, на який орієнтуються сучасні виробники контенту.

Для великої вітальні краще вибрати телевізор із діагоналлю 60 ” і більше, в іншому випадку з великої відстані розгледіти картинку буде проблематично. При цьому, якщо відстань до очей буде перевищувати 3-4 метри, щільність пікселів НЕ відіграє ролі, адже з такою дистанції ви все одно їх не помітите.

Який телевізор вибрати

Пам’ятайте, телевізор зазвичай купують із розрахунком на 5-6 років вперед, а стандарти HD і Full HD вже зараз вважаються застарілими. 4К – не розкіш і не надмірність, а сучасний стандарт, який буде актуальний ще дуже довго.

Як вибрати телевізор: важливі характеристики

Пройдемося за пунктами, на що ще звернути увагу при виборі телевізора у 2021 році:

 1. Частота оновлення зображення на дисплеї. Більшість дисплеїв мають стандартну частоту оновлення – 50 Гц і 60 Гц, тобто вони здатні відобразити 50 і 60 кадрів у секунду відповідно. Якщо вам телевізор потрібен для перегляду фільмів і серіалів, то більше не потрібно – усе одно виробники контенту поки що знімають контент із частотою 30-60 к/с. А ось власникам Sony PlayStation 5 і Xbox Series X варто придивитися до телевізорів із частотою 100-120 Гц, адже у відеоіграх частота оновлення зображення на дисплеї вкрай важлива.
 2. Підтримка HDR. Розширений динамічний діапазон і колірна палітра роблять зображення більш реалістичним, яскравим і насиченим. Телевізори з HDR – це must have у 2021 році.
 3. Версія HDMI. Для більшості людей не має значення, цей пункт важливий тільки для користувачів ігрових консолей. Якщо у вас PlayStation 5 або Xbox Series X, вибирайте ТВ з HDMI 2.1. Будь-які попередні версії інтерфейсу не зможуть забезпечити трансляцію 4К-контенту при частоті 144 Гц.
 4. Smart TV. Підтримка функцій Smart TV передбачає деяку кількість встановлених додатків для доступу до інтернет-сервісів і служб (соцмережі, новини, відеохостинги, ігри). Також телевізори зі Смарт ТВ надають можливість завантаження різних додатків зі спеціалізованого магазину і мають вбудований браузер для серфінгу будь-яких сайтів.
 5. Потужність вбудованих динаміків. Якщо не плануєте підключати телевізор до зовнішнього саундбару або акустичної системи, вбудовані динаміки важливі. Максимальна гучність звуку залежить від ват – більшість сучасних телевізорів оснащують стереодинаміками потужністю 10-20 Вт, і для кухні або спальні цього більш ніж достатньо.
 6. Глибина кольору (бітність матриці). Сучасні ТВ можуть мати матрицю на 8 біт (SDR) і на 10 біт (HDR). Природно, 10-бітові матриці набагато краще справляються з відображенням безлічі колірних відтінків і півтонів, але і коштують вони дорожче. Якщо в телевізорі заявлена ​​підтримка HDR, то матриця зобов’язана бути 10-бітною, в іншому випадку це лише спритний маркетинговий хід, а на практиці ви не побачите жодного покращення картинки.

8-bit і 10-bit

Ось так можна схематично зобразити різницю між 8-бітними і 10-бітними матрицями. Як бачите, 10 біт набагато краще справляються з відображенням півтонів і відтінків. На цьому закінчуємо наш матеріал.

Дякую за увагу і до нових зустрічей!

Фото взяті з джерел: unsplash.com.

Вам сподобалася стаття?

0